CHWILO, TRWAJ! Tak wygląda ranking UEFA po meczach polskich klubów
2024-11-07 22:53:50; Aktualizacja: 3 tygodnie temuLegia Warszawa i Jagiellonia Białystok wygrały swoje spotkania w ramach Ligi Konferencji. To przekłada się na komplet punktów po trzech kolejkach, a co za tym idzie, coraz lepszą sytuację naszych drużyn w kontekście przyszłości. Chciałoby się powiedzieć „chwilo, trwaj”, ponieważ nasza sytuacja w rankingu UEFA wygląda bardzo obiecująco.
Kiedy Legia Warszawa i Jagiellonia Białystok zapewniły sobie awans do fazy ligowej Ligi Konferencji, jasne stało się, że celem będzie wywalczenie jak najwyższej pozycji, a co za tym idzie, awansu do fazy pucharowej. Dla mistrzów Polski los w pierwszych kolejkach nie był jednak łaskawy, ponieważ przyszło im mierzyć się z wyżej notowanymi FC Kopenhagą oraz Molde.
Już w pierwszej kolejce piłkarze Adriana Siemieńca udowodnili, że nikogo się nie boją, bo pokonali Duńczyków na wyjeździe. To niewątpliwie dało paliwo pod następne rywalizacje. Triumf z bardziej utytułowanym przeciwnikiem na początku zanotowała także Legia Warszawa, dlatego też oba kluby zaczęły zmagania z handicapem.
Legia Warszawa wykonała zadanie
Podopieczni Gonçalo Feio w czwartek otrzymali konkurenta z niższej półki w postaci Dinamo Mińsk. Drużyna z Łazienkowskiej była zatem faworytem, ale trzeba to jeszcze potwierdzić na boisku. Piłkarze nie zamierzali jednak serwować swoim kibicom dodatkowych nerwów, bo już w 10. minucie rezultat otworzył Luquinhas.Popularne
Wypożyczony do Polski Brazylijczyk dołożył trafienie również po przerwie, a do tego dwa gole strzelił jeszcze Marc Gual. Ostateczny rezultat to zatem 4-0 i Legia Warszawa przez pewien moment zajmowała pierwsze miejsce w tabeli Ligi Konferencji. Tego jednak pozbawiła „Wojskowych” znakomita Chelsea.
Nie zmienia to faktu, że trzecia drużyna poprzedniego sezonu Ekstraklasy dopisuje do rankingu 0,5 punktu. W następnych kolejkach będzie trudniej, ponieważ teraz przychodzą potyczki z Omonią Nikozja, FC Lugano oraz Djurgårdens IF. Jeśli jednak piłkarze Feio będą grali tak, jak do tej pory, to o wyniki można być spokojnym.
Jagiellonia jak na mistrza przystało
Podobnie, jak w pierwszej kolejce z FC Kopenhagą, tak i w starciu z Molde, Jagiellonia Białystok nie była stawiana w roli faworyta. Piłkarze Adriana Siemieńca debiutują na tym etapie rozgrywek europejskich, natomiast Norwegowie to już doświadczona ekipa.
Mistrz kraju pokazał jednak, że nikogo się nie boi. Już w 6. minucie wynik otworzył niezawodny Afimico Pululu. Dla Angolczyka to czwarty gol w trzecim meczu fazy ligowej Ligi Konferencji.
Po zmianie stron piłkarze z Podlasia dorzucili jeszcze dwie bramki, by ostatecznie ograć Molde rezultatem 3-0. To podobnie, jak w przypadku Legii, oznacza komplet punktów po trzech kolejkach.
Jagiellonia teoretycznie najgorsze ma już za sobą. Następni rywale to bowiem NK Celje, Mlada Boleslav oraz Olimpija Lublana.
Chwilo trwaj - czy istnieje sufit polskich klubów?
Teoretycznie zarówno Legia Warszawa, jak i Jagiellonia Białystok najtrudniejszych rywali mają już za sobą. Do tego są już właściwe pewne gry na wiosnę w europejskich pucharach, a zatem bez zbędnej presji przystąpią do następnych potyczek.
Tym bardziej że nasi bezpośredni rywale w rankingu UEFA zanotowali w czwartek porażki. Na przykład Lugano niespodziewanie uległo 1-4 Backiej Topoli, Maccabi Hajfa zostało zmiażdżone przez Ajax Amsterdam (0-5), z kolei Hearts straciło punktu z Heidenheim (0-1).
Sytuacja jest zatem znakomita, ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Piętnasta lokata da nam dwa zespoły w eliminacjach do Ligi Mistrzów od sezonu 2026/2027 i na tym należy się powoli skupiać.
RANKING UEFA PO MECZACH POLSKICH KLUBÓW:
1. Anglia [7/7] - 95,160 (4 LM, 2 LE, 1 LK)
2. Włochy [8/8] - 84,106 (4 LM, 2 LE, 1 LK)
3. Hiszpania [7/7] - 78,418 (4 LM, 2 LE, 1 LK)
4. Niemcy [8/8] - 76,285 (4 LM, 2 LE, 1 LK)
5. Francja [6/7] - 63,236 (4 LM, 2 LE, 1 LK)
6. Holandia [5/6] - 58,566 (3 LM, 2 LE, 1 LK)
7. Portugalia [5/5] - 55,216 (2 LM, 2 LE, 1 LK)
...
15. Szwajcaria [3/5] - 31,175 (2LM, 1 LE, 2 LK)
16. Dania [2/4] - 31,075 (1 LM, 1 LE, 2 LK)
17. Izrael [1/4] - 30,625 (1 LM, 1 LE, 2 LK)
18. Polska [2/4] - 29,625 (1 LM, 1 LE, 2 LK)