Jak rosną wynagrodzenia w piłce nożnej?
2015-09-08 19:17:20; Aktualizacja: 9 lat temuFIFA opublikowała raport w sprawie tendencji w zarobkach piłkarzy na całym świecie.
Piłką nożną rządzą pieniądze - mogłoby się zatem wydawać, żenajwiększe sumy w tym sporcie sąnieodłącznym elementem transferów pomiędzy klubami. Okazuje się jednak, że tonie opłaty transferowe, a zarobki piłkarzy liczone są w największych sumach.
Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że zaledwie 13 procentwszystkich transferów na świecie to transakcje gotówkowe - zdecydowana większośćdrużyn korzysta z możliwości przeprowadzania transferów bezgotówkowych.Wynagrodzenie tymczasem jest nieodłączną częścią piłkarskiego rzemiosła dlakażdego z zawodowych graczy na świecie - każda umowa zawiera ściślesprecyzowane zarobki.
W poprzednim roku na rynku transferowym zapłacono zatransakcje pomiędzy drużynami aż 2,6 miliarda funtów. Suma opłattransferowych od razu blednie w przedbiegach, kiedy zauważymy, że w ramachwynagrodzeń wynikających z poborów zawodnicy pobrali z klubowych kas 3,9miliarda funtów. To aż 33 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2013. Popularne
Największym graczem na piłkarskim rynku transferowym jestEuropa - 80 procent ze wszystkich piłkarskich zarobków na świecie płyniewłaśnie z kontraktów zawieranych z zespołami ze Starego Kontynentu.Europejczycy również płacą najwięcej swoim piłkarzom. Co ciekawe, drugie miejscew tym rankingu zajmują Azjaci.
Doniesienia prasowe na każdym kroku podkreślająpobory największych piłkarskich tuzów na świecie - jeśli myślicie jeszcze nadrozpoczęciem sportowej kariery na zielonych trawiastych boiskach musicie się spieszyć,gdyż wzrost średniego wynagrodzenia jest zauważalny do 28. roku życia zawodnika,później wraz z każdym kolejnym rokiem w piłkarskim trykocie wynagrodzenie spada. Oczywiście, zawsze możnapostarać się o wyrobienie sobie ponadprzeciętnej marki i liczyć nakilkumilionowy kontrakt z jednym z najlepszych klubów Major League Soccer.
Bardzo ciekawymi statystykami okraszona jest działalnośćangielskich klubów na rynku. Otóż, Anglicy w czasie nie tak dawno zakończonegookna transferowego wydali na nowych graczy dwa razy więcej pieniędzy niż ekipyz Hiszpanii (652 miliony funtów do 324 milionów). W poszukiwaniu zdolnych iutalentowanych piłkarzy Wyspiarze wybierają się coraz częściej do Niemiec - drużyny z Bundesligi zarobiły na zagranicznych transferach 196 milionów funtów,z czego aż 74 procent tej kwoty pochodziło z kont piłkarskich potęg z Anglii.
Tak więc z łatwością można zauważyć, że zawód piłkarza jestbardzo opłacalną profesją. Do tego, daje możliwość połączenia przyjemnego (hobby)z pożytecznym (niemałe zarobki).