Skandal w Arabii Saudyjskiej. Drakońska kara za... śpiewanie

Skandal w Arabii Saudyjskiej. Drakońska kara za... śpiewanie fot. Alizada Studios / Shutterstock.com
Łukasz Grzywaczyk
Łukasz Grzywaczyk
Źródło: hrw.org

Saudyjski sąd skazał 12 kibiców na karę od sześciu miesięcy do roku więzienia za „pokojowe skandowanie” podczas styczniowego meczu Al Safy FC z Al Bukayriyah FC. „W jaki sposób fani piłki nożnej mogą czuć się bezpiecznie w Arabii Saudyjskiej?” - pyta Joey Shea z hrw.org.

Jak donosi organizacja Human Rights Watch, 27 marca zapadł wyrok w sprawie wcześniej wspomnianych sympatyków, którzy żywiołowo wspierali swoich ulubieńców.

Saudyjska policja wezwała i aresztowała ich po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym skandują oni szyicką pieśń religijną z okazji narodzin Imama Alego, który jest uważany przez szyickich muzułmanów za pierwszego Imama. Muzułmańska mniejszość szyicka od dawna cierpi z powodu systemowej dyskryminacji, rządowej mowy nienawiści i przemocy ze strony rządu. 

Według źródła zaznajomionego ze sprawą policja w Qatif wezwała na przesłuchanie ponad 150 kibiców. Zatrzymano 12 osób, które początkowo przetrzymywano w więzieniu w tamtejszej miejscowości, a później w więzieniu Dammam General Prison.

Następnie skazano dwóch z nich na rok więzienia i grzywnę w wysokości 10 tysięcy riali saudyjskich (około 10 600 zł), a pozostałych na rok więzienia w zawieszeniu na sześć miesięcy i grzywnę opiewającą na 5 tysięcy riali saudyjskich (5 300 zł). Jak słusznie zauważa organizacja, to właśnie Arabia Saudyjska jest jedynym kandydatem do organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn w 2034 roku.

- Więzienie fanów piłki nożnej za przyśpiewki podczas meczu to tylko jeszcze jeden powód, dla którego sfałszowanie przez FIFA procesu przetargowego na Mistrzostwa Świata w 2034 roku, aby umożliwić Arabii Saudyjskiej bycie jedynym oferentem, jest nie tylko żenujące, ale i niebezpieczne - mówi Joey Shea, zajmująca się prawami człowieka w Arabii Saudyjskiej.

- W jaki sposób fani piłki nożnej mogą czuć się bezpiecznie w Arabii Saudyjskiej, skoro tak łatwo można ich skazać na więzienie za nic więcej niż przyśpiewki, które nie podobają się rządowi? - pyta.

Saudyjski rząd wydaje miliardy dolarów na organizację dużych wydarzeń sportowych, co jest najwyraźniej celową strategią mającą na celu odwrócenie uwagi od wizerunku kraju jako wszechobecnego naruszyciela praw człowieka, a jego inwestycje w piłkę nożną są astronomiczne - zauważa Human Rights Watch. Dla przykładu podaje, że w październiku 2021 roku Premier League ogłosiła sprzedaż Newcastle United konsorcjum biznesowemu kierowanemu przez Saudi Arabia's Public Investment Fund (PIF), podmiot kontrolowany przez rząd, zamieszany w poważne naruszenia praw człowieka.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Marek Papszun ze wzmocnieniem z Lecha Poznań?! Marek Papszun ze wzmocnieniem z Lecha Poznań?! W 2030 roku chce zostać prezydentem! Zdobył z Wisłą Kraków mistrzostwo Polski W 2030 roku chce zostać prezydentem! Zdobył z Wisłą Kraków mistrzostwo Polski Borussia Dortmund bliżej upragnionego finału Ligi Mistrzów. PSG zmuszone odrobić straty w rewanżu [WIDEO] Borussia Dortmund bliżej upragnionego finału Ligi Mistrzów. PSG zmuszone odrobić straty w rewanżu [WIDEO] „Xabi Alonso chciałby poprowadzić te kluby” „Xabi Alonso chciałby poprowadzić te kluby” Kosztował 15 milionów euro, teraz PSG nie wie, co z nim zrobić Kosztował 15 milionów euro, teraz PSG nie wie, co z nim zrobić „Wrócę do FC Barcelony po sezonie” „Wrócę do FC Barcelony po sezonie” Liga Mistrzów: Składy na Borussia Dortmund - PSG [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Składy na Borussia Dortmund - PSG [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy