Sukces Polaków na EURO U-17. Pewne zwycięstwo i awans do ćwierćfinału [WIDEO]

2024-05-27 18:53:55; Aktualizacja: 1 miesiąc temu
Sukces Polaków na EURO U-17. Pewne zwycięstwo i awans do ćwierćfinału [WIDEO] Fot. FotoPyK
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Polski U-17 wygrała ostatnie grupowe spotkanie przeciwko Słowacji (4:0) w ramach Mistrzostw Europy we wspomnianej kategorii wiekowej, dzięki czemu znalazła się pośród ośmiu najlepszych drużyn całego turnieju.

Polacy dowodzeni przez Rafała Lasockiego rozpoczęli zmagania na mistrzostwach Starego Kontynentu do lat 17 od porażki z wyżej notowanymi rówieśnikami z Włoch (0:2).

Trzy dni po tamtym spotkaniu otrzymali szansę na rehabilitację. Ich rywalem byli Szwedzi. Mimo że zawodnicy wywodzący się z kraju położonego na Półwyspie Skandynawskim dwukrotnie obejmowali prowadzenie, to nasi rodacy za każdym razem doprowadzali do wyrównania.

Ostatecznie zawody zakończyły się więc rezultatem 2:2, dzięki czemu przed ostatnim starciem fazy grupowej turnieju w lepszym położeniu znajdowali się młodzi piłkarze ze Szwecji, plasując się za plecami Włochów na drugiej lokacie z dwoma punktami.

Mogący pochwalić się zaledwie jednym uzyskanym „oczkiem” Polacy w ostatnim spotkaniu grupy C musieli zatem pokonać Słowację i liczyć na to, że Szwecja nie ogra Włochów.

Podopieczni Rafała Lasockiego błyskawicznie wzięli sprawy w swoje ręce, zdobywając bramkę już w 11. minucie zawodów. Jej autorem został Michael Izunwanne.

Ten sam zawodnik trafił do siatki tuż przed zakończeniem pierwszej części gry, a w międzyczasie słowackiego golkipera pokonał również Oskar Pietuszewski. Do przerwy było więc 3:0 dla Polaków, z kolei w potyczce Szwecja - Włochy utrzymywał się bezbramkowy remis, co w tamtej chwili dawało nam awans do ćwierćfinału tegorocznego EURO U-17.

W drugiej części meczu Polacy dołożyli czwarte trafienie autorstwa Stanisława Gieroby.

Choć nasi rodacy utrzymali korzystny dla siebie rezultat do ostatniego gwizdka arbitra, wydawało się, że ich marzenia o wyjściu z grupy przekreślił Fred Bozicevic, który w 57. minucie wyprowadził Szwedów na prowadzenie w pojedynku z Włochami.

Młodzieżowi reprezentanci „Azzurrich” doprowadzili jednak wkrótce do wyrównania, a następnie zdobyli bramkę na 2:1, pomagając Polakom w awansie do ćwierćfinału Mistrzostw Europy do lat 17.

Drużyna dowodzona przez trenera Rafała Lasockiego zajęła drugie miejsce w grupie z czterema punktami na koncie. Trzeci Szwedzi uzbierali dwa „oczka”. Triumfatorem grupy C zostali natomiast Włosi, uzyskując komplet punktów.

Na etapie ćwierćfinału reprezentacja Polski U-17 zmierzy się ze zwycięzcą grupy D. Tam po dwóch kolejkach stawce przewodzi Portugalia (6 punktów), lecz szansę na zajęcie pierwszego miejsca mają również Anglicy oraz Francuzi (oba zespoły po 3 punkty).