Liga Mistrzów: Brak jednomyślności w przededniu reformy. Trwa walka o wpływy

Liga Mistrzów: Brak jednomyślności w przededniu reformy. Trwa walka o wpływy fot. Ugis Riba / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Times | Financial Times Business of Football Summit

UEFA planuje w najbliższym czasie ogłosić daleko idące zmiany w sposobie rozgrywania Ligi Mistrzów. Przedstawiciele futbolu na Starym Kontynencie chcą przede wszystkim zwiększyć liczbę uczestników turnieju i na razie mają spory problem z rozdzieleniem dodatkowych miejsc.

Unia Europejskich Związków Piłkarskich zbliża się nieuchronnie do wdrożenia w życie olbrzymie rewolucji w Lidze Mistrzów.

Od sezonu 2024/2025 o zwycięstwo w najbardziej prestiżowych rozgrywkach ma rywalizować o cztery zespoły więcej niż obecnie (36 zamiast 32), co nie budzi żadnego sprzeciwu u praktycznie wszystkich organizacji współpracujących z UEFA.

Zgrzyty pomiędzy nimi pojawiły się jednak w momencie poruszenia tematu rozdysponowania tych dodatkowych miejsc w elitarnym turnieju. Część przedstawicieli chciałaby, aby parę z nich przypadło w udziale najmocniejszym ligom.

Stanowczo takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się prezydent Lig Europejskich - Lars-Christer Olsson, który jest zwolennikiem dania ich takim krajom jak Szkocja, które znajdują się poza czołową dziesiątką krajowego rankingu.

- Nie można części dodatkowych miejsc przypisać żadnej z pięciu czołowych lig. Tak naprawdę wolimy, aby do fazy grupowej dostali się bezpośrednio na przykład mistrzowie ze Szkocji, Danii lub Szwajcarii, a nie drużyny z szóstego miejsca z Anglii czy Hiszpanii - przyznał Szwed na łamach „Financial Times Business of Football Summit”.

Stanowiska Olssona nie podziela między innymi Europejskie Stowarzyszenie Klubów, które naciska na UEFA, aby ta napędzała wartość Ligi Mistrzów poprzez pojawienie się w niej większej liczby czołowych drużyn ze Starego Kontynentu.

Prezydentowi Lig Europejskich nie podoba się także pomysł związany ze zwiększeniem liczby meczów w prestiżowym pucharze, która ma wrosnąć z 125 do 225 za sprawą wprowadzenia systemu szwajcarskiego w pierwszej fazie, gdzie każdy uczestnik rozegrałby po dziesięć spotkań w formacie ligowym.

- Kibice powiedzieli już, że nie chcą więcej pojedynków klubowych w europejskich pucharach - dodał Szwed.

UEFA będzie prowadzić w najbliższych tygodniach daleko idące dyskusje i jeżeli uda się jej wypracować zadowalający konsensus, to być może jeszcze przed 20 kwietnia poznamy wszystkie szczegóły dotyczace reformy Ligi Mistrzów.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Schalke opuszcza Bundesligę po 30 latach [OFICJALNIE] Schalke opuszcza Bundesligę po 30 latach [OFICJALNIE] Manchester United potwierdził rychłe rozstanie z Edem Woodwardem [OFICJALNIE] Manchester United potwierdził rychłe rozstanie z Edem Woodwardem [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Manchester City rezygnuje z Superligi OFICJALNIE: Manchester City rezygnuje z Superligi Piłkarze Liverpoolu ze wspólnym, klarownym komunikatem w sprawie Superligi Piłkarze Liverpoolu ze wspólnym, klarownym komunikatem w sprawie Superligi De Bruyne o Superlidze: Pozwólmy fanom marzyć De Bruyne o Superlidze: Pozwólmy fanom marzyć Superliga: FC Barcelona zostawiła sobie furtkę na ucieczkę i wygląda na to, że z niej zaraz skorzysta Superliga: FC Barcelona zostawiła sobie furtkę na ucieczkę i wygląda na to, że z niej zaraz skorzysta Olympique Marsylia nie stanie Milikowi na drodze do transferu Olympique Marsylia nie stanie Milikowi na drodze do transferu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy