Luka Modrić zrobił różnicę. Polska gorsza od Chorwacji w Lidze Narodów [WIDEO]

2024-09-08 22:39:30; Aktualizacja: 2 godziny temu
Luka Modrić zrobił różnicę. Polska gorsza od Chorwacji w Lidze Narodów [WIDEO] Fot. Joao Rico/PIXSELL/SIPA USA/PressFocus
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Polski przegrała na wyjeździe z Chorwacją 0-1 w ramach drugiej kolejki Ligi Narodów UEFA na poziomie dywizji A grupy pierwszej. Jedynego, cudownej urody gola na wagę trzech punktów dla domowników strzelił Luka Modrić.

Selekcjoner Michał Probierz zdecydował się na aż cztery zmiany w porównaniu do poprzedniego pojedynku ze Szkocją w Glasgow. Miejsca w podstawowej jedenastce ustąpili Marcin Bułka, Przemysław Frankowski, Jakub Kiwior oraz Krzysztof Piątek na rzecz Łukasza Skorupskiego, Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Walukiewicza oraz debiutanta Mateusza Bogusza.

Od pierwszego gwizdka nie dało się ukryć, że gospodarze prowadzili grę i częściej grozili bramce Skorupskiego. Doświadczony golkiper Bologny w 7. minucie popisał się ogromną czujnością, wybijając z linii uderzenie Igora Matanovicia. „Biało-Czerwoni” próbowali ukąsić rywala szybkimi atakami, wykorzystując między innymi Nicolę Zalewskiego na lewym skrzydle. Chęci nie zaowocowały niczym konkretnym – jedynie zablokowanym strzałem Jakuba Kamińskiego.

Z biegiem czasu goście popełniali proste błędy na własnej połowie. Jeden z nich mógł wykorzystać Luka Modrić. Pomocnik Realu Madryt otrzymał futbolówkę w wyniku niecelnego długiego podania od Jana Bednarka do Roberta Lewandowskiego. Na szczęście dla Polaków piłka po uderzeniu z dystansu o metr lub dwa minęła prawy słupek od zewnętrznej strony.

Podobnie jak w rywalizacji ze Szkocją obrona przyjezdnych nie była monolitem, głównie w kontekście kluczowych zagrań rywali w pole karne, ale przynajmniej nie dopuszczała do większej liczby groźnych sytuacji podbramkowych. W ostatnim kwadransie podopieczni Probierza próbowali parokrotnie zawiązać akcje pod „szesnastką” rywala, lecz bezskutecznie. Do przerwy na tablicy świetlnej wynik nie uległ zmianie.

Drugą odsłonę Polska mogła zacząć od mocnego uderzenia. Nicola Zalewski zszedł z piłką do narożnika pola karnego i sprytnie uderzył. Piłką przeleciała między nogami Josipa Šutalo, ale golkiper „Vatrenich” nie dał się zaskoczyć.

Iskierka nadziei momentalnie zgasła. W 52. minucie cudownym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Luka Modrić.

„Ogniści” próbowali ruszyć za ciosem, ale kilkuminutowy szturm udało się przetrwać. W międzyczasie Probierz zdecydował się dokonać potrójnej korekty, wprowadzając Bartosza Slisza, Jakuba Modera oraz Karola Świderskiego w miejsce Kacpra Urbańskiego, Piotra Zielińskiego oraz Bogusza.

W 70. minucie Robert Lewandowski był o centymetry od tego, aby ucieszyć kibiców trafieniem wyrównującym. Kapitan wygrał pojedynek o piłkę z Šutalo, obrócił się, uderzył, ale futbolówka jedynie odbiła się od poprzeczki.

Do końcowego gwizdka Polska nie była w stanie już złapać wiatru w żagle. Na minutę przed końcem piłkę meczową zmarnował Karol Świderski, który uniknął spalonego po miękkim wgraniu od Lewandowskiego.

Porażka w Osijeku zepchnęła „Biało-Czerwonych” na trzecią pozycję gwarantującą baraż o utrzymanie w dywizji A. Liderem jest Portugalia, która w równolegle rozgrywanym meczu pokonała Szkocję.