Działacze FIFA brali łapówki. Jest akt oskarżenia

Działacze FIFA brali łapówki. Jest akt oskarżenia
Piotr Przyborowski
Piotr Przyborowski
Źródło: BBC

Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił akt oskarżenia byłych działaczy piłkarskich, którzy mieli przyjąć łapówki w zamian za poparcie kandydatur Rosji i Kataru jako gospodarzy Mistrzostw Świata.

Śledczy FBI w opublikowanych dokumentach udowadniają, że Jack Warner, były prezes CONCACAF, miał dopuścić się przyjęcia łapówki w wysokości pięciu milionów dolarów w zamian za poparcie kandydatury Rosji jako organizatora Mistrzostw Świata 2018. Pieniądze miały zostać przelane na konto Warnera w jednym z banków w rodzimym Trynidadzie i Tobago. W tym właśnie kraju 77-latek przebywa do dzisiaj, unikając tym samym ekstradycji do USA.

Warner już pięć lat temu został dożywotnio zdyskwalifikowany przez FIFA. Rok temu podobna kara spotkała innego działacza z tego regionu, Rafaela Salguero. Były szef gwatemalskiej federacji również miał przyjąć łapówkę w zamian za głos na Rosję.

W opublikowanych dokumentach wymienionych jest też kilku innych istotnych ex-członków Komitetu Wykonawczego FIFA. Na liście znajdują się m.in. dwaj nieżyjący już byli wiceprezesi FIFA – ówczesny szef CONMEBOL Paragwajczyk Nicolas Leoz oraz prezes federacji argentyńskiej Julio Grondona, a także były prezydent brazylijskiego związku piłkarskiego Ricardo Texeira. Wszyscy trzej mieli wziąć łapówki w zamian za zagłosowanie na Katar w procesie wyboru organizatora mistrzostw świata 2022.

- Chęć zysku i korupcja były głęboko zakorzenione w międzynarodowy futbol i od lat stanowiły powszechną praktykę - przyznał prowadzący śledztwo William Sweeney.

Na najnowsze doniesienia zareagowali również zamieszani w całą sprawę organizatorzy mundialu w Rosji. W odpowiedzi na oskarżenia odnośnie korupcji w związku z procesem wyboru gospodarza mistrzostw świata 2018, Aleksiej Sorokin, przewodniczący komitetu organizacyjnego rosyjskiego mundialu oświadczył w rozmowie z agencją Interfax: - To wszystko jest tylko opinią prawników. W dalszym ciągu powtarzamy, że nasza kandydatura była jak najbardziej uczciwa i przejrzysta. Zawsze odpowiadaliśmy na wszystkie pytania, zarówno śledczych, jak i dziennikarzy. Nie mamy nic do dodania w tej sprawie i nie będziemy odpowiadać na próby zniesławienia naszej kandydatury.

Katarscy organizatorzy najbliższego mundialu oraz FIFA póki co nie skomentowali najnowszych doniesień.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Real Madryt: Znowu kontuzja, znowu Eden Hazard Real Madryt: Znowu kontuzja, znowu Eden Hazard Barcelona i Liverpool z problemami w obronie. Ezequiel Garay zaoferowany obu klubom Barcelona i Liverpool z problemami w obronie. Ezequiel Garay zaoferowany obu klubom Szalona końcówka sezonu w lidze białoruskiej. Mistrz wyłoniony w doliczonym czasie gry [WIDEO] Szalona końcówka sezonu w lidze białoruskiej. Mistrz wyłoniony w doliczonym czasie gry [WIDEO] Prezes Interu jednoznacznie o sytuacji i przyszłości Eriksena Prezes Interu jednoznacznie o sytuacji i przyszłości Eriksena Premier League: Pechowy występ Maupaya z Liverpoolem. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w... 1998 roku Premier League: Pechowy występ Maupaya z Liverpoolem. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w... 1998 roku Messi z coraz większymi szansami na transfer do Premier League?! Manchester City ma konkurencję Messi z coraz większymi szansami na transfer do Premier League?! Manchester City ma konkurencję Premierowy gol Bartosza Białka w Bundeslidze [WIDEO] Premierowy gol Bartosza Białka w Bundeslidze [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy