Manchester United najbardziej wartościowym klubem świata

2011-04-21 20:41:42; Aktualizacja: 13 lat temu
Redakcja Źródło: Forbes.com

Manchester United zajął pierwsze miejsce w rankingu magazynu "Forbes", klasyfikującym kluby sportowe według sumarycznej wartości. Oprócz Anglików na podium znalazł się także Real Madryt oraz Arsenal Londyn.(...)

Specjaliści wycenili United na 1,864 miliarda dolarów, a roczny ich zysk na 428 milionów dolarów. Klub posiada 333 miliony kibiców, z czego aż 193 miliony w Azji (efekt polityki marketingowej w ostatnich latach). Na Facebooku polubiło "Czerwone Diabły" aż 9,5 miliona osób.

Drugie miejsce w prestiżowym zestawieniu zajął Real Madryt z wartością na poziomie 1,451 miliarda dolarów i największym spośród wszystkich klubów zyskiem 537 milionów dolarów. Niespodziewanie na podium zmieścił się też wiecznie głodny sukcesów Arsenal Londyn, wart 1,192 miliarda dolarów.

Tuż za podium uplasował się gigant z Bawarii - Bayern Monachium. Niemiecki klub miał niezwykle udany poprzedni sezon, co przyczyniło się do wysokiego miejsca, wygrywając krajowy dublet, a także awansując do ostatecznie przegranego finału Ligi Mistrzów. Wartość klubu? Nieco ponad miliard dolarów.

Dopiero na piątym miejscu znalazła się Barcelona, warta 975 milionów dolarów, ale zyskująca rocznie aż 488 milionów dolarów. Daleka pozycja spowodowana jest między innymi kosztem obsługi zadłużenia. Kataloński klub, jako pierwszy z tej listy, zanotował spadek wartości, dokładnie o 2 %.

Szóste i siódme miejsce zajęły Milan i Chelsea. Ósmą pozycję okupuje Juventus Turyn, którego wartość spadła o 5 % w ciągu roku. Nic dziwnego, jeśli przypomnimy o budowie nowego stadionu, finansowanego z prywatnych środków. Ten spadek jest jednak i tak niczym przy następnym Liverpoolu, wartym o 33 % mniej niż przed rokiem (dokładnie 552 miliony dolarów). Sytuacja "The Reds" diametralnie zmieniła się w trakcie przygotowywania tego rankingu, więc można spodziewać się znaczącego wzrostu w przyszłorocznej edycji. Dziesiątkę zamyka triumfator zeszłorocznej edycji Ligi Mistrzów, Inter Mediolan.