CIES: Kluby najchętniej stawiające na wychowanków. Dwa polskie zespoły nie dały szansy ani jednemu

2021-05-12 07:30:41; Aktualizacja: 3 lata temu
CIES: Kluby najchętniej stawiające na wychowanków. Dwa polskie zespoły nie dały szansy ani jednemu Fot. Shutterstock

CIES Football Observatory opublikowało raport odnoszący się do wykorzystywania wychowanków przez europejskie kluby.

Analitycy z CIES postanowili przyjrzeć się uważnie zawodnikom występującym na najwyższym poziomie w klubach na Starym Kontynencie i w oparciu o ich rozegrane mecze stworzyli ranking przedstawiający zespoły, które najchętniej korzystają z usług swoich wychowanków w trwających rozgrywkach.

W zestawieniu zostali ujęci tylko ci piłkarze, którzy spędzili w swojej macierzystej drużynie przynajmniej trzy sezony między 15. a 21. rokiem życia.

W oparciu o zgromadzone dane najlepiej wypada MŠK Žilina. Ekipa prowadzona przez dobrze nam znanego Pavola Staňo odczuła na swojej skórze bardzo mocno skutki wywołane przez pandemię koronawirusa i dlatego musi stawiać na młodzież. Z kolei ta w liczbie 15 zawodników wystąpiła łącznie w 61,5% możliwych do rozegrania minut w tym sezonie.

Nieco słabiej w tym zestawieniu wypada świeżo upieczony mistrz Ukrainy - Dynamo Kijów. „Biało-Niebiescy” wykorzystali w trwających rozgrywkach 16 swoich wychowanków, którzy wystąpili w 60,2% łącznego czasu gry.

Podium w klasyfikacji ogólnej zamyka Sigma Ołomuniec. Ekipa prowadzona przez Radoslava Látala może pochwalić się razem z AS Saint-Étienne wystawieniem największej liczby produktów klubowej akademii (17), co w przypadku czeskiego zespołu przełożyło się na 52% rozegranych minut.

Ranking CIES - zestawienie ogólne

Z grona topowych europejskich lig najlepiej w tym zestawieniu wypadają trzy zespoły z LaLigi - Celta Vigo (13 piłkarzy - 49%), Real Sociedad (16 piłkarzy - 48,5%) i Athletic (12 piłkarzy - 40,6%).

Dzięki temu hiszpańskie rozgrywki znajdują się na czele pod względem średniego czasu gry wychowanków spośród pięciu najsilniejszych lig europejskich przed Premier League - 12,6%, Ligue 1 - 11,8%, Bundesligą - 10,5% i Serie A - 5%. W klasyfikacji ogólnej prowadzą z kolei zmagania we Słowenii (26,8%). Natomiast stawkę zamyka Portugalia (4,7%).

Nasze kluby wypadają przeciętnie w tym rankingu. Na najwyższym 56. miejscu uplasował się Lech Poznań, którego 12 wychowanków spędziło w tym sezonie na boisku 28,4% możliwych do rozegrania minut. Tuż za „Kolejorzem” uplasowała się Stal Mielec (6 piłkarzy - 28,2%) i Zagłębie Lubin (6 piłkarzy - 21,3%).

Na szarym końcu w gronie 34 klubów bez choćby jednego wystawionego własnego produktu znalazła się między innymi jedna z rewelacji trwających rozgrywek Ekstraklasy - Raków Częstochowa, który nie zgłosił do gry żadnego takiego piłkarza oraz Piast Gliwice, który w momencie tworzenia zestawienia miał uprawnionego do rywalizacji tylko jednego takiego gracza.

Ranking CIES - zestawienie z polskimi zespołami