Mistrzostwa Świata: Niemcy z protestem i komunikatem przeciwko FIFA. Zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów

Mistrzostwa Świata: Niemcy z protestem i komunikatem przeciwko FIFA. Zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów fot. Fotoarena/SIPA USA/PressFocus
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: DFB

Reprezentacja Niemiec postanowiła w wymowny sposób ustosunkować się do decyzji FIFA o zabronieniu kapitanom noszenia tęczowych opasek na mundialu poprzez zasłonięcie ust przy zespołowym zdjęciu poprzedzającym rozpoczęcie spotkania z Japonią.

Futbolowa centrala nie chciała bardzo długo ustosunkować się do kwestii noszenia tęczowych opasek przez kapitanów reprezentacji Anglii, Belgii, Danii, Niemiec, Holandii, Portugalii, Szwajcarii i Walii, którzy chcieli je nosić w ramach pokazania, że sprzeciwiają się łamaniu praw człowieka oraz dyskryminacji osób homoseksualnych w Katarze.

Koniec końców FIFA zaproponowała własną inicjatywę społeczną i narzuciła wszystkim uczestnikom Mistrzostw Świata dostosowanie się do nich pod groźbą nałożenia kar finansowych na krajowe związki oraz ukaranie zawodników przynajmniej żółtą kartką.

Takie postawienie sprawy skłoniło wymienione reprezentacje do porzucenia pomysłu związanego noszeniem tęczowej opaski w ramach akcji „OneLove”.

Spośród nich na przekazanie swojego stanowiska w wspomnianej kwestii zdecydowali się Anglicy, którzy podtrzymali wprowadzoną przez siebie tradycję związaną z uklęknięciem na murawie tuż przed rozpoczęciem rywalizacji z Iranem (6:2).

A teraz o wykonanie innego, ale wiele mówiącego gestu, pokusili się Niemcy, którzy przed starciem z Japonią zrobili sobie zespołowe zdjęcie z zasłoniętymi ręką ustami, co zostało ustalone z krajowym związkiem piłkarskim.

„Swoją opaską kapitana chcieliśmy dać przykład wartości, którymi żyjemy w drużynie narodowej: różnorodności i wzajemnego szacunku. Bądźcie głośni razem z innymi narodami. Nie chodzi tu o przesłanie polityczne: prawa człowieka nie podlegają negocjacjom.

To powinno być oczywiste. Niestety nadal nie jest. Dlatego ta wiadomość jest dla nas tak ważna.

Wykluczenie opaski jest, jak odrzucenie naszych ust. Nasze stanowisko jest jasne” - czytamy w komunikacie wydanym przez DFB.

***

Dania gotowa do rozmów w sprawie odejścia z FIFA. Początek rewolucji?!

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Skandal w Turcji. Bramkarz zaatakowany przez kibica chorągiewką [WIDEO] Skandal w Turcji. Bramkarz zaatakowany przez kibica chorągiewką [WIDEO] Mistrzostwa Świata: Składy na Hiszpania - Niemcy [OFICJALNIE] Mistrzostwa Świata: Składy na Hiszpania - Niemcy [OFICJALNIE] Leo Messi bardzo blisko porozumienia z nowym klubem Leo Messi bardzo blisko porozumienia z nowym klubem Wielka awantura w meczu Zenit - Spartak Moskwa [WIDEO] Wielka awantura w meczu Zenit - Spartak Moskwa [WIDEO] Mistrzostwa Świata: Alphonso Davies autorem najszybszego trafienia w Katarze [WIDEO] Mistrzostwa Świata: Alphonso Davies autorem najszybszego trafienia w Katarze [WIDEO] Mistrzostwa Świata: Sprawa zniknięcia Yassine'a Bounou ze składu Maroka wyjaśniona Mistrzostwa Świata: Sprawa zniknięcia Yassine'a Bounou ze składu Maroka wyjaśniona Mistrzostwa Świata: Optymistyczne wieści w sprawie Neymara Mistrzostwa Świata: Optymistyczne wieści w sprawie Neymara

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy