Jak rosną wynagrodzenia w piłce nożnej?

Jak rosną wynagrodzenia w piłce nożnej? fot. Transfery.info
Krzysztof Gońka
Krzysztof Gońka
Źródło: FIFA

FIFA opublikowała raport w sprawie tendencji w zarobkach piłkarzy na całym świecie.

Piłką nożną rządzą pieniądze - mogłoby się zatem wydawać, że największe sumy w tym sporcie są nieodłącznym elementem transferów pomiędzy klubami. Okazuje się jednak, że to nie opłaty transferowe, a zarobki piłkarzy liczone są w największych sumach.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że zaledwie 13 procent wszystkich transferów na świecie to transakcje gotówkowe - zdecydowana większość drużyn korzysta z możliwości przeprowadzania transferów bezgotówkowych. Wynagrodzenie tymczasem jest nieodłączną częścią piłkarskiego rzemiosła dla każdego z zawodowych graczy na świecie - każda umowa zawiera ściśle sprecyzowane zarobki.

W poprzednim roku na rynku transferowym zapłacono za transakcje pomiędzy drużynami aż 2,6 miliarda funtów. Suma opłat transferowych od razu blednie w przedbiegach, kiedy zauważymy, że w ramach wynagrodzeń wynikających z poborów zawodnicy pobrali z klubowych kas 3,9 miliarda funtów. To aż 33 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2013.

Największym graczem na piłkarskim rynku transferowym jest Europa - 80 procent ze wszystkich piłkarskich zarobków na świecie płynie właśnie z kontraktów zawieranych z zespołami ze Starego Kontynentu. Europejczycy również płacą najwięcej swoim piłkarzom. Co ciekawe, drugie miejsce w tym rankingu zajmują Azjaci.

Doniesienia prasowe na każdym kroku podkreślają pobory największych piłkarskich tuzów na świecie - jeśli myślicie jeszcze nad rozpoczęciem sportowej kariery na zielonych trawiastych boiskach musicie się spieszyć, gdyż wzrost średniego wynagrodzenia jest zauważalny do 28. roku życia zawodnika, później wraz z każdym kolejnym rokiem w piłkarskim trykocie wynagrodzenie spada. Oczywiście, zawsze można postarać się o wyrobienie sobie ponadprzeciętnej marki i liczyć na kilkumilionowy kontrakt z jednym z najlepszych klubów Major League Soccer.

Bardzo ciekawymi statystykami okraszona jest działalność angielskich klubów na rynku. Otóż, Anglicy w czasie nie tak dawno zakończonego okna transferowego wydali na nowych graczy dwa razy więcej pieniędzy niż ekipy z Hiszpanii (652 miliony funtów do 324 milionów). W poszukiwaniu zdolnych i utalentowanych piłkarzy Wyspiarze wybierają się coraz częściej do Niemiec - drużyny z Bundesligi zarobiły na zagranicznych transferach 196 milionów funtów, z czego aż 74 procent tej kwoty pochodziło z kont piłkarskich potęg z Anglii.

Tak więc z łatwością można zauważyć, że zawód piłkarza jest bardzo opłacalną profesją. Do tego, daje możliwość połączenia przyjemnego (hobby) z pożytecznym (niemałe zarobki).  

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Real Madryt mistrzem Hiszpanii w sezonie 2023/2024. FC Barcelona „pomogła” OFICJALNIE: Real Madryt mistrzem Hiszpanii w sezonie 2023/2024. FC Barcelona „pomogła” Gracz Rakowa Częstochowa „zezłomowany”. „Nawet Gholizadeh się chowa...” [WIDEO] Gracz Rakowa Częstochowa „zezłomowany”. „Nawet Gholizadeh się chowa...” [WIDEO] Toczą się rozmowy w sprawie transferu Masona Greenwooda Toczą się rozmowy w sprawie transferu Masona Greenwooda Lechia Gdańsk o krok od awansu do Ekstraklasy [WIDEO]. Wiadomo, co musi się stać, żeby mogła cieszyć się z niego w ten weekend Lechia Gdańsk o krok od awansu do Ekstraklasy [WIDEO]. Wiadomo, co musi się stać, żeby mogła cieszyć się z niego w ten weekend Koniec sezonu dla gracza Rakowa Częstochowa?! „Ma już go chyba z głowy” Koniec sezonu dla gracza Rakowa Częstochowa?! „Ma już go chyba z głowy” Jacek Magiera z niespodziewaną decyzją w sprawie Patryka Klimali. Trener Śląska Wrocław wytłumaczył Jacek Magiera z niespodziewaną decyzją w sprawie Patryka Klimali. Trener Śląska Wrocław wytłumaczył To on zostanie nowym trenerem Napoli?! Jest na „pole position” To on zostanie nowym trenerem Napoli?! Jest na „pole position”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy