To mogliście przegapić, czyli transferowe podsumowanie lipca [cz. 1]

2017-08-04 01:27:44; Aktualizacja: 7 lat temu
To mogliście przegapić, czyli transferowe podsumowanie lipca [cz. 1] Fot. Transfery.info
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Karuzela transferowa wkroczyła na najwyższe obroty. W lipcu byliśmy świadkami wielu ciekawych ruchów, dlatego śpieszymy z pomocą i publikujemy niniejszy artykuł, w którym znajdziecie najważniejsze potwierdzone transakcje.

Transferowe podsumowanie czerwca - CZĘŚĆ 1 i CZĘŚĆ 2

ANGLIA

Włodarze Tottenhamu oraz Chelsea nie sfinalizowali żadnego wartościowego transferu w czerwcu. Z tego też powodu można było przypuszczać, że oba zespoły przystąpią do ofensywy w lipcu i potwierdzą kilka ciekawych transakcji. Tą drogą podążyli tylko „The Blues”, którzy w ostatnich tygodniach pozyskali czterech nowych zawodników do pierwszej drużyny - Willy'ego Caballero, Antonio Rüdigera, Álvaro Moratę i Tiémoué Bakayoko. Z kolei ekipa „Kogutów” tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu nie może się na razie pochwalić żadnym dużym wzmocnieniem.

O tego typu problemy nie muszą się martwić kibice Manchesteru City. Właściciele „The Citizens” po nieudanych poprzednich rozgrywkach ostro zabrali się do pracy i na długo przed oficjalnym rozpoczęciem letniego okienka transferowego zaczęli sprowadzać nowych piłkarzy. W lipcu kontynuowali swoje dzieło i zakontraktowali trzech defensywnych zawodników - Kyle'a Walkera, Danilo oraz Benjamina Mendy'ego. Ostatni z nich został ściągnięty za rekordową kwotę i stał się najdroższym obrońcą w historii futbolu.

Równie głośnie transakcje w minionym miesiącu sfinalizowali przedstawiciele Manchesteru United oraz Arsenalu. „Czerwone Diabły” wydały dość duże sumy na to, aby pozyskać Romelu Lukaku oraz Nemanję Maticia. „Kanonierzy” również musieli rozstać się z ogromną gotówką, aby sprowadzić do siebie Alexandre'a Lacazette'a.

Czołowe angielskie klubu nie znajdują się tylko w Londynie czy Manchesterze, ale także w Liverpoolu. W tym mieście wyraźnie na rynku transferowym góruje na razie Everton, który w lipcu sprowadzili do siebie Michaela Keane'a, Sandro Ramíreza, Cuco Martinę oraz Wayne'a Rooneya. Z kolei „The Reds” wzmocnili pierwszy zespół Andrew Robertsonem.

Na specjalną wzmiankę w naszym podsumowaniu zasłużył sobie Jan Bednarek, który opuścił szeregi Lecha Poznań i przeniósł się do Southampton. Młodzieżowy reprezentant Polski liczy na to, że szybko stanie się ważnym piłkarzem w zespole „Świętych”.

Z grona pozostałych transferów ekip z Premier League postanowiliśmy wyróżnić zakup lub wypożyczenie następujących piłkarzy:

Ciekawie było nie tylko Premier League, ale także w Championship, gdzie transferową karuzelę nakręcili włodarze Aston Villi oraz Middlesbrough. Pierwsi z nich zakontraktowali Johna Terry'ego, Ahmeda El-Mohamadiego, Glenna Whelana i Christophera Sambę. Z kolei drudzy pozyskali Martina Braithwaite'a, Britta Assombalongę oraz Ashleya Fletchera. Interesujących wzmocnień dokonało także Wolverhampton, które sprowadziło do siebie Rúbena Nevesa i Diogo Jotę.

***

HISZPANIA

Czerwiec był tradycyjnie spokojny na Półwyspie Iberyjskim i brak dużego ruchu na rynku transferowym nie mógł dziwić. W lipcu miało dziać się dużo więcej i to w szczególności w szeregach najmocniejszych zespołów. Tymczasem za nami kolejny mało emocjonujący miesiąc. Co prawda duże zamieszenie w Hiszpanii wywołały przenosiny Vitolo do Atlético Madryt. „Los Rojiblancos” teoretycznie nie mogą kontraktować nowych piłkarzy z powodu obowiązującego zakazu, ale praktycznie nikt nie może im zabronić pozyskiwania zawodników, z których usług skorzystają dopiero zimą.

Nieco bardziej pracowity okres mają za sobą przedstawiciele Realu Madryt oraz Barcelony. Obie ekipy w ostatnich tygodniach dopięły przenosiny piłkarzy, o których transferach pisało się od dawna. Mowa tu odpowiednio o Theo Hernándezie, Danim Ceballosie i Nélsonie Semedo. „Duma Katalonii” zdecydowanie bardziej aktywna była w kontekście uzupełniania składu drużyny rezerw, do której dołączyli między innymi Vitinho czy Anthony Lozano.

