Dlaczego bramka dla Chorwacji została anulowana?

2024-06-15 21:00:14; Aktualizacja: 1 miesiąc temu
Dlaczego bramka dla Chorwacji została anulowana? Fot. Mateusz Porzucek | PressFocus
Norbert Niebudek
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

Reprezentant Chorwacji Bruno Petković nie wykorzystał rzutu karnego w drugiej połowie meczu z Hiszpanią podczas EURO 2024. Napastnik zdołał po chwili się zrehabilitować, trafiając do siatki po dograniu Ivana Perišicia, który dopadł do piłki odbitej przez Unaia Simóna. Gol nie został jednak uznany. Dlaczego?

Za nami drugi z sobotnich meczów w ramach pierwszej kolejki zmagań na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Niemczech. Hiszpanie pokazali swoją wyższość nad Chorwatami, wygrywając finalnie 3:0. Autorami trafień dla ekipy „La Furia Roja” zostali Álvaro Morata, Fabián Ruiz oraz Dani Carvajal. 

Podopiecznych Zlatko Dalicia nie było stać na chociażby honorowego gola, choć de facto piłka zatrzepotała raz w siatce bramki strzeżonej przez Unaia Simóna.

Bruno Petković nie wykorzystał rzutu karnego, lecz po chwili odbita przez golkipera reprezentacji Hiszpanii futbolówka trafiła pod nogi Ivana Perišicia, który dograł ją do egzekutora jedenastki. Ten wykorzystał stuprocentową okazję. Dlaczego trafienie nie zostało zatem uznane?

Przepisy mówią jasno: partner (kolega z drużyny) zawodnika wykonującego rzut karny zostaje ukarany za naruszenie przepisów wtedy, gdy zbyt wczesne wkroczenie w obręb szesnastki wpłynęło na interwencję bramkarza lub zawodnik zbyt wcześnie wkraczający w pole karne zagrywa piłkę albo przeszkadza w interwencji obrońcy, a następnie strzela gola, próbuje zdobyć bramkę lub stwarza okazję do zdobycia bramki.

W tym przypadku możemy zauważyć, że wpuszczony na murawę z ławki rezerwowych Ivan Perišić pospieszył się z wbiegnięciem w pole karne Hiszpanów w momencie, kiedy Bruno Petković oddał strzał, dlatego też późniejsza ingerencja w akcję tego pierwszego została uznana za przewinienie.