Zasłużone złoto dla Hiszpanów!

2006-07-30 12:42:20; Aktualizacja: 17 lat temu

W 2002 roku Mistrzem Europy u19 w Oslo zostali Hiszpanie, dwa lata później w Nyonie tytuł znów przypadł piłkarzom z Półwyspu Iberyjskiego, nie inaczej zakończyły się ME u19 rozgrywane na terenie Wielkopolski. <(...)

W 2002 roku Mistrzem Europy u19 w Oslo zostali Hiszpanie, dwa lata później w Nyonie tytuł znów przypadł piłkarzom z Półwyspu Iberyjskiego, nie inaczej zakończyły się ME u19 rozgrywane na terenie Wielkopolski. Hiszpanie pokonali w finale Szkotów 2:1.

Spotkanie, rozegrane przy 11 000 widzów, momentami było porywające i stało na naprawdę wysokim, europejskim poziomie. Od początku meczu bardzo aktywni byli Szkoci, którzy nauczeni porażką w fazie grupowej (4:0 z Hiszpanią - przyp. Sa-Wu) zmienili taktykę. Starali się zaatakować wyżej przeciwników, liczyli na przechwyty na połowie rywala. Mało tego - podopieczni Tommiego Wilsona wygrywali większość pojedynków główkowych z Hiszpanami. Mimo paru okazji, nigdy jednak piłka po ich strzale nie znalazła drogi do siatki - głównie dzięki fenomenalnej grze bramkarza Realu Madryt B Antoniego Adana, a także środkowego obrońcy Manchesteru United Gerarda Pique.

Hiszpanie przeczekali aktywną grę Szkotów i wzięli się do budowania akcji. Kiepsko spisał się gwiazdor hiszpańskiej 11 Mata, ale za to znów świetnie dryblował Diego Capel, znów świetnie rozgrywał Garcia i znów z dobrej strony pokazał się Alberto Calvo Bueno. Już w drugiej połowie Calvo precyzyjnym lobem przerzucił piłkę nad źle ustawionym Andrew McNeilu, a potem po rzucie wolnym ponownie wbił piłkę do siatki. Hiszpanie od tego momentu byli już pewni swego.

Ambitni Szkoci rzucili się jednak do odrabiania strat. Niesieni dopingiem grupki funów ze Szkocji, a także Poznaniaków, którzy wyraźnie poczuli sympatię do reprezentacji, stworzyli jeszcze parę okazji pod bramką Adana. Jedną z nich wykorzystał Graham Dorrans na trzy minuty przed końcem. Była to tylko bramka kontaktowa - Szkotom nie starczyło czasu na wyrównanie. I dobrze, bo to Hiszpanie byli najlepsi na wielkopolskim turnieju! Zasłużyli na to złoto!