Puchar Narodów Afryki znów zmieni gospodarza?! CAF grozi Kamerunowi

Puchar Narodów Afryki znów zmieni gospodarza?! CAF grozi Kamerunowi
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CAF | Sport News Africa

Afrykańska Konfederacja Piłkarska wystosowała list do Komitetu Organizacyjnego Pucharu Narodów Afryki 2021 w związku z niezadowoleniem wynikającym z postępu prac na Olembe Stadium, gdzie ma odbyć się mecz otwarcia oraz finał turnieju.

Przedstawiciele futbolu na „Czarnym Lądzie” mierzą się już od kilku dobrych lat z olbrzymimi kłopotami natury organizacyjnej ze strony Kamerunu w kontekście goszczenia turnieju o miano najlepszej drużyny kontynentu.

Początkowo Puchar Narodów Afryki miał odbyć się w tym państwie w 2019 roku. Wówczas CAF postanowiła praktycznie w ostatnich chwili pozbawić kraj z środkowej części Afryki funkcji gospodarza z uwagi na szereg nieprawidłowości oraz zaległości związane z przygotowaniem obiektów do rywalizacji.

Obie strony zawarły jednak porozumienie umożliwiające Kamerunowi zaliczenie drugiego podejścia do organizacji kontynentalnych mistrzostw na początku 2021 roku. W międzyczasie impreza została jeszcze przełożona o dwanaście miesięcy z uwagi na pandemię koronawirusa.

Tym samym organizatorzy nadchodzącego turnieju mieli, łącznie z wcześniejszym niezrealizowanym zadaniem, blisko OSIEM lat na jego przygotowanie i... do teraz nie wywiązali ze wszystkich kluczowych obowiązków.

Z tego też powodu CAF postanowiło wystosować oficjalny list do Komitetu Organizacyjnego Pucharu Narodów Afryki 2021, w którym grozi na razie przeniesieniem ceremonii oraz meczu otwarcia na inny obiekt niż Olembe Stadium, który nie jest przystosowany do rozegrania spotkań międzypaństwowych z uwagi na wciąż trwające prace budowlane.

„Z przykrością zauważam, że pomimo wielu wizyt, w tym Prezydenta i Sekretarza Generalnego CAF oraz Wiceprezesa CAF, składane obietnice nie zostały zrealizowane. Jeśli to wszystko nie ulegnie zmianie do 30 listopada 2021 roku, to mecz otwarcia PNA 2021 odbędzie się gdzie indziej. W tym kierunku poczyniono już pewne kroki, które byłyby niefortunne dla CAF i Kamerunu” - czytamy w wysłanym dokumencie.

W kuluarach afrykańskiego futbolu brany jest pod uwagę także najczarniejszy scenariusz w postaci zupełnego pozbawienia funkcji gospodarza Kamerunu, jeżeli wspomniany obiekt nie byłby gotowy nawet na kolejne zaplanowane na nim mecze - jeszcze cztery pojedynki grupy A, 1/8 finału, 1/4 finału, półfinał i finał.

Opcjami awaryjnymi dla CAF mają być Maroko oraz neutralny teren w postaci Kataru, który w ten sposób przeprowadziłby bojowy test przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata.

Puchar Narodów Afryki ma zostać rozegrany między 9 stycznia a 6 lutego 2022 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Puchar Polski: Poznaliśmy pary ćwierćfinałowe [OFICJALNIE] Puchar Polski: Poznaliśmy pary ćwierćfinałowe [OFICJALNIE] PSG: Siedmiu piłkarzy na liście do odejścia PSG: Siedmiu piłkarzy na liście do odejścia „Dostaję groźby śmierci”. Romain Molina i trudna sztuka zmieniania piłki na lepsze „Dostaję groźby śmierci”. Romain Molina i trudna sztuka zmieniania piłki na lepsze Kacper Kozłowski w Premier League już zimą?! Kacper Kozłowski w Premier League już zimą?! Dominic Calvert-Lewin łączony z transferem. Miałby być nową ofensywną gwiazdą zespołu Dominic Calvert-Lewin łączony z transferem. Miałby być nową ofensywną gwiazdą zespołu Raków Częstochowa: Nowy kandydat na następcę Marka Papszuna Raków Częstochowa: Nowy kandydat na następcę Marka Papszuna Prezes Rakowa Częstochowa: Marek Papszun sam musi ocenić, czy Legia Warszawa jest dzisiaj lepszym miejscem do pracy... Prezes Rakowa Częstochowa: Marek Papszun sam musi ocenić, czy Legia Warszawa jest dzisiaj lepszym miejscem do pracy...

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy