Nie tak to miało wyglądać. Co dzieje się z Anży Machaczkała?

Nie tak to miało wyglądać. Co dzieje się z Anży Machaczkała?
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Squawka

To miała być piękna historia, ale była taka tylko do pewnego momentu. Teraz Anży Machaczkała musi radzić sobie z kolejnym kryzysem.

Powstały w 1991 roku klub przez początkowe lata istnienia był ucieleśnieniem przeciętności. Wszystko zmieniło się w 2011 roku, gdy przejął go potentat paliwowy z Dagestanu, Sulejman Kerimow. To wtedy do Anży przyszli tacy piłkarze, jak Roberto Carlos, Willian czy Samuel Eto'o. Dodając do tego Jurija Żirkowa, Christophera Sambę i Diego Tardellego, stworzono naprawdę mocny zespół. Wszystko nadzorował specjalista najwyższej klasy, Guus Hiddink.


Pozwoliło to na zajęcie trzeciego miejsca w rosyjskiej ekstraklasie w sezonie 2012/2013. Do tego doszła 1/8 finału Ligi Europy, gdzie lepsze od Rosjan okazało się jednak Newcastle United. Tan wynik drużyna z Machaczkały powtórzyła zresztą w kolejnych rozgrywkach.


Z czasem klub zaczął borykać się jednak z ogromnymi problemami finansowymi. Kerimow był zmuszony radykalnie obciąć budżet płacowy, co koniec końców bardzo szybko doprowadziło do spadku z ekstraklasy.

Anży po roku wróciło na najwyższy szczebel. W poprzednim sezonie zespół z Dagestanu nie błyszczał, ale był w stanie się na nim utrzymać. Nie oznacza to jednak, że problemy zniknęły. Kerimow ogłosił bowiem, że musi jeszcze bardziej zmniejszyć budżet, a zmiany dosięgną w zasadzie wszystkich klubowych struktur.

Zimą w Machaczkale szykuje się wielka wyprzedać. Z klubem pożegna się prawdopodobnie trener Pavel Vrba, a podobna przyszłość czeka większość czołowych zawodników.


Kto do nich należy? Latem do klubu przyszedł znany z pobytu w Manchesteru United, Gabriel Obertan. Do tego dochodzą m.in. dwukrotny uczestnik mundialu, Jonathan Mensah, Ivo Iličević, Yannick Boli czy Darko Lazić. Swoje przenosiny do Tereka Grozny już oficjalnie potwierdził też Bernard Berisha.

Więcej na temat: Anży Machaczkała Rosja

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Raków Częstochowa ma nowego napastnika. Alexandre Guedes zagra w Ekstraklasie [OFICJALNIE] Raków Częstochowa ma nowego napastnika. Alexandre Guedes zagra w Ekstraklasie [OFICJALNIE] Mauricio Pochettino na dłużej w PSG [OFICJALNIE] Mauricio Pochettino na dłużej w PSG [OFICJALNIE] Kylian Mbappé poinformował Mauricio Pochettino o swojej decyzji Kylian Mbappé poinformował Mauricio Pochettino o swojej decyzji Raków Częstochowa: Komunikat w sprawie Bena Ledermana [OFICJALNIE] Raków Częstochowa: Komunikat w sprawie Bena Ledermana [OFICJALNIE] Manchester United potwierdził numer Jadona Sancho [OFICJALNIE] Manchester United potwierdził numer Jadona Sancho [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Bukmacher płaci za nietrafienie wyników całej kolejki Ekstraklasa: Bukmacher płaci za nietrafienie wyników całej kolejki OFICJALNIE: Jadon Sancho w Manchesterze United OFICJALNIE: Jadon Sancho w Manchesterze United

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy