Katarczycy zakazują sprzedaży koszernej żywności i spotkań modlitewnych. Żydzi oburzeni

Katarczycy zakazują sprzedaży koszernej żywności i spotkań modlitewnych. Żydzi oburzeni fot. Shutterstock
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: The Jerusalem Post

Podczas trwających Mistrzostw Świata Katar nie zezwoli między innymi na sprzedaż koszernych potraw oraz utworzenie stref modlitewnych dla gości pochodzenia żydowskiego. To złamanie obietnic ze strony organizatora - tak twierdzą świadkowie, na których powołuje się „The Jerusalem Post”.

Wśród spodziewanych około miliona turystów na tegorocznym mundialu w kraju Bliskiego Wschodu, mniej więcej 10 tysięcy z nich kwalifikuje się jako obywateli z Izraela z całego świata. Jak się okazuje, z ich punktu widzenia przybycie do Dohy, stolicy Kataru, pozostawiło wielki niesmak i rozgoryczenie.

FIFA i Katar przed otwarciem turnieju solidnie opracowywały konsensus w różnych sprawach podłoża ideologicznego i obyczajowego. Miesiącami, a nawet latami trwały debaty, w jaki sposób traktowani będą goście zaliczających się do grona mniejszości seksualnej spod znaku LGBTQ+. Jeden z ambasadorów MŚ jeszcze w tym miesiącu określił homoseksualizm jako „mentalne zobczenie”.

Sporo kontrowersji utworzyło się także wobec dostępności do alkoholu na stadionach. Praktycznie w przeddzień mundialu wyszło na jaw, że piwo z procentami nie będzie dystrybuowane podczas spotkań, zastępując je... browarem bezalkoholowym.

Otwartość Kataru wobec zagranicznych gości po raz kolejny została poddana w wątpliwość. Tym razem przez żydowskie organizacje. Jeden z jej członków wyznał w rozmowie dla „The Post Jerusalem”, że gospodarz zakazał sprzedaży potraw koszernych, jak i organizacji spotkań modlitewnych, choć dostęp do tych usług i aktywności miał zostać zapewniony.

– Obiecano nam, że w tym kraju powstaną miejsca do modlitwy, zgodnie z tradycjami żydowskimi. Ludzie, którzy przybywają na taki turniej oglądać mecze, oczekują miejsca do oddawania czci Bogu – wyznał anonimowy członek jednej z grup religijnych.

– Powiedziano nam, że takie miejsca zostały zakazane. Tłumaczono nam to tym, że nie zostaną one objęte wystarczającą ochroną.

– Katar ręczył też za to, że otrzymamy możliwość spożywania koszernych potraw, w tym mięsa, ale na ten moment usługodawcy mają zezwolenie na sprzedaż bajgli, przyrządzanych kanapek – dodał.

Zasady kuchni koszernej jasno i ściśle precyzują, że mięso musi pochodzić ze zwierząt hodowlanych, byle tylko nie drapieżnych. Mogą to być jedynie zwierzęta parzystokopytne i przeżuwające, dlatego nie jada się wieprzowiny.

Na wieść o tych relacjach wielu bogatych amerykańskich Żydów odwołało swoje loty do Kataru, obawiając się poczucia braku bezpieczeństwa i niedostatku żywnościowego.

Marc Schneier, rabin z Nowego Jorku, miał wcześniej zapewnić żydowskich wyznawców, że wraz z pierwszym dniem mundialu w Katarze zostanie otworzona pierwsza restauracja z koszernymi potrawami w jadłospisie.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] AC Milan rusza po rewelację LaLigi! Rozmowy rozpoczęte AC Milan rusza po rewelację LaLigi! Rozmowy rozpoczęte Mateo Kovačić dogadał się z nowym klubem! Hit na ostatniej prostej Mateo Kovačić dogadał się z nowym klubem! Hit na ostatniej prostej Karim Benzema zaprezentowany w nowym klubie! Tłumy oszalały [WIDEO] Karim Benzema zaprezentowany w nowym klubie! Tłumy oszalały [WIDEO] Manchester United ma pomysł na Masona Greenwooda Manchester United ma pomysł na Masona Greenwooda Liga Mistrzów: Wiemy, kto skomentuje wielki finał w Telewizji Polskiej Liga Mistrzów: Wiemy, kto skomentuje wielki finał w Telewizji Polskiej Wyeliminowali z baraży Wisłę Kraków i... mogą grać na jej stadionie w Ekstraklasie Wyeliminowali z baraży Wisłę Kraków i... mogą grać na jej stadionie w Ekstraklasie Piłkarz Legii Warszawa blisko otrzymania polskiego obywatelstwa Piłkarz Legii Warszawa blisko otrzymania polskiego obywatelstwa

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy