Patryk Peda o pierwszym w karierze zgrupowaniu reprezentacji Polski

2023-10-11 10:36:37; Aktualizacja: 9 miesięcy temu
Patryk Peda o pierwszym w karierze zgrupowaniu reprezentacji Polski Fot. Lukasz Sobala / PressFocus
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Meczyki.pl

Obrońca trzecioligowego SPAL Patryk Peda to jeden z najbardziej niespodziewanych wyborów selekcjonera Michała Probierza na październikowe mecze eliminacyjne. Piłkarz udzielił obszernego wywiadu dla Meczyki.pl.

Na początku października nowo wybrany opiekun „Biało-Czerownych” mocno odświeżył kadrę. Karierę zakończył niedawno Grzegorz Krychowiak, wyjątkowo z powodu kontuzji na zgrupowaniu nie mógł zjawić się Robert Lewandowski przez kontuzję odniesioną w Lidze Mistrzów z FC Porto.

Spotkania o awans na EURO 2024 na tle znacznie niżej notowanych Wysp Owczych i Mołdawii stały się dobrą okazją na sprawdzenie umiejętności wielu nowych twarzy. Anonimową – jak na razie – postacią w dorosłej kadrze jest Patryk Peda.

21-latek ma jednak już spore doświadczenie w narodowej kadrze U-21, gdzie pieczę nad nim sprawował właśnie Probierz. Pod wodzą tego szkoleniowca prawonożny obrońca rozegrał wszystkie osiem spotkań, w tym dwa w ramach eliminacji na Mistrzostwa Europy. Dwukrotnie przyczynił się do zachowania czystego konta w starciach z rówieśnikami z Kosowa i Estonii.

Samuel Szczygielski podsunął zawodnikowi z przeszłością w szkółce w Legii Warszawa parę kąśliwych pytań. Rozmówca zapewnił jednak, że emanuje w nim ogromna pewność siebie i jest gotów na zanotowanie debiutu z Wyspami Owczymi w Thorshavn.

– Czy jestem „synkiem” Probierza? Z trenerem znam się dopiero od roku, odkąd trenował on U-21. To nie jest tak, że współpracujemy ze sobą całe życie. Byłem na każdym zgrupowaniu, wtedy mieliśmy okazję lepiej się poznawać. Miałem wiele czasu, aby zaprezentować swoje umiejętności. Trener mi zaufał, dostałem szansę – skomentował defensor.

– Ze swojego punktu widzenia mogę opisać trenera jako kogoś mocnego, kto szybko przekazuje informacje. On coś mówi i masz to zrobić. Umie ustawić zespół.

– Nie przyjechałem na zgrupowanie, żeby popatrzeć, jak grają inni. Jestem tu, trener może na mnie postawić. Chcę pokazać swoje umiejętności i utwierdzić trenera w przekonaniu, że może na mnie postawić.

– U Probierza cały czas w U-21 grałem na prawym stoperze w linii z czwórką defensorów. W SPAL gram w trójosobowym bloku środkowych obrońców po prawej stronie, więc taka lub taka rola jest dla mnie w porządku.

– Reprezentacja bez Roberta Lewandowskiego? To nasza ikona, ale nawet bez niego musimy potrafić pokazać, że jesteśmy drużyną. Nie może być tak, że z nim jesteśmy silni, a bez niego słabi – podsumował.

Najbliższe spotkanie z udziałem naszej kadry odbędzie się w czwartek 12 października o 20:45.

Cały wywiad do obejrzenia w poniższym materiale.