Arsène Wenger uchylił rąbka tajemnicy. FIFA szykuje rewolucję na mundial w 2022 roku

Arsène Wenger uchylił rąbka tajemnicy. FIFA szykuje rewolucję na mundial w 2022 roku fot. Belish / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Daily Mirror

Arsène Wenger zapowiedział wprowadzenie specjalnej technologii, która pozwoli sędziom szybciej podejmować decyzję o odgwizdaniu spalonego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to może ona zadebiutować już na nadchodzących Mistrzostwach Świata.

Francuz objął w listopadzie 2019 roku stanowisko dyrektora rozwoju sportowego w FIFA i od tego momentu nieustannie szuka różnych możliwości mogących usprawnić oraz uatrakcyjnić grę w piłkę nożną.

Ostatnio były menedżer Arsenalu naciskał najmocniej na zwiększenie częstotliwości rozgrywania mundiali, które miałby zacząć się wkrótce odbywać nie co cztery, a co dwa lata.

Ten pomysł spotkał się na razie z olbrzymim sprzeciwem środowiska, dlatego nic nie wskazuje na to, aby miał w najbliższym czasie zostać wprowadzony w życie.

Nieco inaczej prezentuje się za to kwestia udoskonalania VAR-u i całego procesu sędziowania na czele z między innymi podejmowaniem decyzji o odgwizdywaniu spalonych.

Arsène Wenger przyznał, że w tym aspekcie jest szykowana prawdziwa rewolucja, która może zadebiutować już na nadchodzących Mistrzostwach Świata.

- Na mundialu w 2022 roku będziemy mogli lepiej i szybciej podejmować decyzje w sprawie spalonych. Dzięki temu gra będzie rzadziej zatrzymywana. To coś, co można zarzucić systemowi VAR - stwierdził Francuz.

- Istnieje duża szansa na to, że w Katarze decyzje o spalonym będą podejmowanie automatycznie. Zobowiązałem się do zachowania tajemnicy, ale to będzie kolejne z wielkich wydarzeń w historii sędziowania - dodał blisko 72-letni trener.

- Myślę, że będzie to pozytywna zmiana. Choć, gdyby została ona wprowadzona jutro, to spotkałaby się ze sprzeciwem - zakończył wątek dyrektor rozwoju sportowego w FIFA.

Wenger odniósł się także do samego systemu VAR i stwierdził, że nie należy z niego rezygnować, ale regularnie poprawiać i ulepszać, aby wyeliminował coraz więcej błędnych decyzji sędziów.

- Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że VAR był w stanie zapobiec podejmowaniu złych decyzji w kluczowych meczach. Wciąż wymaga jednak udoskonalenia. Problem stanowi to, że wymaga wielu ludzi i jest drogi. Ale to bardzo użyteczna pomoc. Musi zostać w futbolu, żeby móc podejmować bardziej sprawiedliwe decyzje - powiedział Francuz.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Rafał Gikiewicz po porażce Augsburga: Z takim przygotowaniem mentalnym nie mamy czego szukać w Bundeslidze, ani nawet w Kreislidze Rafał Gikiewicz po porażce Augsburga: Z takim przygotowaniem mentalnym nie mamy czego szukać w Bundeslidze, ani nawet w Kreislidze Cristiano Ronaldo: Nie zamierzam kończyć kariery reprezentacyjnej. Najważniejsza jest drużyna, a ta się w Manchesterze dopiero tworzy Cristiano Ronaldo: Nie zamierzam kończyć kariery reprezentacyjnej. Najważniejsza jest drużyna, a ta się w Manchesterze dopiero tworzy OFICJALNIE: Albania ukarana za przerwanie meczu z Polską OFICJALNIE: Albania ukarana za przerwanie meczu z Polską Mohamed Salah wyraził swoją wolę. Teraz wszystko zależy od Liverpoolu Mohamed Salah wyraził swoją wolę. Teraz wszystko zależy od Liverpoolu Pomysł Superligi aktualny, ale w rozgrywkach może wziąć udział więcej klubów Pomysł Superligi aktualny, ale w rozgrywkach może wziąć udział więcej klubów Patrice Evra wyznał, że jako dziecko był wykorzystywany seksualnie Patrice Evra wyznał, że jako dziecko był wykorzystywany seksualnie Football Manager 2022: Ujawniono listę licencji Football Manager 2022: Ujawniono listę licencji

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy