2022-12-14 23:42:46; Aktualizacja: 1 rok temu
Francja czwartym krajem z ponownym awansem do finału po wygraniu Mistrzostw Świata Fot. Alizada Studios / Shutterstock.com
Karol Brandt Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Francji w półfinale mundialu pokonała Maroko 2:0 i awansowała po już po raz drugi z rzędu do finału Mistrzostw Świata.

„Trójkolorowi” nie mieli łatwego zadania, stając do boju z katem Portugalii oraz Hiszpanii. Didier Deschamps dodatkowo musiał sobie radzić bez przeziębionych Adriena Rabiota i Dayota Upamecano.

Selekcjoner przygotował jednak do spotkania swój zespół na tyle dobrze, że potrafił on znakomicie odpowiadać na próby rywali. Trzeba przy tym przyznać, że zawody ustawił gol strzelony już w piątej minucie. Wówczas do bramki trafił Theo Hernández.

Marokańczycy walczyli o gola wyrównującego, ale szczęście im nie sprzyjało.

Jakby tego było mało, w 79. minucie byliśmy świadkami przebłysku geniuszu ze strony Kyliana Mbappé. Napastnik wykonał lwią pracę, a chwilę potem na 2:0 podwyższył Randal Kolo Muani.

Taki obrót spraw doprowadził do eskalacji napięcia między kibicami w Lyonie oraz Montpellier.

Francuzi mają, co świętować. Są bowiem dopiero czwartym krajem, który awansował do finału mundialu cztery lata po wygraniu turnieju.

Wcześniej tej sztuki dokonywały Włochy (1934 i 1938 roku) oraz Argentyna (1986, 1990). Odrębną historię napisała Brazylia, powtarzając sukces. Po finałach z 1958 oraz 1962 roku (obu zwycięskich) „Canarinhos” zagrali w spotkaniach kończących zmagania z 1994 i 1998 roku. Tuż przed rozpoczęciem XXI wieku lepsi byli… Francuzi.

Jeśli gracze Deschampsa w finale pokonają Argentynę, dołączą do wspomnianej Brazylii oraz Włochów. To kraje, które jak dotąd jako jedyne wygrały dwa mecze finałowe z rzędu.

Więcej na ten temat: Francja Mistrzostwa Świata Maroko MŚ 2022