Historyczny wynik młodych Gibraltarczyków

Historyczny wynik młodych Gibraltarczyków fot. Shutterstock

Reprezentacja Gibraltaru U-21 odniosła spory jak na swoje możliwości sukces, zgarniając pełną pulę w meczu eliminacji do Mistrzostw Europy.

We wtorkowe popołudnie drużyna narodowa z południowego krańca Półwyspu Iberyjskiego wyszła na murawę w Kiszyniowie walczyć o jak najlepszy rezultat przeciwko rówieśnikom z Mołdawii.

Przez określenie „jak najlepszy” należy rozumieć jak najmniejszy wymiar kary od przeciwnika. Po końcowym gwizdku wszyscy obserwatorzy tej rywalizacji nie mogli jednak otrząsnąć się z szoku.

Bukmacherzy przewidywali gładkie zwycięstwo gospodarzy, lecz to przyjezdni zaczęli pisać sensacyjną historię. Przed upływem pół godziny rzut karny na bramkę zamienił Dylan Borge.

Na przestrzeni całego spotkania młodzieżówka Gibraltaru tworzyła jedną sytuację średnio co 18 minut, ale to wystarczyło, aby Mołdawianie ponownie przykryli dłońmi swoje twarze ze wstydu.

Na zegarze wybiła 57. minuta, a w niej wydarzyło się drugie trafienie po akcji wykończonej przez Tylera Carringtona, 17-letniego stopera Algeciras – ekipy występującej w trzeciej lidze hiszpańskiej.

Niecałe dziesięć minut później powinno być po zawodach, bowiem do wykonania „jedenastki” ponownie podszedł Borge, lecz tym razem nie umieścił piłki w siatce.

Kontaktową, ale w konsekwencji honorową bramkę dla domowników zdobył Serghei Mișcov.

Mecz kwalifikacji do młodzieżowego Euro zakończył się zwycięstwem Gibraltaru 2:1. To pierwszy triumf tej drużyny narodowej od 10 października 2017 roku, kiedy przed własną publicznością pokonana została Macedonia Północna (1:0).

„Los Llanis” po raz pierwszy w historii strzelili w jednym meczu dwa gole oraz wygrali na obcym terenie.

W grupie C zespół zrównał się punktami z Macedonią Północną. Na wyższych miejscach znajdują się Mołdawia, Szwecja, Gruzja oraz Holandia.