Hiszpańska wojna o VAR. Oficjalne oświadczenie federacji

Hiszpańska wojna o VAR. Oficjalne oświadczenie federacji
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: RFEF | AS

System VAR wzbudza w Hiszpanii coraz więcej kontrowersji.

Video Assistant Referee cieszy się coraz większą popularnością i korzystają już z niego najważniejsze ligi w Europie i na świecie. Czasem jednak trudno uniknąć kontrowersji, co szczególnie widać ostatnio na przykładzie ligi hiszpańskiej. Tam problem wszedł jednak na zupełnie nowy poziom, ponieważ pojawił się konflikt interesów pomiędzy hiszpańską federacją piłkarską a realizatorem transmisji telewizyjnych.

Różne zaskakujące decyzje po konsultacji z VAR pojawiały się w przeszłości, ale nową falę dyskusji na temat słuszności systemu wywołała bramka Czeryszewa w meczu Valencii z Athletikiem. W 27. minucie Rosjanin zdobył jedyną bramkę w spotkaniu, problem w tym, że widzowie przed telewizorami ujrzeli grafikę wyraźnie wskazującą na to, iż był spalony. Sędzia po konsultacji z arbitrem wideo podjął jednak odwrotną decyzję i gol został uznany za prawidłowy.

Co ciekawe, VAR wyraźnie wskazuje, że spalonego faktycznie nie było. Skąd zatem problem? Za realizację transmisji meczu odpowiada Mediapro, lecz nie jest ona odpowiedzialna za system weryfikacji wideo. Oznacza to, że jeśli realizator VAR nie przekaże telewizji oficjalnego obrazu sytuacji, ta musi sobie radzić na własną rękę. Tak stało się właśnie w tym przypadku, lecz Mediapro niefortunnie zarysowało linię spalonego, przez co widzowie mieli spaczony obraz sytuacji.

Hiszpańska federacja RFEF jest wściekła na realizator telewizyjnego. Wydano nawet oficjalne oświadczenie, w którym piłkarscy włodarze sugerują, iż mogło dojść nawet do przestępstwa. Wynika to z tego, że telewizja wprowadziła kibiców w błąd, przez co widzowie mogą podważać decyzję sędziego, a to z kolei negatywnie wpływa na wizerunek nie tylko systemu VAR oraz arbitrów, ale również całej federacji i ligi.

Zachowanie Mediapro uznano za niewłaściwe zachowanie, bowiem telewizja nie powinna prezentować obrazu sytuacji jako weryfikacji VAR, jeśli nie jest to oficjalny zapis wideo weryfikacji. Teraz sprawa może trafić do międzynarodowych sądów piłkarskich, które będą musiały określić czy faktycznie władze telewizji przekroczyły pewne granice. RFEF dodaje, że Mediapro powinno zostać ukarane za swoje nieodpowiedzialne czyny.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Inter Mediolan zwiększa ofertę za Eriksena. Di Marzio na przekór kolegom po fachu Inter Mediolan zwiększa ofertę za Eriksena. Di Marzio na przekór kolegom po fachu Manchester United: Udało się! Wstępne porozumienie w sprawie Bruno Fernandesa Manchester United: Udało się! Wstępne porozumienie w sprawie Bruno Fernandesa Arsenal włącza się do walki o rozchwytywanego Brazylijczyka Arsenal włącza się do walki o rozchwytywanego Brazylijczyka Transferowy rekord Peru. OFICJALNIE: Ekstraklasa pobita Transferowy rekord Peru. OFICJALNIE: Ekstraklasa pobita Olmo coraz bliżej transferu? Bjelica potwierdza fakt prowadzenia negocjacji Olmo coraz bliżej transferu? Bjelica potwierdza fakt prowadzenia negocjacji Lech Poznań zainteresowany Janem Sýkorą. „Kolejorz” złożył ofertę Lech Poznań zainteresowany Janem Sýkorą. „Kolejorz” złożył ofertę Alcácer poza kadrą Borussii Dortmund. Napastnik chce wrócić do Valencii Alcácer poza kadrą Borussii Dortmund. Napastnik chce wrócić do Valencii

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy