David Beckham ma problem. Inter Miami nie może się nazywać Interem [OFICJALNIE]

2021-01-05 22:56:21; Aktualizacja: 3 lata temu
David Beckham ma problem. Inter Miami nie może się nazywać Interem [OFICJALNIE] Fot. lev radin / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: USTO | AS | The Guardian

Amerykański Urząd Patentowy i Znaków Towarowych (USTO) uznał za stosowne roszczenia Interu Mediolan o niedopuszczenie do rejestracji znaku towarowego Interu Miami na terenie Stanów Zjednoczonych. Tym samym klub Davida Beckhama będzie musiał najprawdopodobniej zmienić nazwę oraz herb.

Spór pomiędzy powołanym nie tak dawno do życia amerykańskim zespołem a utytułowaną włoską drużyną rozpoczął się we wrześniu 2018 roku, kiedy to światło dzienne ujrzało logo oraz nazwa klubu powstałego między innymi z inicjatywy Davida Beckhama.

Ekipa z Serie A zareagowała w bardzo negatywny sposób na pomysł utworzenia w Stanach Zjednoczonych zespołu o nazwie Inter Miami, ponieważ poczynili oni wcześniej stosowne kroki mające na celu zgłoszenie oraz zastrzeżenie znaku towarowego „Inter” w Amerykańskim Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych.

Przedstawiciele „Nerazzurrich” uznali, że właściciele drużyny przygotowującej się do startu w Major League Soccer złamali w ten sposób prawo, ponieważ nie złożyli stosownego wniosku o zarejestrowanie znaku towarowego przed nimi i dlatego nie mają prawa do korzystania z nazwy „Inter”.

Organizatorzy MLS, jako strona w tym konflikcie ze względu na fakt posiadania wszelkich praw związanych z działalnością rozgrywek, nie zgodzili się naturalnie z włoską argumentacją i wystosowali własne pismo podważające zastrzeżenie słowa „Inter” przez klub z Mediolanu uważając, że ma on tylko opisowy charakter i wcześniej ekipa ze Starego Kontynentu dopuściła się złamania reguły pierwszeństwa, bo na terenie Stanów Zjednoczonych miało istnieć już pięć zespołów, które zawierały w nazwie słowo „Inter”.

Ponadto na całym świecie jest masa ekip posługujących się tą samą nazwą, jak SC Internacional, Inter Turku, Inter Zaprešić czy Inter Lipsk.

Amerykański Urząd Patentowy i Znaków Towarowych (USTO) uznał jednak, że wszystkie drużyny przedstawione we wniosku powstały przed momentem zastrzeżenia nazwy „Inter” w 2014 roku i dlatego w żadnym stopniu nie zmienia to faktu, że Major League Soccer chciało zastrzec ten sam znak w późniejszym terminie, dlatego nie ma prawa do posługiwania się nim.

Co ten stan rzeczy oznacza dla Davida Beckhama i jego towarzyszy? Najprawdopodobniej konieczność dokonania zmiany nazwy klubu, herbu czy koszulek.

Oczywiście MLS może wraz z nimi iść w zaparte i wejść na drogę sądową, gdzie sprawa może toczyć się nawet przez kilka najbliższych lat i w najlepszym razie zakończyć ugodą, a w najgorszym klęską Amerykanów, co otworzyłoby Interowi Mediolan drogę do zakazania używania nazwy „Inter” przez wszystkie inne kluby na świecie.