EA Sports: FIFA może zmienić nazwę

EA Sports: FIFA może zmienić nazwę fot. EA Sports
Kamil Freliga
Kamil Freliga
Źródło: EA Sports

Producent serii gier piłkarskich FIFA wydał oficjalny komunikat, w którym zapowiada możliwą zmianę nazwy swojego świetnie się sprzedającego produktu.

Minął tydzień od oficjalnej premiery najnowszej odsłony gry, a EA Sports poinformowało o sprzedaży już 9,1 miliona egzemplarzy, co jest wynikiem rekordowym. Gracze rozegrali już ponad 460 milionów wirtualnych meczów i stworzyli 7,6 miliona drużyn w trybie Ultimate Team. Komunikat prasowy wydany przez kanadyjską firmę nie dotyczył jednak tylko tych zawrotnych liczb.

Twórcy gry zapowiedzieli w nim również możliwą w niedalekiej przyszłości zmianę nazwy. Obecna wymaga oczywiście licencji od światowej organizacji piłkarskiej, która wygasa jednak wraz z końcem przyszłego roku. EA być może liczy się więc z tym, że organizacja przy renegocjacji umowy zażąda więcej pieniędzy, bo sam produkt przynosi też obecnie większe niż kiedykolwiek wcześniej zyski. Poczyniona z wyprzedzeniem zapowiedź możliwego przemianowania gry może posłużyć sprawdzeniu, jak zareagują na to sami gracze. 

FIFA na przestrzeni lat zaczęła budzić też różne, niekoniecznie pozytywne skojarzenia. Być może kanadyjski deweloper chciałby odciąć się od federacji oskarżanej o korupcję i przyznającej organizację swoich największych turniejów krajom, w których łamane są prawa człowieka. To jednak tylko domysły. W oficjalnym komunikacie pojawiło się za to zapewnienie, że kwestia praw do nazwy nie ma nic wspólnego z żadnymi innymi licencjami, którymi dysponuje seria.

Skrót przejęty od światowej federacji piłkarskiej jest obecny w tytule gier z serii piłkarskich symulatorów produkowanych przez EA od samego jej początku, czyli roku 1994. Wyszła wtedy FIFA International Soccer, a na okładce widniał Piotr Świerczewski w koszulce reprezentacji Polski z meczu z Anglią. W nazwach kolejnych dwóch części zrezygnowano z członu International, dodano za to rok wydania. FIFA 97 zapoczątkowała obowiązujący do dziś (z wyjątkiem lat 2003-2005, kiedy dodano człon Football) sposób tytułowania kolejnych odsłon.

FIFA pojawiała się też w nazwach wydawanego przez EA menedżera piłkarskiego i gry poświęconej piłce ulicznej. Zabrakło jej tylko w tych produkcjach, które poświęcone było rozgrywkom organizowanym przez UEFĘ i pierwszej edycji stworzonej z myślą o Mistrzostwach Świata (ta nazywała się się po prostu World Cup 98, choć istnieje też oczywiście gra FIFA: Road to World Cup 98, ale ta należy głównej serii).

Zmianę nazwy swojego symulatora piłki nożnej przeprowadziło też ostatnio Konami. Przechodzące dużą rewolucję Pro Evolution Soccer zostało przemianowane na eFootball. Japońska seria ma jednak ogólnie dużo bardziej zawiłą historię nazewnictwa kolejnych części. W Azji gra cały czas ukazywała się pod pierwotnym tytułem Winning Eleven, by w Europie przejąć z czasem nazwę International Super Soccer.

FIFA 22 nie będzie zapewne ostatnią FIFĄ, gdyż EA wydaje kolejne części jesienią i ta z numerkiem 23 zostanie oddana do dyspozycji milionów graczy jeszcze przed wygaśnięciem praw do używania skrótu. Niewykluczone jest też oczywiście dogadanie się dewelopera ze światową federacją.

Więcej na temat: Gry EA Sports FIFA FIFA 22

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Lech Poznań zatrzyma czołowego defensora? „Od tego zależy moja przyszłość” Lech Poznań zatrzyma czołowego defensora? „Od tego zależy moja przyszłość” Wisła Płock testuje byłego juniora Manchesteru United Wisła Płock testuje byłego juniora Manchesteru United Marko Dmitrović zrezygnował z gry w kadrze Serbii. Powodem... bramkarz Rakowa Częstochowa Marko Dmitrović zrezygnował z gry w kadrze Serbii. Powodem... bramkarz Rakowa Częstochowa FC Barcelona osiągnęła „pełne porozumienie” z nowym zawodnikiem. Żona piłkarza szuka mieszkania FC Barcelona osiągnęła „pełne porozumienie” z nowym zawodnikiem. Żona piłkarza szuka mieszkania Reprezentant Polski powinien trafić do Realu Sociedad? „Widziałbym go na tej pozycji” Reprezentant Polski powinien trafić do Realu Sociedad? „Widziałbym go na tej pozycji” OFICJALNIE: Marcin Kaczmarek zwolniony z Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Marcin Kaczmarek zwolniony z Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Wieczysta Kraków ma nowego trenera. Już dziś poprowadzi pierwszy trening OFICJALNIE: Wieczysta Kraków ma nowego trenera. Już dziś poprowadzi pierwszy trening

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy