TOP 10 transferów we Włoszech - styczeń 2011

2011-02-11 21:42:51; Aktualizacja: 13 lat temu
TOP 10 transferów we Włoszech - styczeń 2011
Redakcja
Redakcja Źródło: Transfery.info

Serie A to w tym roku druga, po angielskiej Premier League, liga na świecie, gdzie na transfery piłkarskie wydano najwięcej. Jak wynika z wyliczeń niemieckiego portalu transfermarkt.de, w trwającym sezonie klub(...)

Serie A to w tym roku druga, po angielskiej Premier League, liga na świecie, gdzie na transfery piłkarskie wydano najwięcej. Jak wynika z wyliczeń niemieckiego portalu transfermarkt.de, w trwającym sezonie kluby pierwszej ligi włoskiej przeznaczyły na transfery łącznie 423.981.667 euro. To o 275,5 miliona mniej niż w Anglii, ale i tak sporo, biorąc pod uwagę fakt, że żaden z klubów z Półwyspu Apenińskiego nie może póki co liczyć na ruble od właściciela-miliardera ani tym bardziej na petrodolary od spółki naftowej.

W tegorocznym zestawieniu najciekawszych transferów nie brakuje znanych nazwisk oraz obiecujących talentów. Wielu piłkarzy wróciło do słonecznej Italii po kilku sezonach spędzonych w ligach zagranicznych. Najczęściej stosowaną taktyką zakupową było wypożyczenie z opcją pierwokupu. Najwięcej wydał Inter Mediolan, za to najlepszy ruch transferowy, zdaniem portalu Goal.com, wykonał AC Milan.

Pora przyjrzeć się bliżej konkretnym nazwiskom. Oto subiektywne zimowe "TOP 10" włoskiego zimowego mercato A.D. 2011:

1. Giampaolo Pazzini z: Sampdoria Genoa do: Inter Mediolan (12 mln + Biabany i Caldirola)

Są transfery, które zaczynają się spłacać się już w pierwszych dniach po finalizacji. Bohaterem takiego właśnie jest nasz numer jeden – 26-letni napastnik Giampaolo Pazzini. Od podpisania kontraktu z Interem, zawodnik rozegrał już 3 mecze, w których zdobył 3 bramki. Jeśli utrzyma tą średnią przez dalszą część sezonu, zapewne żaden członek zarządu klubu mistrzów Włoch nie będzie żałował zainwestowanych w jego pozyskanie 12 milionów euro oraz straty dwóch zawodników, Biabanego i Caldiroli, którzy w ramach rozliczenia przenieśli się do Sampdorii Genoa.

Pazzini to przykład piłkarza stale niedocenianego. Karierę w zawodowym futbolu rozpoczynał od gry w drugoligowej Atalancie, gdzie już w pierwszej minucie swojego debiutanckiego występu (w 2004 r. przeciwko Lecce), wpisał się na listę strzelców. Dokonania młodego piłkarza docenili działacze Fiorentiny i już w styczniu 2005 zdecydowali się wyłożyć za niego 6,5 miliona euro. Niestety, pięcioletnia przygoda Pazziniego z klubem z Florencji, zahamowała jego karierę. Piłkarz zagrał co prawda w ponad 100 meczach, jednak najczęściej pełnił rolę rezerwowego, ustępując pola takim graczom jak Christian Rigano, Fabrizio Miccoli, Luca Toni, czy Adrian Mutu. Nawet bardzo dobry dla napastnika sezon 2008/09 nie przekonał działaczy Violi, którzy postanowili podpisać kontrakt z Alberto Gilardino. Dla 25-letniego wówczas Pazziniego był to ostatni dzwonek do opuszczenia klubu. Transfer do Sampdorii okazał się strzałem w dziesiątkę. Sezon 2009/2010, Pazzini zakończył na trzecim miejscu w tabeli strzelców Serie A. Łącznie w czasie swojej przygody z klubem z Genoi w 61 meczach, zdobył 30 bramek.

Giampaolo Pazzini zna ligę włoską od podszewki. Dzięki transferowi do Interu, będzie mógł udowodnić kibicom swoją wartość także w Champions League.

2. Antonio Cassanoz: Samdoria Genoa do: AC Milan (5 mln euro)



Przejście Antonio Cassano do AC Milan to wspomniany wyżej najlepszy transfer stycznia według Goal.com. Specjaliści zwrócili uwagę przede wszystkim na niską kwotę jaką za kontrowersyjnego, acz niebywale uzdolnionego napastnika, zapłacili szefowie klubu z San Siro. 2,5 miliona euro powędrowało z Mediolanu aż do Hiszpanii – do Realu Madryt, z którego to piłkarz był wypożyczony do Sampdorii. Klub z Genoi stracił najwięcej, gdyż za ,"pozbycie się" piłkarza musiał zapłacić, także Realowi, 2,5 miliona euro. Ciągłe problemy wychowawcze z 28-letnim Włochem i jego konflikt z prezesem klubu, w pewnym stopniu czynią tę decyzję zrozumiałą.

3. Valon Behrami z: West Ham United do: Fiorentina (3,5 mln euro)

Dla 25-letniego Szwajcara, Valona Behramiego, transfer do Fiorentiny nie jest pierwszym kontaktem z Serie A. Kibice pamiętają go dobrze z występów w barwach Lazio Rzym, dla którego był przez kilka sezonów jedną z kluczowych postaci. Włoska przygoda skończyła się w 2008 roku, kiedy to uniwersalny pomocnik zapragnął rozwijać swoją karierę na Wyspach Brytyjskich. Niespełna 3 sezony spędzone w West Ham United nie spełniły jednak oczekiwań piłkarza jak i kibiców. Po latach tułaczki, Behrami wraca na stare śmieci. Tym razem do silnej ekipy z Florencji. Wkrótce przekonamy się, czy odbuduje tu swoją dawną formę.

4. Mark Van Bommel z: Bayern Monachium do: AC Milan (wolny transfer)



Transfer Van Bommela to kolejny efekt kłótni. Skonfliktowany z władzami Bayernu Monachium piłkarz zdecydował się rozwiązać umowę i poszukać szczęścia w ekipie lidera Serie A. Zakontraktowanie piłkarza przez rossonerich wzbudziło wiele kontrowersji wśród kibiców, którzy mają już dość sprowadzania na San Siro piłkarzy, którzy dawno przekroczyli ,,trzydziestkę”. Złośliwi twierdzą, że transfer 33-letniego Van Bommela wniesie raczej powiew młodości do podstarzałych szeregów Milanu.

5. Victor Ruiz z: Espanyol do: Napoli (6 mln euro + Jesus Datolo)

Transfer Victora Ruiza to duży sukces ambitnego klubu z Napoli. 22-letnim obrońcą Espanyolu interesował się także, między innymi, Manchester City. Włoskie kluby niebywale rzadko sięgają po graczy z Primiera Division. Sam fakt, że młody Hiszpan wybrał Włochy jako najlepszą ścieżkę dla rozwoju swojej kariery, świadczy o sporych umiejętnościach negocjacyjnych neapolitańczyków.

6. Massimo Maccarone z: Palermo do: Sampdoria (3 mln euro)

Massimo Maccarone większą część swojej kariery spędził we Włoszech, ale znany jest także angielskim kibicom, gdyż przez kilka lat reprezentował barwy Middlesbrough. Z tym klubem dotarł nawet do finału Pucharu UEFA. 31-letni napastnik najlepiej czuje się jednak we Włoszech, co udowadniał wielokrotnie swoją znakomitą grą w barwach Sieny, czy Empoli. Jego transfer do Palermo został przez większość kibiców klubu przyjęty z wielkimi nadziejami, których doświadczony napastnik niestety nie spełnił, zdobywając zaledwie 2 bramki w 18 spotkaniach. Nazwisko Maccarone, mimo wszystko, nadal znaczy we Włoszech wiele, o czym świadczyć może dość wysoka kwota odstępnego zapłacona Sycylijczykom przez Sampdorię.

7. Federico Macheda z: Manchester United do: Sampdoria (wypożyczenie)

Obecność kolejnego młodego piłkarza w "TOP 10" na pewno cieszy wielu kibiców Serie A. 19-letni wychowanek Lazio udowodnił swoją wartość rozgrywając kilka znakomitych meczów w barwach Manchesteru United. Niestety w drużynie mistrzów Anglii, utalentowany napastnik nie mógł liczyć na regularne występy. Wypożyczenie do słynnej "Sampy" pozwoli mu pokazać wszystko, co potrafi.

8. Alessandro Matri z: Cagliari do: Juventus (wypożyczenie)

Transfer Alessandro Matriego ma być rozwiązaniem poważnych problemów linii ofensywnej Juventusu Turyn. 26-letni napastnik Cagliari w obecnym sezonie imponował skutecznością i zaangażowaniem w grę swojej drużyny. Warto pamiętać, że pozyskanie Matriego nie było szczytem marzeń działaczy bianconerich a jedynie następstwem fiaska rozmów z napastnikiem Sevilli, Luisem Fabiano.

Na razie Matri przekonuje do siebie kibiców Juve – swoje pierwsze 2 bramki w barwach nowego klubu zdobył przeciwko…Cagliari.

9. Urby Emanuelson z: Ajax Amsterdam do: AC Milan (1,5 mln euro)

Średnia wieku w kadrze AC Milan przeraża wielu piłkarskich ekspertów. Zdaniem niektórych obecny sezon to już ostatni moment na pozyskanie młodych, perspektywicznych zawodników. Takim właśnie, jest 24-letni wychowanek Ajaxu Amsterdam Urby Emanuelson. Uniwersalny piłkarz potrafiący grać zarówno na lewej stronie obrony jak i w pomocy ma duże szanse na regularne występy. Warunkiem jest szybka aklimatyzacja w lidze różniącej się pod wieloma względami od holenderskiej Eredivisie.

10. Amauri z: Juventus do: AC Parma (wypożyczenie)



Po ogłoszeniu wypożyczenia Amauriego do Parmy wielu kibiców odetchnęło z ulgą. W większości byli to kibice Juventusu, którzy dość mieli już oglądania ,,wyczynów” pochodzącego z Brazylii napastnika. W obecnym sezonie, przeplatając nieudane występy z długimi przerwami w grze spowodowanymi kontuzjami, piłkarz w pełni zasłużył sobie na nadany mu przez tifosich pseudonim ,,drewniany”. Zerowy dorobek bramkowy oraz odmowa wyjścia na boisko z powodu bolącego po stłuczeniu nosa, wyprowadziły z równowagi także zarząd klubu. Wypożyczenie Amauriego należy mimo wszystko uznać za duży sukces Parmy, która będzie przez pół roku korzystać z usług napastnika, jeszcze nie tak dawno, wartego ponad 22 miliony euro.

W debiucie w nowym zespole Amauri zdobył pierwszą bramkę w obecnym sezonie. Przewrotką pokonał bramkarza Fiorentiny, Artura Boruca…

Pozostałe ważne transfery brane pod uwagę:

Yuto Nagatomo z Cesena do Inter Mediolan
Giuseppe Sculii z Genoa CFC do Lazio Rzym (3,5 mln euro)
Luca Toni z FC Genoa do Juventus Turyn (wolny transfer)
Andrea Barzagli z Vfl Wolfsburg do Juventus Turyn (300 tys. euro)
Nicola Legrottaglie z Juventus do AC Milan (wypożyczenie)
Michele Paolucci z Palermo do Siena (wypożyczenie)
Antonio Floro Flores z Udinese do Genoa CFC
Andrea Ranocchia z Genoa CFC do Inter Mediolan


Inne transfery:
Didac Vila z Espanyol do AC Milan (3 mln euro)
Paul Codrea z Siena do Bari
Erik Huseklepp z Brann Bergen do Bari
Davide Santon z Inter Mediolan do Cesena
Cristiano Zanetti z Fiorentina do Brescia
Houssine Kharja z Genoa CFC do Inter Mediolan
Zsolt Laczkó z VSC Debreczyn do Sampdoria Genoa
Mauro Boselli z Wigan Athletic do Genoa CFC
Neto z Atletico Paranaense do AC Fiorentina
Juraj Kucka z Sparta Praga do Genoa CFC
Kamil Glik z Palermo do Bari
Amidu Salifu z Vicenza do Fiorentina
Luis Cavanda z Torino do Lazio
Janathas z AZ Alkmaar do Brescia
Ezequiel Schelotto z Cesena do Catania
Gonzalo Bergessio z Saint-Ettiene do Catania
Giuseppe Mascara z Catania do Napoli
Ojiakor Chukwuemeka z Triestina do Lazio
Pietro Accardi z Sampdoria do Brescia
Nwankwo Obiorah z Inter Mediolan do AC Parma
Vedran Celjak z Croatia Zagrzeb do Sampdoria
Christoph Knasmüllner z Bayern II Monachium do Inter Mediolan
Jonathan Biabiany z Inter Mediolan do Sampdoria

Autor: Witold Hańczka
(rysunki: K.Topor)
Więcej na ten temat: Włochy Publicystyka