Gift Orban w SZALONEJ formie. Hat-trick w trzy minuty? Bardzo proszę! [WIDEO]

Gift Orban w SZALONEJ formie. Hat-trick w trzy minuty? Bardzo proszę! [WIDEO] fot. Belga/SIPA USA/PressFocus

Gift Emmanuel Orban nie potrafi przestać strzelać od zimowego transferu do KAA Gent ze Stabæk Fotball. W Lidze Konferencji Europy ustrzelił właśnie... trzy bramki w ciągu trzech minut.

Orban kosztował Belgów zaledwie około 3,3 miliona euro. Można już z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że spłaci się wielokrotnie. W pierwszych dziewięciu meczach w nowych barwach strzelił... 12 bramek.

Gent nieźle radzi sobie w Lidze Konferencji Europy. Gift pokazał się w Europie już w 1/16 finału, gdy jego bramka przeciwko Qarabag FK doprowadziła do konkursu rzutów karnych, które dały ostatecznie Belgom 1/8 finału i możliwość starcia z İstanbul Başakşehir.

O ile w Gandawie remis 1-1 - oczywiście z bramką Gifta - pokazywał zbliżony poziom drużyn, to złudzeń pozbawił Turków rewanż w Stambule. Czekający na debiut w reprezentacji Nigerii 20-latek okazał się przy tym, jakżeby inaczej, ponownie bohaterem.

Gift strzelił gole w 31., 32. i 34. minucie, co oznacza jeden z najszybszych hat-tricków w historii wszystkich kontynentalnych rozgrywek.

Dla 20-latka to dopiero trzecia runda w Europie. W drugoligowym norweskim Stabæk zdążył zagrać sezon 2022, strzelając 19 bramek w 24 spotkaniach. 16 goli w samej OBOS-ligaen dało mu koronę króla strzelców i przyciągnęło zainteresowanie od razu z większych lig, w tym z KAA Gent, którego ofertę Nigeryjczyk ostatecznie wybrał.

Największy indywidualny postęp Gift dał do tej pory w meczu belgijskiej ligi przeciwko Zulte Waregem. W wygranym 6-2 przez jego drużynę starciu z siedemnastą ekipą Jupiler Pro League strzelił aż cztery gole.

Ścieżka kariery dla Orbana może okazać się dość spodziewana. Jako że wychowywał się w Togo, oprócz angielskiego języka zna też francuski, co już pomaga mu w Belgii, a - wobec braku występów w kadrze i na ten moment szansy na pozwolenie na pracę na Wyspach Brytyjskich - sugeruje spore szanse na transfer do Ligue 1.

Trener Gentu Hein Vanhaezebrouck w rozmowie pomeczowej już żartował na temat kwoty rzędu 40-50 milionów euro.

Na razie jednak obiecujący napastnik, który zimą podpisał umowę do 30 czerwca 2027 roku, koncentruje się na bramkach, na których bardzo zależy też Stabæk, posiadającemu też procent od następnego transferu.

Rekord sprzedażowy Gentu to 27 milionów euro, które latem 2020 roku wydało Lille na wówczas 20-letniego Jonathana Davida.