Oświadczenie kibiców w sprawie Superligi. Jednoznaczne stanowisko! [OFICJALNIE]

2021-04-18 20:49:29; Aktualizacja: 3 lata temu
Oświadczenie kibiców w sprawie Superligi. Jednoznaczne stanowisko! [OFICJALNIE] Fot. Shutterstock
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Football Supporters Europe

Football Supporters Europe (FSE) opublikowało stosowny komunikat odnoszący się w krytyczny sposób do pomysłu utworzenia Superligi.

Organizacja zrzeszająca kibiców piłkarskich na Starym Kontynencie na całym świecie postanowiła zabrać głos w sprawie rzekomego powołania do życia Superligi przez dwanaście europejskich potęg - Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Tottenham, FC Barcelona, Real Madryt, Atlético Madryt, Inter Mediolan, AC Milan oraz Juventus, które w ten sposób postanowiły wyrazić swoją niechęć do planowanej reformy Ligi Mistrzów przez UEFA.

Wspomniane stowarzyszenie odniosło się w klarowny sposób do tego pomysłu i nie wyraziło aprobaty do utworzenia takowych rozgrywek dla elit piłkarskich.

„Wraz z przytłaczającą większością fanów, Football Supporters Europe (FSE) jest całkowicie przeciwne planom stworzenia Superligi dla uciekinierów.

Te zamknięte zawody będą ostatnim gwoździem do trumny europejskiej piłki nożnej, porzucającej wszystko, co uczyniło ją tak popularną i odnoszącą sukcesy - zasługi sportowe, awanse i degradacje, kwalifikacje do rozgrywek UEFA dzięki sukcesom krajowym i solidarności finansowej.

Z założenia jest to niezgodne z prawem, nieodpowiedzialne i antykonkurencyjne.

Co więcej, kieruje tym wyłącznie chciwość. Jedynymi, którzy mogą coś na tym zyskać, są fundusze hedgingowe, oligarchowie i garstka już zamożnych klubów, z których wiele radzi sobie słabo w swoich krajowych ligach pomimo wbudowanej przewagi.

Wystarczy.

FSE wzywa organy zarządzające piłką nożną do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony europejskiej gry: po pierwsze, nakładając sankcje na uciekające kluby; a po drugie, odrzucając propozycje reformy rozgrywek klubowych UEFA, które miały przynosić korzyści tym samym klubom” - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Warto także zauważyć, że ukazało się ono w języku angielskim - powszechnie używanym w Europie oraz niemieckim i francuskim, czyli krajów, których zespoły nie wyraziły do tej pory chęci oraz gotowości udziału w Superlidze.

***

UEFA szykuje się na wojnę z organizatorami Superligi. Może domagać się nawet 60 miliardów euro odszkodowania