Z hiszpańskiej czołówki najwięcej wzmocnień dokonała Sevilla. Klub z Andaluzji sprowadził pięciu nowych zawodników - Guido Pizarro, Sébastiena Corchię, Nolito, Simona Kjæra i Luisa Muriela. Ostatni z wymienionych nabytków został sprowadzony do ekipy z Estadio Ramón Sánchez Pizjuán za rekordową kwotę. Warto także dodać, że Sevilla była bliska zakontraktowania w sumie sześciu piłkarzy, ale Jordan Amavi nie przeszedł ostatecznie testów medycznych i musiał wrócić do Aston Villi.

Z grona pozostałych transferów ekip z LaLiga postanowiliśmy wyróżnić zakup lub wypożyczenie następujących piłkarzy:

Przy okazji Hiszpanii przypominamy, że tegoroczne letnie okienko transferowe w tym kraju potrwa wyjątkowo do 1 września.

***

FRANCJA

Czerwiec bez cienia wątpliwość należał we Francji do włodarzy AS Monaco, którzy w ekspresowym tempie zaczęli uzupełniać skład zespołu na nadchodzący sezon. Klub z Księstwa w lipcu nie był już aż tak aktywny i zakontraktował tylko Terence'a Kongolo.

Biernie poczynaniom najlepszej drużyny minionego sezonu długo przyglądali się przedstawiciele PSG. Jeden z największych przegranych poprzednich rozgrywek pozyskał na razie Yuriego Berchiche i Daniego Alvesa, ale największą transferową bombę zostawił sobie na sierpień.

O powrocie do prawdziwej walki o tytuł mistrzowski we Francji marzą włodarze Olympique Marsylia, Olympique Lyon oraz Lille. W tym celu każda z wymienionych ekip nieustannie przeszukuje rynek transferowym, aby pozyskać za niewielkie pieniądze dobrych zawodników, którzy zapewnią im możliwość rywalizowania z Monaco oraz PSG. Trzeba przyznać, że zrealizowane przez nich transakcje wyglądają bardzo imponująco.

Spośród podanych wyżej ekip najwięcej transferów w lipcu przeprowadzili przedstawiciele Lille, którzy ściągnęli aż ośmiu nowych zawodników - Fodé Ballo-Touré, Kouadio-Yvesa Dabilę, Chahreddine'a Boukholdę, Edgara Ié, Kevina Malcuita, Ezequiela Ponce, Adama Jakubecha oraz Thiago Maię. Ostatnich z nich znajdował się również w kręgu zainteresowań Chelsea czy Paris Saint-Germain, ale ostatecznie za rekordową kwotę trafił do „Les Dogues”, gdzie będzie się mógł dalej rozwijać pod okiem Marcelo Bielsy.

O połowę mniej transferów zrealizowali włodarze OM, których szeregi zasilili Luiz Gustavo, Steve Mandanda, Adil Rami i Clinton N'Jie. Z kolei do OL w lipcu dołączyli Kenny Tete i dobrze znany polskim kibicom - Marcelo Guedes.

Z grona pozostałych transferów ekip z Ligue 1 postanowiliśmy wyróżnić zakup lub wypożyczenie następujących piłkarzy:

Na zakończenie naszego francuskiego podsumowania wypada nam wspomnieć o Damienie Perquisie. Były reprezentant Polski zakończył swoją nieudaną przygodę w Nottingham Forest i zasilił szeregi GFC Ajaccio.

***

NIEMCY

U naszych zachodnich sąsiadów lipiec był dość spokojny. Nie oznacza to jednak, że nic się w Niemczech nie działo. Świetny interes zrealizował między innymi Bayern, który na zasadzie wypożyczenia pozyskał Jamesa Rodrígueza. Na ten ruch monachijczyków nie odpowiedziała Borussia Dortmund, która najprawdopodobniej zakończyła już letnie okienko transferowe.

Swoje składy uzupełniły dwie rewelacje poprzednich rozgrywek - RB Lipsk oraz Hoffenheim. Pierwsi z nich pozyskali Jean-Kévin Augustin oraz sprowadzili do zespołu młodzieżowego Mateusz Maćkowiaka z Pogoni Szczecin. Z kolei drudzy zakontraktowali definitywnie Nico Schulza oraz tymczasowo Serge'a Gnabry'ego.

Z grona pozostałych transferów ekip z Bundesligi postanowiliśmy wyróżnić zakup lub wypożyczenie następujących piłkarzy:

Na zakończenie tej części podsumowania wspomniemy jeszcze o dwóch polskich akcentach dotyczących transferów na zapleczu Bundesligi. Pierwszym z nich jest podpisanie kontraktu z Darmstadt przez Artura Sobiecha, a drugim wypożyczenie Mario Maločy do SpVgg Greuther Fürth z Lechii Gdańsk.

Transferowe podsumowanie czerwca - CZĘŚĆ 1 i CZĘŚĆ 2
Więcej na ten temat: Hiszpania Anglia Francja Niemcy Oficjalnie