Współzałożyciel Football Leaks zwolniony z więzienia

Współzałożyciel Football Leaks zwolniony z więzienia
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Der Spiegel

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że haker odpowiedzialny za dostarczanie informacji z ramienia Football Leaks został zatrzymany przez węgierska prokuraturę. Dzisiaj poinformowano o jego zwolnieniu z aresztu śledczego.

Rui Pedro Gonçalves Pinto, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, w piątek został zwolniony z więzienia. Węgierski sąd postanowił zarządzić areszt domowy, a dodatkowo zobowiązał Portugalczyka do noszenia elektronicznej bransoletki na kostce u nogi. Tym samym 30-latek uniknął ekstradycji do rodzimego kraju, lecz tamtejsze władze już odwołały się do decyzji Węgrów.

Przypomnijmy, że haker został zatrzymany w związku z europejskim listem gończym wydanym przez prokuraturę generalną w Portugalii. Oskarżono go o cyberprzestępczość, bezprawny dostęp do danych utajnionych oraz próbę wymuszenia. Pinto miał bowiem żądać od władz wielu portugalskich klubów pieniędzy za nieujawnianie pozyskanych informacji. 

William Bourdon, adwokat 30-latka, poinformował, że jego klient nim został zatrzymany, współpracował z francuskimi śledczymi. Tematem rozmów miały być oszustwa podatkowe piłkarzy znad Sekwany. Zostało to już potwierdzone m.in. przez „Der Spiegel” czy sieć badawczą European Investigative Collaborations (EIC). Ponadto Portugalczyk zgodził się na współpracę ze szwajcarskimi organami ścigania, które badają sprawę powiązań prokuratora kantonu Valais z Giannim Infantino, prezesem FIFA.

Obrońcy Pinto uważają, że należy mu się specjalna ochrona prawna wynikająca z działalności 30-latka, który wielokrotnie zgłaszał przypadki nadużyć. Swoją pomoc logistyczną oraz finansową zaoferowała już fundacja „The Signals Network”, której celem jest ochrona takich osób jak współzałożyciel projektu „Football Leaks”.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Stępiński o krok od przenosin do Lecce Stępiński o krok od przenosin do Lecce Pogoń Szczecin: 30 osób zakażonych koronawirusem [OFICJALNIE] Pogoń Szczecin: 30 osób zakażonych koronawirusem [OFICJALNIE] Sergiño Dest dokonał ostatecznego wyboru. Finalizacja transferu na dniach Sergiño Dest dokonał ostatecznego wyboru. Finalizacja transferu na dniach POTWIERDZONE: Manchester City o krok od pozyskania Rúbena Diasa POTWIERDZONE: Manchester City o krok od pozyskania Rúbena Diasa OFICJALNIE: Jerzy Brzęczek z koronawirusem OFICJALNIE: Jerzy Brzęczek z koronawirusem Barcelona, Bayern, Milan, Roma. Szykuje się kilka transferów prawych obrońców Barcelona, Bayern, Milan, Roma. Szykuje się kilka transferów prawych obrońców Liverpool: Karius blisko przenosin do Bundesligi Liverpool: Karius blisko przenosin do Bundesligi

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy