Marek Papszun trenerem Rakowa Częstochowa. Wielki powrót stał się faktem [OFICJALNIE]

2024-05-21 09:03:54; Aktualizacja: 3 tygodnie temu
Marek Papszun trenerem Rakowa Częstochowa. Wielki powrót stał się faktem [OFICJALNIE] Fot. Tomasz Folta / PressFocus
Redakcja
Redakcja Źródło: Raków Częstochowa

Raków Częstochowa potwierdził, że nowym-starym trenerem pierwszego zespołu zostaje Marek Papszun.

49-letni Papszun zastępuje na stanowisku 33-letniego Dawida Szwargę, czyli swojego asystenta z lat 2021-2023.

Papszun przejmie drużynę od początku przygotowań do nowego sezonu. Co ciekawe, podpisał umowę do 30 czerwca 2026 roku, ale... z możliwością jej rozwiązania w ściśle określonych sytuacjach.

Raków Szwargi rozczarował. Zaczęło się od przejścia trzech rund kwalifikacji Ligi Mistrzów, a porażce dopiero z FC Kopenhagą w play-offach, co oznaczało fazę grupową Ligi Europy. Ta jednak została zakończona na ostatnim miejscu w tabeli, a w Ekstraklasie również szło średnio. Po 33 kolejkach częstochowianie zajmują szóstą lokatę, tracąc do liderującej Jagiellonii Białystok osiem punktów i nie mając już od jakiegoś czasu matematycznych szans na obronę tytułu.

Sam Papszun bardzo zaskoczył decyzją o odejściu z klubu po mistrzowskim sezonie 2022/2023. Wydawało się, że może zakotwiczyć nawet w reprezentacji Polski, jednak na ostatniej prostej Cezary Kulesza wybrał kandydaturę Michała Probierza. Na fazie spekulacji kończyły się również jego relacje z zagranicznymi klubami. Teraz ostatecznie wraca do dobrze mu znanego Rakowa.

Papszun w Częstochowie pracował od 2016 do 2023 roku. Przeszedł z nim drogę od drugiej ligi do Ekstraklasy. Wywalczył nie tylko mistrzostwo kraju, ale też dwukrotnie Puchar Polski.

W latach 2020, 2021 i 2022 wybierano go trenerem roku w plebiscycie „Piłki Nożnej”.

W swoim CV ma także takie kluby, jak Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Legionovia Legionowo, KS Łomianki, GKP Targówek, Białołęka Warszawa oraz Dolcan Ząbki.