Ramadan, czyli święty miesiąc w życiu muzułmanina. Jak wpływa na rozgrywki piłkarskie?

2024-03-12 00:18:25; Aktualizacja: 8 miesięcy temu
Ramadan, czyli święty miesiąc w życiu muzułmanina. Jak wpływa na rozgrywki piłkarskie? Fot. Shutterstock
Norbert Niebudek
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

W niedzielę 10 marca rozpoczął się święty miesiąc muzułmanów, czyli ramadan. Jak wpływa on na rozgrywki piłkarskie na całym świecie?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest ramadan i jakie są jego założenia. Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. W tym okresie muzułmanie nie mogą między innymi spożywać pokarmów, a także pić jakichkolwiek napojów, nawet wody. Tradycyjnie spożywane są tylko dwa posiłki w ciągu doby - suhur przed świtem oraz iftar po zmierzchu.

W obecnym roku ramadan rozpoczął się w niedzielę 10 marca i potrwa do wtorku 9 kwietnia. W tym czasie zostanie rozegranych wiele prestiżowych meczów piłkarskich. Jak zawodnicy, którzy są jednocześnie muzułmanami, radzą sobie z występami podczas ramadanu? Czy władze poszczególnych rozgrywek podejmują działania w celu wsparcia takich piłkarzy?

Anglia

W kwietniu 2021 roku podczas starcia pomiędzy Leicester City a Crystal Palace po raz pierwszy w historii Premier League doszło do przerwania meczu, aby umożliwić muzułmańskim piłkarzom przerwanie postu. Wówczas bramkarz „Orłów”, Vicente Guaita, specjalnie opóźniał wznowienie gry od bramki, żeby Wesley Fofana (Leicester City) oraz Cheikhou Kouyaté (Crystal Palace) mogli podejść do linii bocznej w celu spożycia żelów energetycznych. 

Przerwa trwała niecałą minutę i uzgodniono ją wcześniej z menedżerami obu ekip, a także samym sędzią Grahamem Scottem. A konkretnie zrobił to Zafa Iqbala, czyli członek sztabu medycznego Crystal Palace.

Przy okazji kolejnych sezonów arbitrzy w Premier League oraz niższych lig angielskich otrzymali wytyczne, które mówiły o wykorzystaniu naturalnych przerw w grze po to, aby umożliwić muzułmańskim piłkarzom nawodnienie się i zażycie żelów energetycznych po zachodzie słońca, zgodnie z zasadami ramadanu. Wszystko rzecz jasna było ustalane przed rozpoczęciem spotkania.

Stany Zjednoczone

W 2023 roku wsparcie muzułmańskim zawodnikom przekazały również władze Major League Soccer, czyli najwyższego szczebla rozgrywkowego w Stanach Zjednoczonych. Zwierzchnictwo ligi wdrożyło politykę, która pozwala piłkarzom przestrzegającym ramadanu przerwanie postu w trakcie rozgrywania meczu tuż po zachodzie słońca. Dzięki nowym przepisom uwzględniającym potrzeby muzułmańskich zawodników sędziowie mogą zarządzić krótką przerwę w trakcie rywalizacji.

Pierwszy taki przypadek miał miejsce 1 kwietnia 2023 roku, kiedy na boisko wybiegły drużyny Columbus Crew i Real Salt Lake. Praktyka ta była następnie stosowana przy okazji kolejnych spotkań.

Australia

Kierownictwo A-League, a więc najwyższego szczebla rozgrywek piłkarskich w Australii, podjęło w lutym decyzję o wprowadzeniu przerw w meczach po zachodzie słońca. Mają być one dedykowane zawodnikom obchodzącym ramadan, aby ci mogli szybko spożyć posiłek oraz uzupełnić płyny. 

Chęć zorganizowania przerwy w grze przeznaczonej dla muzułmańskich graczy musi zostać jednak uprzednio zgłoszona do delegata danego spotkania. Taką informację należy podać na nie mniej niż 90 minut przed pierwszym gwizdkiem arbitra.

Regulacje zostały wprowadzone ze względu na naciski grupy muzułmańskich piłkarzy rywalizujących na australijskich boiskach. Gracze powoływali się na podobne procedury, które wprowadzono na przykład w Premier League (Anglia) oraz Major League Soccer (Stany Zjednoczone).

Holandia

To kolejny kraj, którego federacja piłkarska zapowiedziała ułatwienia w okresie ramadanu dla muzułmańskich graczy obchodzących post. Uczyniła to już nawet w poprzednim sezonie. W bieżącej kampanii działania te są kontynuowane.

***

Władze rozgrywek piłkarskich w wymienionych krajach starają się robić co w ich mocy, aby ułatwić muzułmańskim piłkarzom funkcjonowanie w okresie ramadanu.

Niestety nie wszędzie możemy spotkać się z takimi ułatwieniami, o czym przekonują się na przykład piłkarze rywalizujący we francuskiej Ligue 1. Władze tej ligi wciąż nie wprowadziły udogodnień dla muzułmańskich zawodników podczas ramadanu.

Z tego względu są oni narażeni na groźne sytuacje. W kwietniu ubiegłego roku obrońca Montpellier, Mamadou Sakho, był zmuszony do przedwczesnego zakończenia swojego udziału w starciu z Toulouse FC, ponieważ jego organizm był odwodniony, a defensor nie mógł przyjąć płynów lub spożyć posiłku w trakcie meczu, gdyż po prostu zabraniał mu na to sędzia, który z kolei takie wytyczne otrzymał od działaczy francuskiej federacji.