Piotr Zieliński najbardziej kreatywnym pomocnikiem w Europie. Kevin De Bruyne w tyle

2022-10-28 19:35:56; Aktualizacja: 1 rok temu
Piotr Zieliński najbardziej kreatywnym pomocnikiem w Europie. Kevin De Bruyne w tyle Fot. Andrew Surma/SIPA USA/PressFocus
Patryk Krenz
Patryk Krenz Źródło: Squawka

Piotr Zieliński bryluje w tym sezonie formą, co widać po samych statystykach. 28-latek to obecnie najbardziej kreatywny pomocnik w najlepszych pięciu europejskich ligach, o czym poinformował portal Squawka.

Bieżąca kampania układa się dla Napoli świetnie. Podopieczni Luciano Spallettiego prezentują atrakcyjną piłkę popartą zdobyczami punktowymi. Na ten moment ekipa spod Wezuwiusza okupuje pozycję lidera Serie A i z łatwością awansowała do fazy pucharowej Ligi Mistrzów, gromadząc na swym koncie 15 „oczek”.

Niezwykle istotnym trybikiem w tej neapolitańskiej maszynie jest Piotr Zieliński, który swą boiskową gracją i wizją gry wprawia w zachwyt piłkarski świat.

74-krotny reprezentant Polski zanotował, jak na razie, cztery gole i sześć asyst na przestrzeni 16 spotkań.

Postawę piłkarza z Ząbkowic Śląskich docenił magazyn „FourFourTwo”, który umieścił go na trzecim miejscu w rankingu najlepszych ofensywnych pomocników na świecie.

Laury spływają w stronę 28-latka nadal. Tym razem po dokładnej analizie zajął pierwsze miejsce w zestawieniu przygotowanym przez portal Squawka.

Jak wyliczono, Zieliński podczas 90 minut meczu kreuje średnio 4,09 szans bramkowych swoim kolegom. W tym aspekcie żaden piłkarz z pięciu najlepszych lig na Starym Kontynencie nie może się z nim równać. Drugi w rankingu Dimitri Payet z Olympique’u Marsylia szczyci się wynikiem na poziomie 3,96.

Co ciekawe, dopiero na czwartym miejscu uplasował się najlepszy pomocnik zdaniem „FourFourTwo”, a więc Kevin De Bruyne. Przy nazwisku Belga widnieje liczba 3,75.

***

TOP 10 najbardziej kreatywnych pomocników według portalu Squawka:

1. Piotr Zieliński - 4,09 (średnia liczba wykreowanych szans w przeciągu 90 minut spotkania)

2. Dimitri Payet - 3,96

3. Benjamin Bourigeaud - 3,8

4. Kevin De Bruyne - 3,75

5. Rémy Cabella - 3,74

6. Cristian Biraghi - 3,73

7. Gerard Deulofeu - 3,73

8. Ousmane Dembélé - 3,62

9. Amine Harit - 3,57

10. Matteo Politano - 3,53