Piłka przy nodze - to jest to! Dziesięć występów z największym posiadaniem piłki w tym sezonie w Europie

Piłka przy nodze - to jest to! Dziesięć występów z największym posiadaniem piłki w tym sezonie w Europie fot. Jan-Niklas Kö | Pixabay
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES

CIES Football Observatory opublikowało zestawienie przedstawiające największy efektywny czas posiadania piłki przez europejskie zespoły na podstawie danych otrzymanych od InStat.

Nie jest żadną tajemnicą, że za specjalistów od długiego utrzymywania się przy piłce uchodzą takie ekipy jak FC Barcelona oraz Manchester City, które sukcesywnie starają się narzucać rywalom swój styl gry oraz zmuszać graczy drużyny przeciwnej do biegania za futbolówką.

Tymczasem dane zgromadzone przez InStat i opublikowane przez CIES pokazują, że wymienione wyżej zespoły nie mają aż tak miażdżącej przewagi nad rywalami w efektywnym posiadaniu piłki. Wystarczy wspomnieć, że w rozegranych do tej pory meczach ligowych ani „Dumie Katalonii”, ani „The Citizens” nie udało się osiągnąć w tym aspekcie pułapu 70%.

Taka sztuka udała między innymi zawodnikom Fulham oraz Szachtara Donieck, którzy w wygranych przez siebie meczach z Millwall oraz FK Lwów byli bardzo bliscy uzyskania 80%.

Takie miażdżące przewagi w prowadzeniu gry pozwalają zazwyczaj poszczególnym zespołom na odnoszenie łatwych zwycięstw. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki, co pokazują przykłady Tottenhamu oraz Partizana. Pierwsza z tych ekip mimo ponad 75% efektywnego posiadania piłki przegrała z Newcastle United, a druga tylko zremisowała z Napredakiem.

Na polskim podwórku takich przypadków jest znacznie więcej, ale wypada nadmienić, że to tej pory największą przewagą osiągniętą na tym polu nad swoim przeciwnikiem może się pochwalić Lechia Gdańsk oraz ŁKS Łódź.

Przedstawione poniżej zestawienie obejmuje dane zgromadzone przez InStat od 1 lipca do 25 września tego roku.

Największy efektywny czas posiadania piłki - Europa

1. Fulham - 79,1% (mecz z Millwall - 4:0)
1. Szachtar Donieck - 79,1% (mecz z FK Lwów - 2:0)
3. Szachtar Donieck - 77,1% (mecz z FK Ołeksandrija - 3:1)
4. Paris Saint-Germain - 76,1% (mecz z Nimes - 3:0)
5. Celtic - 75,1% (mecz z St. Johnsone - 7:0)
5. Borussia Dortmund - 75,1% (mecz z Augsburgiem - 5:1)
5. Tottenham - 75,1% (mecz z Newcastle United - 0:1)
5. Łudogorec Razgrad - 75,1% (mecz z Witoszą - 2:0)
5. Partizan - 75,1% (mecz z Napredakiem - 2:2)
10. Red Bull Salzburg - 74,1% (mecz z Admirą Wacker - 5:0)

Największy efektywny czas posiadania piłki - Polska

1. Lechia Gdańsk - 68,1% (mecz z Koroną Kielce - 2:0)
1. ŁKS Łódź - 68,1% (mecz z Lechią Gdańsk - 0:0)
3. Wisła Kraków - 65,1% (mecz z Górnikiem Zabrze - 1:0)
4. ŁKS Łódź - 64,1% (mecz z Arką Gdynia - 1:4)
4. Wisła Kraków - 64,1% (mecz z Jagiellonią Białystok - 2:3)

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Liga Mistrzów: Piotr Zieliński z golem w starciu z Ajaksem Amsterdam. Trzecia bramka Polaka w turnieju [WIDEO] Liga Mistrzów: Piotr Zieliński z golem w starciu z Ajaksem Amsterdam. Trzecia bramka Polaka w turnieju [WIDEO] Liga Mistrzów: Koszmarny wieczór Antonio Adána. Fatalny błąd przy golu, a później czerwona kartka [WIDEO] Liga Mistrzów: Koszmarny wieczór Antonio Adána. Fatalny błąd przy golu, a później czerwona kartka [WIDEO] Dwie nowe propozycje dla Houssema Aouara Dwie nowe propozycje dla Houssema Aouara Trzy opcje na kontynuowanie kariery przez Lionela Messiego. Dwa potencjalne kierunki transferu Trzy opcje na kontynuowanie kariery przez Lionela Messiego. Dwa potencjalne kierunki transferu Ważna informacja dotycząca Leo Messiego. „1 lipca 2023 roku będzie piłkarzem tego klubu” Ważna informacja dotycząca Leo Messiego. „1 lipca 2023 roku będzie piłkarzem tego klubu” Julen Lopetegui coraz bliżej zmiany klubu. Słowne porozumienie Julen Lopetegui coraz bliżej zmiany klubu. Słowne porozumienie Newcastle United nie było pierwsze. Saudyjczycy mogli przejąć udziały w innym klubie z Premier League Newcastle United nie było pierwsze. Saudyjczycy mogli przejąć udziały w innym klubie z Premier League

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy