Liga Mistrzów: PSG i Benfica z identyczną liczbą punktów i bramek. Kto wygrał grupę? fot. Benfica

Do bardzo nietypowej sytuacji doszło w grupie H Ligi Mistrzów 2022/2023. Paris Saint-Germain i Benfica mogą pochwalić się identycznym bilansem punktowym i bramkowym.

14 punktów, 16-7 w bramkach - takie liczby zanotowały ekipy PSG i Benfiki, a jednocześnie w bezpośrednich rywalizacjach dwukrotnie padł remis 1-1.

Oczywiście obie drużyny wywalczyły awans do 1/8 finału, podczas gdy w Lidze Europy zagra Juventus. Z europejskimi pucharami żegna się Maccabi Hajfa.

Pojawia się jednak podstawowe pytanie - który zespół w tej sytuacji wygrał grupę?

Jako że punkty, mecze bezpośrednie, większa liczba bramek strzelonych przeciwko rywalowi, lepszy bilans bramkowy, większa liczba bramek strzelonych nie wyłoniły lepszej drużyny, trzeba było sięgnąć do artykułu 17, punkt g. regulaminu Ligi Mistrzów 2022/2023. Mówi on o tym, że wyżej klasyfikowana jest ekipa, która strzeliła w fazie grupowej więcej bramek na wyjeździe.

Oznacza to ni mniej, ni więcej, że Benfica wyszarpała sobie pierwsze miejsce drugą połową meczu z Maccabi Hajfa (po pierwszych 45 minutach na tablicy widniało 1-1). Piorunująca końcówka Portugalczyków, a konkretnie gole z 59., 69., 73., 88. i 92. minuty, dała im w Izraelu zwycięstwo aż 6-1.

PSG zakończyło rywalizację z sześcioma bramkami strzelonymi na wyjeździe, a Benfica - z aż dziewięcioma.