MŚ: "FIFA jest organizacją non-profit", czyli Blatter i spółka bronią się w dokumencie skierowanym do Brazylijczyków

MŚ: "FIFA jest organizacją non-profit", czyli Blatter i spółka bronią się w dokumencie skierowanym do Brazylijczyków
Jarosław Matoga
Jarosław Matoga
Źródło: FIFA

W związku z nasilającą się krytyką brazylijskiego mundialu ze strony obywateli kraju, FIFA wystosowała dokument, przedstawiający kilka ważnych kwestii związanych z organizacją turnieju.

Słowo wstępne do opracowanego przez FIFA dokumentu, dotyczącego organizacji mistrzostw świata w Brazylii:

"FIFA jest organizacją non-profit, która dzieli sukces Mistrzostw Świata, pośród globalnej społeczności piłkarskiej, rozwijając powszechne uprawianie futbolu i szerzenie pozytywnych wartości na boisku i poza nim.

Zapewnienie, że organizacja Mistrzostw Świata przynosi pozytywne efekty dla kraju organizatora ma zasadnicze znaczenie i FIFA prowadzi szereg działań, by przyczynić się do trwałego rozwoju futbolu, dziedzictwa środowiskowego, gospodarczego i społecznego.

Organizacja globalnego wydarzenia sportowego jest skomplikowanym i trudnym procesem, zarówna dla FIFA i kraju organizującego i może wywołać krytykę i debatę publiczną.

Część krytyki jest uzasadniona, jednak FIFA stara się słuchać uwag i uczyć tego, jakie kroki należy podejmować by poprawić pewne kwestie. Jednakowo, niektóra krytyka jest niesprawiedliwa i podawana dodatkowo, na podstawie nieprawdziwych faktów."

Najważniejsze kwestie poruszone przez FIFA w specjalnym komunikacie, mającym na celu uświadomienie obywateli w sprawie organizacji mundialu w Brazylii. Dokument zawiera odpowiedzi FIFA na tematy, które najczęściej poddawane są krytyce społecznej.

1. Mistrzostwa kosztowały do tej pory 15 miliardów dolarów, a FIFA nie zapłaciła za nic.

FIFA pokryła całościowe koszty operacyjne na kwotę 2 miliardów dolarów. Kwota ta nie wzięła się z puli publicznej, a środki pochodzą wyłącznie z praw telewizyjnych i akcji marketingowych. Podawana suma (15 bilionów dolarów) jest kwotą, w którą wliczone są koszty inwestycji infrastrukturalnych, które nie wchodzą w bezpośrednie koszta organizacyjne mundialu. 

2. Pieniądze przeznaczone na mistrzostwa blokują te, które mogłyby trafić do służby zdrowia czy zostać spożytkowane na edukacje.

Prezydent Rousseff, przemawiając na dwa tygodnie przed Pucharze Świata, podkreślił, że budżet państwa na edukację i zdrowie nie będzie modyfikowany ze względu na pożyczkę bankową, związaną z budową stadionów. 

3. FIFA nakazała budowę dwunastu drogich stadionów.

FIFA nie określa, ile stadionów ma zostać zbudowanych. Podaje wyłącznie wskazówki i wytyczne, dotyczące zaplecza technicznego, kwestii organizacji czy bezpieczeństwa. To kraj organizatora typuje ile miast i stadionów będzie organizować turniej. Osiem, dziesięć lub dwanaście. 

4. Bilety są za drogie i Brazylijczyków nie stać na wejściówki.

W porównaniu z biletami na inne imprezy (Igrzyska Olimpijskie, F1, turnieje tenisowe, koncerty muzyki pop, itp.) to ceny wejściówek na mistrzostwa są stosunkowo niskie. Ceny są dopasowane do zamożności odbiorców. Na przykład, dostępne były bilety za 15 dolarów. Dodatkowo, ponad 100 tysięcy darmowych biletów trafiło do budowniczych stadionów oraz ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Warto dodać, że 70% zgłoszeń chęci zakupu biletów i 58% zrealizowanych transakcji, pochodzi właśnie z Brazylii.

5. FIFA domaga się pełnego zwolnienia z podatku dla swoich sponsorów, co oznacza, że ​​państwo organizujące nie zarabia na nich.

FIFA nie wprowadza żadnych zwolnień odnośnie podatków. Apeluje wyłącznie o złagodzenie procedur celnych na import towarów niedostępnych w kraju organizatorów. Na przykład, tablic elektronicznych, sprzętu komputerowego czy piłek.

6. Do brazylijskiego budżetu wpłynie tylko miliard dolarów z tytułu sektora usług.

Dodatkowy zastrzyk gotówki, który zasili brazylijską gospodarkę, z tytułu organizacji mistrzostw to około 27,7 miliardów dolarów.

7. FIFA chce tylko zarobić i nic innego ich nie interesuje.

FIFA to stowarzyszenie niekomercyjne, które z generowanych wpływów pokrywa wyłącznie działania statutowe, tj. organizacja zawodów piłkarskich na całym świecie oraz wspieranie rozwoju piłki nożnej na całym świecie.

8. FIFA odpowiedzialna jest za eksmisje mieszkańców

Decyzje odnośnie wysiedleń były podejmowane przez organy, które zadeklarowały, że mistrzostwa odbywać będą się na dwunastu stadionach. Stąd też przy remontach i modernizacjach mogłby zdarzyć się eksmisje i przesiedlenia.

9. Zakaz handlu małych przedsiębiorców wokół stadionów jest świadomym pozbawieniem ich szans na zarobek

FIFA nauczona doświadczeniem z RPA, w imię bezpieczeństwa, zdecydowała, że handlarze ze swoimi stoiskami zostaną umieszczeni w specjalnych strefach handlu. FIFA dołożyła wielu starań, by takie miejsca w ogóle powstały.

Dodatkowo, FIFA zapowiedziała, że zamierza realizować politykę pomocy społecznej w Brazylii, poruszyć kwestie zrównoważonego rozwoju, sprawy ochrony środowiska i wsparcia kobiecego futbolu.

Więcej na temat: Mistrzostwa Świata Brazylia FIFA

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Hitowa wymiana z udziałem Cristiano Ronaldo?! Hitowa wymiana z udziałem Cristiano Ronaldo?! Piotr Zieliński zaczyna sezon od gola z Hellasem Verona [WIDEO] Piotr Zieliński zaczyna sezon od gola z Hellasem Verona [WIDEO] OFICJALNIE: Jakub Stolarczyk opuszcza Leicester City OFICJALNIE: Jakub Stolarczyk opuszcza Leicester City Robert Lewandowski wybrał cztery ulubione piłkarskie legendy Robert Lewandowski wybrał cztery ulubione piłkarskie legendy FC Barcelona: Rozmowy w sprawie Memphisa Depaya. Transfer tuż-tuż FC Barcelona: Rozmowy w sprawie Memphisa Depaya. Transfer tuż-tuż Chelsea już blisko transferu pomocnika. Trzecia oferta Chelsea już blisko transferu pomocnika. Trzecia oferta Awantura w szatni Manchesteru United jeszcze przed meczem z Brentfordem Awantura w szatni Manchesteru United jeszcze przed meczem z Brentfordem

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy