Norwegowie z protestem przeciwko organizacji mundialu w Katarze… przed meczem w eliminacjach do tego turnieju

Norwegowie z protestem przeciwko organizacji mundialu w Katarze… przed meczem w eliminacjach do tego turnieju fot. TV
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: Dagbladet | Twitter

Nim rozpoczął się mecz z Gibraltarem w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2022, zawodnicy reprezentacji Norwegii założyli na siebie koszulki z hasłem odnoszącym się do złego traktowania robotników pracujących przy budowie infrastruktury na nadchodzący mundial w Katarze.

Norwegia to obecnie najaktywniejsze państwo w kwestii krytyki i ewentualnego bojkotu czempionatu organizowanego w Katarze. Jak policzył „The Guardian”, od początku prac zginęło co najmniej 6500 osób, a wszystko przez brak odpowiedniego zabezpieczenia, o przeszkoleniu nie wspominając.

Idąc tym tropem, już kilka klubów otwarcie zaprotestowało przeciwko takiemu traktowaniu głównie emigrantów z innych krajów. Kibice mają nadzieję, że Norwegia w ogóle odmówi udziału w turnieju, a tamtejszy związek piłkarski wcale tego nie wyklucza. Stosowana decyzja może zapaść już 20 czerwca.

Do tego czasu jeszcze sporo czasu. Zupełnie go nie tracąc, „Lwy” przed środowym meczem w pierwszej kolejce eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze pojawili się na murawie w koszulkach z hasłem, które w jasny sposób nawiązuje do złego traktowania budowlańców nad Zatoką Perską.

„Prawa człowieka. Na boisku i poza nim” – taki napis widniał na trykotach.

Martin Ødegaard, nowy kapitan Norwegów, wyjawił, że hasło to ma wyrażać emocje, jakie towarzyszą całemu narodowi. Z kolei selekcjoner kadry podczas konferencji prasowej nawoływał FIFA do ostrej reakcji wobec Kataru.

Nie można przy tym wykluczyć, że reprezentacja osiągnie odwrotny cel do zamierzonego. Za manifestację poglądów FIFA ma bowiem prawo nałożyć na związek karę finansową, a nawet odebrać drużynie punkty.

Norwegia ostatecznie pokonała Gibraltar 3:0 i znajduje się na pierwszym miejscu w tabeli grupy G. Jej następnym rywalem będzie Turcja.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Edi Andradina wskazał najważniejszych dla siebie i najlepszych trenerów. „Vanderlei Luxemburgo mówił, że jestem gruby” Edi Andradina wskazał najważniejszych dla siebie i najlepszych trenerów. „Vanderlei Luxemburgo mówił, że jestem gruby” Serie A: Składy na Juventus - Sampdoria. Zmiana w bramce [OFICJALNIE] Serie A: Składy na Juventus - Sampdoria. Zmiana w bramce [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Górnik Zabrze [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Górnik Zabrze [OFICJALNIE] Stefano Pioli: Zakażmy wracania z piłką na własną połowę Stefano Pioli: Zakażmy wracania z piłką na własną połowę Mattia Destro strzelił gola z butelką w ręku [WIDEO] Mattia Destro strzelił gola z butelką w ręku [WIDEO] OFICJALNIE: 23-letni Jonathan Diba-Musangu skazany na 24 lata więzienia OFICJALNIE: 23-letni Jonathan Diba-Musangu skazany na 24 lata więzienia OFICJALNIE: Ostre oświadczenie w sprawie meczu CONCACAF League. Wiceprezydent Surinamu ukarany OFICJALNIE: Ostre oświadczenie w sprawie meczu CONCACAF League. Wiceprezydent Surinamu ukarany

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy