Gdzie kolejne finały Ligi Mistrzów? Są zdecydowani faworyci!

Gdzie kolejne finały Ligi Mistrzów? Są zdecydowani faworyci! fot. Landscapes of England - www.landscapesofengland.co.uk
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: AP News

UEFA już za niecałe trzy tygodnie wybierze miasta-gospodarzy finałów Ligi Mistrzów w kolejnych latach, ale już teraz wyznaczeni są zdecydowani faworyci.

Finał europejskich pucharów to zawsze wielkie wydarzenie nie tylko dla kibiców drużyn w nich występujących. Gospodarze tych wielkich spotkań także mogą poczuć wyjątkową atmosferę i wykorzystać to wydarzenie do promocji obiektu, na którym rozegrany zostanie wielki mecz, oraz całego miasta. Polakom nie jest już to obce, ponieważ w 2015 roku na PGE Narodowym w Warszawie gościliśmy finał Ligi Europy i podobnie będzie w przyszłym roku, kiedy drugi najważniejszy klubowy turniej w Europie rozstrzygnie się w Gdańsku na Stadionie Energa.

Już wkrótce dowiemy się, kto zorganizuje wielkie finały najbardziej elitarnych europejskich rozgrywek - Ligi Mistrzów. Na przyszły rok wyznaczono Stambuł i tamtejszy Stadion Olimpijski im. Atatürka, ale UEFA powoli szykuje się do wybiegnięcia bardziej w przyszłość i wybrania gospodarzy kolejnych trzech finałów.

Według informacji podawanych przez „AP News”, głównym faworytem do organizacji finału w 2021 roku jest Sankt Petersburg. Nominalna pojemność Gazprom Areny wynosi ponad 56 tysięcy widzów, czyli mniej niż Stadionu Narodowego w Warszawie, który może pomieścić ponad 58 tysięcy kibiców. Rosyjski obiekt ma jednak o tyle przewagę, że na większe spotkania może zwiększyć swoją pojemność do ponad 64 tysięcy, co zaprezentowano już podczas zeszłorocznych Mistrzostw Świata. Z okazji finału Ligi Mistrzów na trybunach może jednak zasiąść nawet 64 tysiące osób.

W kolejnych latach planowana jest za to powtórka z rozrywki, bowiem gospodarzami miałyby być Allianz Arena w Monachium oraz Wembley Stadium w Londynie. Ten pierwszy gościł najważniejszy mecz europejskiej piłki w 2012 roku, natomiast na legendarnym Wembley rozegrano finały w 2011 i 2013 roku. Tym razem wybór tego obiektu nie jest zupełnie przypadkowy, a można powiedzieć, że jest wręcz symboliczny. Na 2023 roku przypada okrągła 100. rocznica powstania oryginalnego Wembley Stadium i UEFA planuje wspomóc Anglików w obchodach tego wydarzenia.

Miasta-gospodarzy finałów Ligi Mistrzów poznamy 24 września. Wtedy to w Lublanie spotkają się członkowie Komitetu Wykonawczego UEFA i to oni podejmą ostateczną decyzję.

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy