Sheffield Wednesday ukarane. OFICJALNIE: Klub rozpocznie sezon 2020/2021 z DWUNASTOMA punktami na minusie!

Sheffield Wednesday ukarane. OFICJALNIE: Klub rozpocznie sezon 2020/2021 z DWUNASTOMA punktami na minusie! fot. Sheffield Wednesday FC
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: EFL

The English Football League Championship (EFL) poinformowało, że klub Sheffield Wednesday został uznany winnym naruszenia zasad zrównoważonego zarządzania i dlatego rozpocznie nową kampanię z dwunastoma punktami na minusie.

Popularne „Sowy” zostały przejęte przez biznesmena Dejphona Chansiriego w 2015 roku, który wraz ze swoją rodziną kontroluje grupę Thai Union, czyli największego na świecie producenta konserw z tuńczyka.

Pojawienie się tak bogatego inwestora w klubie odnoszącym spore sukcesy w pierwszej połowie XX wieku rozbudziło nadzieję jego fanów na wywalczenie awansu do Premier League.

Taki też cel do osiągnięcia postawił drużynie Tajlandczyk i głęboko wierzył w jego ekspresowe zrealizowanie, dlatego zainwestował spore środki we wzmocnienia.

Sprowadzeni zawodnicy nie pomogli finalnie spełnić marzenia właściciela ekipy z Hillsborough Stadium, ponieważ Sheffield Wednesday zakończyło dwukrotnie zmagania w strefie barażowej (2015/2016 oraz 2016/2017) i musiało w nich uznać wyższość Hull City (0:1) oraz Huddersfield Town (0:0, 1:1 i 3:4 po karnych).

W kolejnych kampaniach „Sowy” prezentowały się zdecydowanie słabiej i kończyły zmagania w dolnych rejonach tabeli Championship, co było spowodowane koniecznością szukania oszczędności w związku ze stopniowym zadłużaniem się drużyny.

Z kolei to doprowadziło do konieczności zbycia się Hillsborough Stadium na rzecz Dejphona Chansiriego za 60 milionów funtów w czerwcu ubiegłego roku.

Następnie klub ocenił swój zysk z tego tytułu na 38 milionów funtów i dzięki temu poniesione straty przez Sheffield Wednesday w wysokości 35,4 milionów funtów miały zniknąć.

Komisja Dyscyplinarna uznała jednak, że drużyna z Championship nie miała prawa uwzględniać tego faktu w sprawozdaniu finansowym za okres do 2018 roku i tym samym podjęła decyzję o ukaraniu czterokrotnego mistrza Anglii odjęciem 12 punktów na starcie nowego sezonu za naruszenie zasad zrównoważonego zarządzania, które nie pozwala notować klubom większej straty w przeciągu trzech lat niż 39 milionów funtów.

Niezależna Komisja Dyscyplinarna, powołana na mocy Regulaminu The English Football League Championship, orzekła, że Sheffield Wednesday otrzyma 12-punktowe potrącenie za naruszenie zasad dotyczących rentowności i zrównoważonego rozwoju ligi za trzy sezony kończące się w kampanii 2017/2018.

Sankcja sportowa zacznie obowiązywać w sezonie 2020/2021.

Klub został oskarżony o złamanie regulaminu w listopadzie 2019 roku. Komisja Dyscyplinarnej przeprowadziła pełne śledztwo pod koniec czerwca 2020 roku i uznała zespół za winnego naruszenia zasad na podstawie tego, że Sheffield Wednesday nie powinno uwzględniać zysków ze sprzedaży Hillsborough Stadium w sprawozdaniu finansowym Klubu za okres do lipca 2018 roku.

Klub nie został uznany za winnego dalszych oskarżeń o działanie w złej wierze w kontaktach z EFL poprzez celowe ukrywanie informacji w odniesieniu do wniosków złożonych w odniesieniu do zasad rentowności i zrównoważonego rozwoju” - czytamy w oświadczeniu EFL.

Ekipa z Championship przyjęła tę karę ze zrozumieniem i ewentualną decyzję od odwołania się od niej podejmie po otrzymaniu pełnego pisemnego uzasadnienia.

W brytyjskich mediach dało się już zauważyć niezadowolenie z werdyktu EFL ze strony Charltonu, który spodziewał się odjęcia punktów ligowemu rywalowi już teraz, co miało im umożliwić pozostanie na poziomie Championship.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Kibice Napoli oddają hołd Maradonie. Wyjątkowe obrazki pod Stadio San Paolo [FOTO, WIDEO] Kibice Napoli oddają hołd Maradonie. Wyjątkowe obrazki pod Stadio San Paolo [FOTO, WIDEO] Premier League: Na razie tylko te DZIESIĘĆ klubów zagra z kibicami [OFICJALNIE] Premier League: Na razie tylko te DZIESIĘĆ klubów zagra z kibicami [OFICJALNIE] Żył i umarł według swoich zasad. Adios, Pelusa Żył i umarł według swoich zasad. Adios, Pelusa Klopp ostro po meczu z Atalantą: To prawie jak zbrodnia! Klopp ostro po meczu z Atalantą: To prawie jak zbrodnia! Ujawniono wstępne wyniki sekcji zwłok Diego Maradony Ujawniono wstępne wyniki sekcji zwłok Diego Maradony Szybka akcja. Napoli zmienia nazwę stadionu Szybka akcja. Napoli zmienia nazwę stadionu Liga Mistrzów: Mamy nowy rekord! Największa liczba porażek z rzędu Liga Mistrzów: Mamy nowy rekord! Największa liczba porażek z rzędu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy