Unia Europejska rusza na pomoc UEFA. Co najmniej 15 państw przeciwnych Superlidze

Unia Europejska rusza na pomoc UEFA. Co najmniej 15 państw przeciwnych Superlidze
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Politico

Unia Europejska zamierza wspomóc UEFA w walce z zespołami dążącymi do utworzenia Superligi - przekonuje „Politico”.

Przedstawiciele europejskiego futbolu wyciągnęli potężne działa przeciwko dwunastu zespołom zaangażowanym w utworzenie nowych rozgrywek, mających stanowić konkurencję dla Ligi Mistrzów oraz osłabiających prestiż i wartość krajowych zmagań.

Wykonane ruchy w połączeniu z olbrzymim protestem kibiców doprowadziły do stosunkowo szybkiego wycofania się z pomysłu powołania do życia Superligi przez Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, AC Milan, Inter Mediolan i Atlético Madryt.

W efekcie na placu boju pozostali tylko główni zwolennicy forsowanego pomysłu w postaci Realu Madryt, Barcelony oraz Juventusu, którzy nie zamierzali ustąpić nawet o krok, pomimo grożących im poważnym sankcjom na czele z wykluczeniem z Ligi Mistrzów czy rywalizacji w LaLidze czy Serie A.

Władze „Królewskich”, „Dumy Katalonii” i „Starej Damy” były jednak przekonane, że żadne sugerowane kary nie zostaną wprowadzone, ponieważ organizatorzy nie mają żadnych podstaw ku ich wprowadzeniu.

Te racje znalazły potwierdzenie w momencie zakończenia dochodzenia prowadzonego przez UEFA, które nie doprowadziło do wymierzenia choćby grzywny dwóm hiszpańskim oraz włoskiemu zespołowi.

Taki stan rzeczy sprawił, że w strukturach wymienionej trójki odżyły nadzieje na reaktywację projektu. Napotkały one jednak na tej płaszczyźnie nowy problem w postaci sprzeciwu... Unii Europejskiej.

Dziennikarze „Politico” uważają, że co najmniej 15 krajów członkowskich na czele z Hiszpanią, Włochami, Francją, Portugalią i Danią ma przedstawić Trybunałowi Sprawiedliwości pisemne uwagi przeciwko Superlidze, która ma przede wszystkim godzić w świętości Europejskiego Modelu Sportu poprzez stworzenie czegoś na kształt zamkniętych lig w stylu amerykańskim.

Ewentualny werdykt w tej sprawie nie będzie miał naturalnie żadnych konsekwencji, ale wybrzmiały sygnał polityczny może już pozwolić na wykonanie pewnych ruchów, które na jakiś czas mogą skutecznie odstraszyć przede wszystkim Real Madryt, Barceloną i Juventus od spełnienia ich wielkiego pragnienia.

***

UEFA grozi palcem, giganci się śmieją. Dwudniowe rozgrywki obnażyły słabości Aleksandra Čeferina

Więcej na temat: Unia Europejska UEFA Superliga

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Ekstraklasa: Składy na Stal Mielec - Wisła Płock [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Stal Mielec - Wisła Płock [OFICJALNIE] Raków Częstochowa: Pięciu kandydatów do zastąpienia Marka Papszuna Raków Częstochowa: Pięciu kandydatów do zastąpienia Marka Papszuna Liga Mistrzów: Mecz Bayern Monachium - FC Barcelona bez kibiców [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Mecz Bayern Monachium - FC Barcelona bez kibiców [OFICJALNIE] Juventus z komunikatem w sprawie transferu Cristiano Ronaldo. Coraz ciemniejsze chmury nad klubem [OFICJALNIE] Juventus z komunikatem w sprawie transferu Cristiano Ronaldo. Coraz ciemniejsze chmury nad klubem [OFICJALNIE] Tymoteusz Puchacz łączony z zimowym wypożyczeniem Tymoteusz Puchacz łączony z zimowym wypożyczeniem Puchar Polski: Poznaliśmy pary ćwierćfinałowe [OFICJALNIE] Puchar Polski: Poznaliśmy pary ćwierćfinałowe [OFICJALNIE] PSG: Siedmiu piłkarzy na liście do odejścia PSG: Siedmiu piłkarzy na liście do odejścia

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy