Erling Braut Haaland ma problem z zarejestrowaniem znaku towarowego na własne nazwisko

Erling Braut Haaland ma problem z zarejestrowaniem znaku towarowego na własne nazwisko fot. Andy Sumner / Focus Images / MB Media / PressFocus
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: VG

Erling Haaland, najlepszy strzelec Premier League minionego sezonu, złożył potrójny wniosek do Norweskiego Urzędu Patentowego o zarejestrowanie znaku firmowego z własnym wizerunkiem. Ten nie został zaakceptowany w całości – czytamy w „Verdens Gang”.

Po transferze z Borussii Dortmund do Manchesteru City o tym piłkarzu zaczęto trąbić na całym świecie. Nie co roku bowiem ustanawia się rekordy w najlepszej lidze globu. 22-latek strącił z piedestału Andy'ego Cole'a i Alana Shearera, zdobywając najwięcej bramek w jednym sezonie.

Wielkość Haalanda w futbolu nie podlega żadnej wątpliwości. Dlatego też pomyślał o tym, aby bardziej zadbać o swój image. Na początku września 2022 roku złożył więc trzy aplikacje do Norweskiego Urzędu Patentowego w celu używania własnego wizerunku na wyłączność w ojczyźnie.

Dwie zostały przyjęte bez żadnych komplikacji. Mowa o zastrzeżeniu podpisu oraz cieszynki w pozie „kwiatu lotosu”, która znana jest przede wszystkim w jodze.

Trzecia natomiast stanowiła o zarejestrowaniu nazwy „Erling Haaland” jako znaku towarowego na wszelkiego rodzaju odzieży, obuwiu i tym podobnych rzeczach.

Ten proces okazuje się niemożliwy do zrealizowania. Jak ustalono, w Norwegii widnieje już nazwa własna pod szyldem „Haaland”, należąca do 29-letniego przedsiębiorcy z Oslo.

Urząd tłumaczył odmowę tym, że nazewnictwa są do siebie zbyt podobne i nie mogą widnieć w jednym rejestrze.

Jakie prawa w tej sytuacji przyświecają zawodnikowi? Jedna z opcji to podjęcie działań na drodze sądowej przeciwko obecnemu właścicielowi. Druga to ponowne ubieganie się o zgodę. Trzecia, ostateczna, wykupienie licencji od oryginalnego nabywcy.

Haaland ma też ewentualnie trzy miesiące na złożenie odwołania do biura zajmującego się wcielaniem w życie designu i znaków towarowych.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] 400 złotych bonusu za bramkę Legii Warszawa lub Rakowa Częstochowa 400 złotych bonusu za bramkę Legii Warszawa lub Rakowa Częstochowa Lionel Messi uderza w PSG: Byłem jedyny Lionel Messi uderza w PSG: Byłem jedyny Nie tylko Marcin Bułka. W Nicei rośnie drugi polski bramkarz Nie tylko Marcin Bułka. W Nicei rośnie drugi polski bramkarz Michał Probierz „ożywi” gwiazdę poprzedniego sezonu? Na powołanie czeka od ponad dwóch lat Michał Probierz „ożywi” gwiazdę poprzedniego sezonu? Na powołanie czeka od ponad dwóch lat Talent z Ekstraklasy liczy po cichu na debiutanckie powołanie. „Pasuję do stylu Michała Probierza” Talent z Ekstraklasy liczy po cichu na debiutanckie powołanie. „Pasuję do stylu Michała Probierza” Harry Kane wskazał, na jakim zawodniku się wzoruje. Zaskakujący wybór Harry Kane wskazał, na jakim zawodniku się wzoruje. Zaskakujący wybór Kamil Glik wbija szpilę w Roberta Lewandowskiego. „Jego metoda nie wypaliła. Ja tak nie robiłem” Kamil Glik wbija szpilę w Roberta Lewandowskiego. „Jego metoda nie wypaliła. Ja tak nie robiłem”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy