Jagiellonia Białystok czeka na wizytację UEFA. Chodzi o ważną decyzję

2024-05-23 10:43:07; Aktualizacja: 3 tygodnie temu
Jagiellonia Białystok czeka na wizytację UEFA. Chodzi o ważną decyzję Fot. Michal Kosc / PressFocus
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Kuba Seweryn [Sport.pl]

Po zakończeniu być może historycznego sezonu Ekstraklasy w wykonaniu Jagiellonii Białystok klub przyjmie delegatów z UEFA. Ci ocenią, czy lider tabeli może rozgrywać spotkania na arenie międzynarodowej na własnym stadionie – podaje Kuba Seweryn ze Sport.pl.

Jagiellonia znajduje się o krok od uzupełnienia gabloty z trofeami o pierwsze mistrzostwo Polski. Aby sobie je zapewnić, w ostatniej kolejce ligowych zmagań, które równolegle będą się toczyć w sobotnie popołudnie, bez spoglądania na Śląsk Wrocław musi odnieść zwycięstwo nad walczącą o utrzymanie Wartą Poznań.

Bez względu na ostateczny rezultat, „Duma Podlasia” i tak dostąpi zaszczytu uczestnictwa w kwalifikacjach do jednych z europejskich rozgrywek po raz pierwszy od 2018 roku.

Kwestią do rozstrzygnięcia pozostanie jednak materia rozgrywania domowych spotkań w przypadku awansu do fazy grupowej.

Jak przekazał na portalu X Kuba Seweryn, 3 czerwca delegatura UEFA złoży wizytę w Białymstoku, aby zweryfikować, w jakim stopniu przepisy pozwalają klubowi na organizację meczów przed własną publicznością.

Wspomniany dziennikarz podkreślił, że na decyzję przedstawicielstwa Europejskiej Unii Związków Piłkarskich główny wpływ wywrze... odległość od najbliższego lotniska, która ponoć znajduje się na granicy dopuszczalności.

Dystans dzielący stolicę województwa podlaskiego od najbliższego portu lotniczego Warszawa-Okęcie wynosi około 210 kilometrów. Regulamin UEFA traktuje z kolei o maksymalnym zapasie 200 kilometrów od najbliższej kontrolowanej przystani dla samolotów.

Poza tym zarząd oczekuje, że we wszystkich innych procedurach, jak choćby infrastruktura stadionu, klub spełni niezbędne wymagania.