Mistrzostwa Świata: Piłkarze przyjmują niepokojące ilości środków przeciwbólowych. Jeden z nich zostanie zakazany

2022-12-14 12:23:42; Aktualizacja: 1 rok temu
Mistrzostwa Świata: Piłkarze przyjmują niepokojące ilości środków przeciwbólowych. Jeden z nich zostanie zakazany Fot. Shutterstock
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: ARD | Expressen

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zabroni sportowcom przyjmowania Tramadolu od 2024 roku. Lek przypominający w działaniu morfinę jest połykany w niepokojących ilościach przez piłkarzy występujących na mundialach w latach 2002-2018.

Niemiecka stacja ARD dotarła do niepokojących wieści płynących z raportu FIFA, gdzie stwierdzono, że znacząca część uczestników ubiegłych edycji Mistrzostw Świata przyjmuje regularnie różnego rodzaju leki przeciwbólowe.

Spośród nich najbardziej popularnym środkiem jest Tramadol. Produkt przypominający w działaniu morfinę znalazł się z tego powodu pod lupą Światowej Agencji Antydopingowej.

WADA dokładnie przebadała substancję i stwierdziła, że spełnia ona trzy główne wymogi dające możliwość wciągnięcia jej na listę zakazanych. W tym przypadku chodzi o stwarzanie zagrożenia dla zdrowia, poprawianie wydajności organizmu i wypaczanie ducha sportowej rywalizacji.

Wyniki przeprowadzonych testów dały jednoznaczne rezultaty, co w efekcie oznacza, że Tramadol zniknie z listy legalnych środków w 2024 roku i zostanie uznany za doping.

Przed nastaniem jednak tego momentu piłkarze i sportowcy z innych dyscyplin mogą go dalej stosować, w tym na trwających Mistrzostwach Świata w Katarze, gdzie do przyjmowania tego lub innych środków przeciwbólowych przyznali się Jin-Su Kim czy Lautaro Martínez.

„Expressen” dodaje do całej sprawy, że Tramadol jest w Szwecji zabroniony już od dawna ze względu na skutki wywołane przez jego przyjmowanie.

Leki uśmierzające ból nie mają w obecnej sytuacji żadnych szans na to, żeby zniknęły między innymi z futbolu z powodu napiętych do granic możliwości terminarzy rozgrywek krajowych oraz międzynarodowych.

Dlatego kwestią czasu jest eliminowanie z obiegu tych, dających niepożądane efekty uboczne oraz powstawanie nowych, które pozwolą piłkarzom nie tylko wygrywać walkę z bólem, ale i poprawiać ich wydolność.

Więcej na ten temat: Mistrzostwa Świata FIFA Doping MŚ 2022 WADA