Najlepsza jedenastka w historii polskiego futbolu. Plebiscyt PZPN-u zakończony!

Najlepsza jedenastka w historii polskiego futbolu. Plebiscyt PZPN-u zakończony! fot. FotoPyk
Paweł Hanejko
Paweł Hanejko
Źródło: PZPN

W Warszawie odbyła się gala z okazji stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na niej zaprezentowana została najlepsza jedenastka w historii polskiej piłki.

W piątkowy wieczór w Warszawie zorganizowana została uroczysta gala z okazji 100-lecia PZPN-u. Punktem kulminacyjnym całego przedsięwzięcia było przedstawienie najlepszej jedenastki w historii polskiej piłki.

Wyboru dokonali zarówno kibice, jak i kapituła. Ta z kolei wcześniej wytypowała 100 kandydatów. Głosować można było od 1 października do 20 listopada.

Całą uroczystość swoją obecnością uświetnił prezydent RP, Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu przypomniał on o wielu wybitnych zawodnikach. Podziękował też wszystkim, którzy w mniejszym lub większym stopniu angażowali się, bądź nadal angażują, w rozwój polskiej piłki.

Do Warszawy przylecieli także goście zza granicy. Mowa o szefie FIFA Giannim Infantino oraz sterniku UEFA Aleksandrze Ceferinie.

Warto przypomnieć, że PZPN został założony w grudniu 1919 roku.

JEDENASTKA 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej:

Józef Młynarczyk: bramkarz, który występował w reprezentacji Polski w latach 1979-1986. Z orzełkiem na piersi rozegrał 42 spotkania. Jest to jeden z czterech Polaków, którzy sięgnęli po końcowe zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Golkiper osiągnął ten sukces z FC Porto. 

Łukasz Piszczek: prawy obrońca, którego szczególnie nie trzeba przedstawiać. Obecnie występuje on w barwach Borussii Dortmund, a kilka tygodni temu przy okazji meczu ze Słowenią postanowił zakończyć reprezentacyjną karierę. Decyzja była podyktowana chęcią poświęcenia się przygodzie z klubem. 

Władysław Żmuda: środkowy obrońca i jeden z niewielu reprezentantów Polski, który ma na swoim koncie dwa medale Mistrzostw Świata. Trzykrotny mistrz naszego kraju stawał na podiach mundialu w latach 74' i 82'. W kadrze występował w latach 1973-1986.

Jerzy Gorgoń: środkowy obrońca kojarzony przede wszystkim z grą dla Górnika Zabrze. Wraz z tym zespołem miał okazję występować w pamiętnym finale Pucharu Zdobywców Pucharów z sezonu 1969/1970. Na swoim koncie ma także złoto i srebro olimpijskie oraz trzecie i piąte miejsce Mistrzostw Świata. 

Antoni Szymanowski: obrońca, który podobnie, jak jego poprzednim ma w swoim dorobku dwa medale Igrzysk Olimpijskich oraz medal Mistrzostw Świata. W 1978 roku głównie dzięki jego świetnej postawie Wisła Kraków sięgnęła po tytuł mistrza Polski. On sam zamiast grać z tym klubem w Europie, odszedł do Gwardii Warszawa.

Henryk Kasperczak: defensywny pomocnik, w obecnych czasach kojarzony głównie z posadą trenera krakowskiej Wisły oraz reprezentacji afrykańskich. W swojej piłkarskiej karierze również osiągał sukcesy. Choćby w 1974 roku, kiedy zdobył wspólnie z kolegami brązowy medal Mistrzostw Świata.

Kazimierz Deyna: ofensywny pomocnik i jeden z dwóch Polaków, który znalazł się na podium plebiscytu France Football na najlepszego piłkarza roku. W drużynie narodowej rozegrał blisko 100 spotkań. W 1974 roku będąc kapitanem poprowadził Polaków do brązowego medalu Mistrzostw Świata. Później skupiał się głównie na grze dla warszawskiej Legii, z którą sięgnął zresztą po dwa tytuły mistrza Polski. W 1989 roku zginął w wypadku samochodowym. 

Zbigniew Boniek: ofensywny pomocnik, kojarzony z Widzewem Łódź, Juventusem i Romą. Podobnie, jak Deyna znalazł się swego czasu w trójce najlepszych piłkarzy plebiscytu France Football. Był jedną z czołowych postaci Antoniego Piechniczka w drużynie z 1982, który na mundialu w Hiszpanii sięgnęła 

Grzegorz Lato: napastnik, który przez większą część kariery był związany ze Stalą Mielec. Zdobył z nią zresztą tytuł mistrza Polski. Jeśli chodzi o kadrę, to w reprezentacyjnej koszulce sięgnął po złoto olimpijskie oraz dwa medale Mistrzostw Świata. W 1974 roku był natomiast królem strzelców całej imprezy. 

Robert Lewandowski: napastnik i posiadacz dwóch rekordów reprezentacyjnych: najwięcej bramek (61) oraz najwięcej występów (112). Odkąd został kapitanem reprezentacji Polski, drużyna awansowała na trzy wielkie imprezy z rzędu. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Jedyne do czego można się przyczepić, to brak sukcesu na dużej imprezie. 

Włodzimierz Lubański: napastnik, do którego przez długi czas należał rekord, jeśli chodzi o największą liczbę goli strzeloną w reprezentacyjnej koszulce. Wspólnie z drużyną narodową sięgnął po złoto olimpijskie w 1970 roku. 

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Występował w Premier League i LaLidze, zasilił pierwszoligowca. Hitowy transfer na zapleczu Ekstraklasy [OFICJALNIE] Występował w Premier League i LaLidze, zasilił pierwszoligowca. Hitowy transfer na zapleczu Ekstraklasy [OFICJALNIE] Dawid Szulczek: To jedyny klub, z którym rozmawiałem Dawid Szulczek: To jedyny klub, z którym rozmawiałem Xabi Alonso zdecydował. Jeszcze dziś konferencja prasowa Xabi Alonso zdecydował. Jeszcze dziś konferencja prasowa L'Equipe: Reprezentacja Polski zainteresowana znanym selekcjonerem L'Equipe: Reprezentacja Polski zainteresowana znanym selekcjonerem Robert Lewandowski za 500 tysięcy euro?! Znany klub przegapił życiową okazję Robert Lewandowski za 500 tysięcy euro?! Znany klub przegapił życiową okazję „Erik Expósito był jedną nogą w nowym klubie” „Erik Expósito był jedną nogą w nowym klubie” Waldemar Sobota ponownie w reprezentacji Polski? Była gwiazda Śląska Wrocław radzi sobie w nowej dyscyplinie Waldemar Sobota ponownie w reprezentacji Polski? Była gwiazda Śląska Wrocław radzi sobie w nowej dyscyplinie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy