Chapecoense: Smutne kulisy tragedii. Wdowy po piłkarzach wciąż walczą o wypłatę odszkodowań!

Chapecoense: Smutne kulisy tragedii. Wdowy po piłkarzach wciąż walczą o wypłatę odszkodowań! fot. ACF
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Globo

Cztery wdowy, trzech prawników oraz jeden z ocalonych zawodników pojawili się w Londynie pod siedzibami dwóch firm ubezpieczeniowych, aby wyrazić swoje niezadowolenie z faktu, że po blisko trzech latach od tragedii nie otrzymali należnych im odszkodowań.

Chapecoense mogło dokonać niebywałej rzeczy w listopadzie 2016 roku, kiedy to jako czternasty zespół minionego sezonu brazylijskiej ekstraklasy awansował do finału Copa Sudamericana (odpowiednik naszej Ligi Europy), w którym to miał się zmierzyć z faworyzowanym Atlético Nacional (zwycięzca poprzedniej edycji Copa Libertadores).

Pierwsze spotkanie pomiędzy tymi drużynami miało odbyć się w Kolumbii. Ostatecznie nie zostało ono rozegrane przez katastrofę lotniczą mającą miejsce niedaleko Medellin, w której zginęli niemal wszyscy członkowie ekipy ze stanu Santa Catarina.

Od tego tragicznego wydarzenia miną wkrótce trzy lata i nadal cała sprawa związana z tym wypadkiem nie została wyjaśniona o czym świadczy fakt, że między innymi ocalały obrońca Neto oraz wdowy po piłkarzach wciąż domagają się wypłaty należnych im odszkodowań od firm ubezpieczeniowych, które do tej pory skutecznie uchylają się od tego obowiązku.

Z tego też powodu wspomniany zawodnik, cztery wdowy oraz trzech prawników pojawiło się pod siedzibami Aon i Tokio Marine Kiln w Londynie, aby zaprotestować przeciwko jawnej niesprawiedliwości.

Adwokaci poszkodowanych osób zgromadzili szereg dokumentów wskazujących głównych winowajców katastrofy lotniczej i w ich opinii powinno to wystarczyć do wpłaty od czterech do pięciu milionów dolarów każdej z rodzin dotkniętych tą tragedią.

Inne zdanie na ten temat mają firmy ubezpieczeniowe, które zauważają, że samolot w momencie wypadku był ubezpieczony na 25 milionów dolarów. Adwokaci dotarli jednak do informacji wskazujących na to, że rok wcześniej polisa wynosiła 300 milionów dolarów i następnie została celowo obniżona mimo świadomość, że samolot będzie poruszał się nad terenami o zwiększonym ryzyku jak Kolumbia.

Ponadto początkowo firma Aon zarzekała się, że ubezpieczenie nie zostało w ogóle opłacone i z tego też powodu nie mają żadnego obowiązku do wypłaty odszkodowań. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, to wówczas samolot nie otrzymałby zgody do odbywania jakiegokolwiek lotu.

23 rodzin zrezygnowało z walki o wypłatę należnych im pieniędzy i przyjęło pomoc humanitarną od japońskich ubezpieczycieli - Tokio Marine Kiln oraz Bolivian Bisa w wysokości 225 tysięcy dolarów przy jednoczesnym zrzeczeniu się jakichkolwiek dodatkowych roszczeń wynikających z procesów sądowych. Pozostałe 48 rodzin nie przyjęło takiej zapomogi i w dalszym ciągu toczy walkę w sądach z firmami ubezpieczeniowymi.

- Uważamy, że w zawieranych umowach ubezpieczeniowych było wiele błędów. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnych rekompensat oraz zapowiedzianej pomocy humanitarnej - powiedziała Aline Machado, wdowa po Filipe Machado.

- Zaoferowana nam pomoc sprawia, że musimy zrezygnować z przysługujących nam praw. Ona jest fałszywa i jest znacznie niższa od wartości polisy, dlatego dalej będziemy szukać prawdy oraz zadośćuczynienia - dodała Val Paiva, wdowa po Gilu.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Havertz poprosił władze Bayeru o transfer Havertz poprosił władze Bayeru o transfer OFICJALNIE: Praszelik w Śląsku Wrocław OFICJALNIE: Praszelik w Śląsku Wrocław FC Barcelona wygrała z Santosem spór o transfer Neymara [OFICJALNIE] FC Barcelona wygrała z Santosem spór o transfer Neymara [OFICJALNIE] Chelsea negocjuje z Havertzem. Hit transferowy coraz bliżej Chelsea negocjuje z Havertzem. Hit transferowy coraz bliżej CIES: Najbardziej wartościowi gracze z końcówkami umów, czyli z kim warto przedłużyć kontrakt CIES: Najbardziej wartościowi gracze z końcówkami umów, czyli z kim warto przedłużyć kontrakt Bohar zostanie drugim najdroższym piłkarzem transferowanym wewnątrz Ekstraklasy?! Bohar zostanie drugim najdroższym piłkarzem transferowanym wewnątrz Ekstraklasy?! Guendouzi na wylocie z Arsenalu. Francuz odsunięty od pierwszego zespołu Guendouzi na wylocie z Arsenalu. Francuz odsunięty od pierwszego zespołu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy