Koniec zasady goli na wyjeździe w rozgrywkach UEFA [OFICJALNIE]

Koniec zasady goli na wyjeździe w rozgrywkach UEFA [OFICJALNIE] fot. Christian Bertrand / Shutterstock.com
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: UEFA

UEFA zniosła zasadę goli na wyjeździe w swoich rozgrywkach klubowych.

Informacje o pracach w tej sprawie pojawiały się od kilku tygodni. Dzisiaj doczekaliśmy się potwierdzenia usunięcia wzbudzającego spore dyskusje przepisu.

„Zgodnie z zaleceniami Komisji Rozgrywek Klubowych UEFA i Komisji Piłki Nożnej Kobiet UEFA, Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził dziś propozycję usunięcia tak zwanej zasady goli na wyjeździe ze wszystkich rozgrywek klubowych UEFA (mężczyzn, kobiet i młodzieży) począwszy od startu eliminacji europejskich pucharów w sezonie 2021/2022” - czytamy w komunikacie.

Zasada goli na wyjeździe została wymyślona do wyłaniania zwycięzcy dwumeczu w systemie pucharowym w przypadkach, gdy obie drużyny zdobyły taką samą liczbę bramek w dwóch spotkaniach. W takiej sytuacji za zwycięzcę uznawana była drużyna, która strzeliła większą liczbę goli na wyjeździe i to ona kwalifikowała się do kolejnej rundy.

Teraz o awansie będzie decydowała dogrywka (dwa razy po 15 minut) zarządzona tuż po spotkaniu rewanżowym. Jeśli i ona nie da rozstrzygnięcia, decydujący będzie konkurs rzutów karnych. 

Wyjazdowe gole nie będą też rozstrzygać w przypadku równej liczby punktów w fazie grupowej.

- Zasada goli na wyjeździe była nieodłączną częścią rozgrywek UEFA, odkąd została wprowadzona w 1965 roku. Jednak kwestia jej zniesienia była dyskutowana na różnych spotkaniach UEFA w ciągu ostatnich kilku lat. Choć poglądy nie były jednomyślne, wielu trenerów, kibiców i innych interesariuszy piłki nożnej kwestionowało jej uczciwość i wyraziło chęć zniesienia tej zasady - powiedział prezydent UEFA, Aleksander Čeferin.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Derby County karnie spadło na dno tabeli Championship OFICJALNIE: Derby County karnie spadło na dno tabeli Championship UEFA sprzeciwia się mundialowi co dwa lata. Stanowczy komunikat [OFICJALNIE] UEFA sprzeciwia się mundialowi co dwa lata. Stanowczy komunikat [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Miroslav Stoch wreszcie znalazł nowy klub po odejściu z Zagłębia Lubin OFICJALNIE: Miroslav Stoch wreszcie znalazł nowy klub po odejściu z Zagłębia Lubin OFICJALNIE: James Rodríguez w Katarze OFICJALNIE: James Rodríguez w Katarze Ronald Koeman udzielił szczerego wywiadu. „Z Messim na boisku w życiu by tak nie zrobił. Wiedział, że Messi byłby wściekły” Ronald Koeman udzielił szczerego wywiadu. „Z Messim na boisku w życiu by tak nie zrobił. Wiedział, że Messi byłby wściekły” Cristiano Ronaldo zobowiązany do transferu przez swoją matkę. „Chcę cię tam zobaczyć przed moją śmiercią!” Cristiano Ronaldo zobowiązany do transferu przez swoją matkę. „Chcę cię tam zobaczyć przed moją śmiercią!” FC Barcelona: Ronald Koeman wydał oświadczenie przed dziennikarzami i... uciekł z sali konferencyjnej FC Barcelona: Ronald Koeman wydał oświadczenie przed dziennikarzami i... uciekł z sali konferencyjnej

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy