UEFA z ukłonem w stronę klubów. Čeferin chce poluzować przepisy Finansowego Fair Play

UEFA z ukłonem w stronę klubów. Čeferin chce poluzować przepisy Finansowego Fair Play
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: L’Équipe | UEFA

Aleksander Čeferin walczy o zatrzymanie klubów w strukturach rozgrywek organizowanych pod batutą UEFA. Na zachętę Słoweniec proponuje modyfikację obecnego systemu Finansowego Fair Play - donosi „L’Équipe”.

UEFA przeżyła ogromny szok, kiedy okazało się, że mimo toczących się od miesięcy rozmów w sprawie zmiany formatu Ligi Mistrzów, 12 czołowych klubów europejskich postanowiło utworzyć Superligę. Rozgrywki w założeniu mają konkurować z najważniejszym turniejem na Startym Kontynencie.

Przez pewien czas sternicy organizacji realnie obawiali się utraty nie tylko części kibiców, ale i przychodów komercyjnych. Idąc tym tropem, europejska unia piłkarska przedsięwzięła środki w kierunku pozyskania nowego inwestora, który zapewniłby uczestnikom większe zyski.

Teraz chce ona pójść o krok dalej. Zdaniem „L’Équipe” Aleksander Čeferin planuje zmodyfikować aktualny system Finansowego Fair Play, którego zadaniem jest równoważenie wydatków i przychodów. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi nawet wykluczenie z europejskich pucharów.

Aby zatem złagodzić nieco obecną retorykę, uproszczone mają zostać nie tylko zasady, ale i cały proces analizy sytuacji finansowej danego klubu. Jednocześnie pod uwagę brane jest poluzowanie rygorystycznych kryteriów.

Dozwolone będzie wpompowywanie pieniędzy z zewnątrz w dany podmiot, lecz przy większej kontroli zarobków niż ma to miejsce dotychczas. To, jak zauważa francuski dziennik, daje swobodę działania ekipom pokroju Paris Saint-Germain czy Manchesteru City.

– Musimy dostosować zasady do nowej rzeczywistości. Należy zachęcać do inwestycji i na nie zezwolić. Trzeba skorygować niektóre niesprawiedliwości, które w obecnych okolicznościach mogą pośrednio wynikać ze schematu działania Finansowego Fair Play – oświadczył prezydent UEFA na niedawnym kongresie organizacji.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Nie tylko Legia Warszawa. Już trzy polskie kluby chcą Bogusza Nie tylko Legia Warszawa. Już trzy polskie kluby chcą Bogusza Paulinho bliski powrotu do Europy Paulinho bliski powrotu do Europy Ricardo Sá Pinto znów do wzięcia. Portugalczyk rezygnuje z pracy w Turcji [OFICJALNIE] Ricardo Sá Pinto znów do wzięcia. Portugalczyk rezygnuje z pracy w Turcji [OFICJALNIE] Real Madryt: Florentino Pérez gra w swoją grę w sprawie Mbappé Real Madryt: Florentino Pérez gra w swoją grę w sprawie Mbappé Gianni Infantino proponuje zmiany na rynku transferowym Gianni Infantino proponuje zmiany na rynku transferowym Filip Kostić może odejść z Eintrachtu Frankfurt. Hitowy transfer na widoku Filip Kostić może odejść z Eintrachtu Frankfurt. Hitowy transfer na widoku Zé Roberto o Neymarze: Brakuje mu konsekwencji. Vinícius jest obecnie lepszy Zé Roberto o Neymarze: Brakuje mu konsekwencji. Vinícius jest obecnie lepszy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy