Liga Mistrzów: Trwają prace nad reformą. Pięć klubów zaangażowanych w projekt nadzorowany przez Čeferina

Liga Mistrzów: Trwają prace nad reformą. Pięć klubów zaangażowanych w projekt nadzorowany przez Čeferina fot. OShuma / Shutterstock.com
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: AS

Widmo utworzenia Superligi zmotywowało Aleksandra Čeferina do przygotowania podwalin pod reformę Ligi Mistrzów. Prezydent UEFA stworzył już grupę roboczą, a jednocześnie rozpoczął negocjacje z pięcioma klubami, w tym Realem Madryt i Juventusem - informuje „AS”.

Mimo wypuszczenia stosowanego komunikatu ze strony FIFA i UEFA, który miał zadziałać jak starszak, Europejska Unia Piłkarska nie zamierza na tym poprzestać. Zamiast się kłócić o wpływy, chce wprowadzić ulepszenia do już powstałych rozgrywek.

„AS” zreformowaną Champions League określa mianem „SuperChampions” i jak podaje hiszpański dziennik, Aleksandr Čeferin przez kilka ostatnich tygodni w tajemnicy przed wszystkimi analizował przeprowadzenie gruntownych zmian.

Słoweniec utworzył dwie grupy robocze. W jednej znaleźli się eksperci, którzy zajmują się kwestiami strukturalnymi oraz logistycznymi, zaś w drugiej ludzie mający trzymać pieczę nad całą reformą. W jej skład wchodzą wiceprezydenci UEFA, Hiszpan Luis Rubiales i Portugalczyk Fernando Gomes, a także Anglik David Gill, skarbnik UEFA. Całość uzupełnić ma Theodore Theodoridis, sekretarz generalny UEFA.

53-latek zajął się również negocjacjami z przedstawicielami Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA). Są to Real Madryt, Juventus, Manchester United, Fenerbahçe oraz Paris Saint Germain. Według wspomnianego źródła podczas jednego ze spotkań omawiano możliwość utworzenia podmiotu, który byłby własnością nie tylko UEFA, ale i klubów. To on miałby zarządzać rozgrywkami w przyszłości.

Pomysł reformy zyskał już aprobatę FIFA i wstępnie miałaby ona obejmować zawody w latach 2024-2033, choć istnieją plany wdrożenia zmian już nawet w 2022 lub 2023 toku.

Jak podkreślono, wraz z uruchomieniem tego projektu, zmagania krajowe będą musiały zejść na dalszy plan. W lidze miałoby uczestniczyć 16, maksymalnie 18 drużyn, a zmagania w pucharach zostałyby skrócone o kilka etapów.

Zdaniem hiszpańskich dziennikarzy pomysł został wstępnie zaakceptowany przez Juventus, a teraz trwają prace nad przekonaniem do niego Realu Madryt.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Legia Warszawa: Michniewicz po remisie z Cracovią. „Młody sędzia techniczny prowokował swoim zachowaniem” Legia Warszawa: Michniewicz po remisie z Cracovią. „Młody sędzia techniczny prowokował swoim zachowaniem” Miroslav Klose też chce odejść z Bayernu Miroslav Klose też chce odejść z Bayernu Real Madryt w kryzysowej sytuacji - kolejna absencja. Dostępnych tylko 12 zawodników z pola z pierwszego zespołu [OFICJALNIE] Real Madryt w kryzysowej sytuacji - kolejna absencja. Dostępnych tylko 12 zawodników z pola z pierwszego zespołu [OFICJALNIE] Szachtar Donieck sprowadza jednego z najlepszych trenerów w Serie A?! Szachtar Donieck sprowadza jednego z najlepszych trenerów w Serie A?! Bayern Monachium wydał zdecydowane oświadczenie w sprawie Hansiego Flicka [OFICJALNIE] Bayern Monachium wydał zdecydowane oświadczenie w sprawie Hansiego Flicka [OFICJALNIE] POTWIERDZONE: Klimala odchodzi z Celticu. Spory transfer! POTWIERDZONE: Klimala odchodzi z Celticu. Spory transfer! Manchester City: De Bruyne znowu kontuzjowany. „Nie wygląda to dobrze” Manchester City: De Bruyne znowu kontuzjowany. „Nie wygląda to dobrze”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy