Austria za mocna dla Polaków. Cień szansy na awans z grupy [WIDEO]

2024-06-21 19:54:42; Aktualizacja: 5 dni temu
Austria za mocna dla Polaków. Cień szansy na awans z grupy [WIDEO] Fot. Mateusz Porzucek | PressFocus
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Polski przegrała w meczu drugiej kolejki tegorocznych Mistrzostw Europy z Austrią (1:3). Jedyne trafienie dla „Biało-Czerwonych” zanotował Krzysztof Piątek. W zespole dowodzonym przez Ralfa Rangnicka bramki zdobywali natomiast Gernot Trauner, Christoph Baumgartner oraz Marko Arnautović. Tym samym szanse Polaków na wyjście z grupy wydają się bardzo nikłe.

Reprezentacja Polski rozpoczęła zmagania na tegorocznych Mistrzostwach Europy od porażki z Holandią (1:2). Po tamtym spotkaniu stało się jasne, że starcie przeciwko Austrii będzie dla „Biało-Czerwonych” bardzo ważne. Wiele osób określało ten mecz mianem „o wszystko” z uwagi na fakt, iż w ostatniej kolejce podopieczni Michała Probierza stawią czoła jednemu z faworytów do wygrania turnieju, czyli Francuzom.

Polacy kiepsko weszli jednak w potyczkę na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, czego efektem stał się gol autorstwa Gernota Traunera z dziewiątej minuty. 32-letni obrońca na co dzień grający w Feyenoordzie Rotterdam pokonał Wojciecha Szczęsnego strzałem głową po dośrodkowaniu Phillippa Mwene.

Drużyna dowodzona przez Michała Probierza potrzebowała czasu, aby otrząsnąć się po stracie pierwszej bramki, lecz im dalej w mecz, tym reprezentanci Polski prezentowali się coraz lepiej, stwarzając sobie kolejne sytuacje do zanotowania trafienia wyrównującego.

W końcu w 30. minucie dopięli swego. Futbolówkę w pole karne Austrii wgrał Piotr Zieliński. Po lekkim zamieszaniu piłka została zagrana wprost do niepilnowanego Jana Bednarka. Jego próba została co prawda zablokowana przed jednego z obrońców, jednak piłkarze „Das Team” byli już bezradni przy dobitce Krzysztofa Piątka, który doprowadził do stanu 1:1.

Tuż przed końcem pierwszej odsłony spotkania Polacy byli blisko wyjścia na prowadzenie, ale przy strzale Piotra Zielińskiego z rzutu wolnego świetnie interweniował Patrick Pentz.

W przerwie selekcjonerzy zdecydowali się na roszady w swoich zespołach. W ekipie „Biało-Czerwonych” Jakub Moder zastąpił Jakuba Piotrowskiego, z kolei w szeregach "Das Team" Patrick Wimmer wszedł na boisko w miejsce Floriana Grillitscha.

Przed upływem godziny gry Michał Probierz zdecydował się przeprowadzić dwie kolejne zmiany. Na murawie zameldowali się Robert Lewandowski i Karol Świderski.

To nie zmieniło jednak planów reprezentacji Austrii na to spotkanie. Zespół dowodzony przez Ralfa Rangnicka konsekwentnie realizował zadania powierzone przez selekcjonera.

O ich skuteczności Polacy przekonali się w 66. minucie, kiedy po składnej akcji ekipy „Das Team” Christoph Baumgartner uderzeniem z okolic szesnastego metra od bramki strzeżonego przez Wojciecha Szczęsnego zmylił golkipera „Biało-Czerwonych” i trafił do siatki, wyprowadzając swój zespół na drugie w tym meczu prowadzenie.

Na niespełna kwadrans przed końcem podstawowego czasu gry sytuacja podopiecznych Michała Probierza zrobiła się już dramatyczna. Marcel Sabitzer wyprzedził Jana Bednarka, po czym stanął oko w oko z Wojciechem Szczęsnym. 30-latek grający w Borussii Dortmund został sfaulowany w obrębie pola karnego, a sędzia nie miał żadnych wątpliwości, wskazując na wapno. Jedenastkę na gola zamienił Marko Arnautović.

Austriacy nie powiększyli ostatecznie rozmiarów zwycięstwa, choć mieli ku temu sposobność. Reprezentacja Polski odniosła zatem drugą porażkę na tegorocznych Mistrzostwach Europy. Szanse naszych rodaków na wyjście grupy są już tylko iluzoryczne.