Od wiadomości na Linkedinie do powołania na Puchar Narodów Afryki

Od wiadomości na Linkedinie do powołania na Puchar Narodów Afryki fot. Shutterstock
Kamil Freliga
Kamil Freliga
Źródło: BBC

Piłkarz Shamrock Rovers Roberto Lopes zagra na rozpoczynającym się 9 stycznia Pucharze Narodów Afryki w barwach reprezentacji Republiki Zielonego Przylądka. Nie doszłoby do tego, gdyby nie jego konto na portalu LinkedIn - informuje BBC.

Cała historia rozpoczyna się jeszcze trzy lata przed otrzymaniem przez zawodnika wiadomości na portalu społecznościowym. Był on wtedy piłkarzem irlandzkiego Bohemians i klubowym kolegą Aymana Bena Mohameda, który po dobrym sezonie zadeklarował wtedy chęć gry dla Tunezji i rzeczywiście otrzymał powołanie. Roberto Lopes w jednym z wywiadów zażartował wtedy, że być może również zagra kiedyś w afrykańskiej reprezentacji, bo jego ojciec pochodzi z Republiki Zielonego Przylądka.

Kolejnym przystankiem w karierze 28-latka zostało jednak Shamrock Rovers, a w jego barwach miał on okazję występować w eliminacjach Ligi Mistrzów i Ligi Konferencji Europy. Kabowerdeńska reprezentacja zainteresowała się nim jednak już wcześniej. 

– Dostałem wiadomość na portalu LinkedIn od ówczesnego selekcjonera Rui Aguasa. Profil założyłem, jeszcze będąc na studiach, i nigdy się nim specjalnie nie interesowałem. Trener napisał po portugalsku i początkowo myślałem, że to spam. Nic z tym nie zrobiłem, ale po dziewięciu miesiącach napisał jeszcze raz.

– Zrobiło mi się głupio, że nie odpowiedziałem i użyłem Google Translate. Pytał po prostu, czy jestem zainteresowany grą dla Republiki Zielonego Przylądka, bo szukają nowych piłkarzy do reprezentacji – opowiadał środkowy obrońca na łamach BBC.

Po załatwieniu wszelkich formalności piłkarz zadebiutował w nowej drużynie narodowej w 2019 roku, w meczu towarzyskim przeciwko Togo. Ostatnio rozegrał pełne 90 minut w sześciu kolejnych spotkaniach zespołu prowadzonego już przez Bubistę. Początkowo Lopes miał jednak dużo obaw, bo nie znał języka portugalskiego. Wkupił się jednak do drużyny, śpiewając lokalną piosenkę dla kolegów w szatni.

Republika Zielonego Przylądka liczy sobie zaledwie pół miliona obywateli, a większość zawodników reprezentacji urodziła się poza jej granicami, głównie w Portugalii i Holandii. Za jej największe gwiazdy stoper uznaje Garry'ego Rodriguesa, Ryana Mendesa, Stevena Fortesa i Kenny'ego Rochę.

Wyspiarska reprezentacja trafiła do grupy z Kamerunem, Burkina Faso i Etiopią, z którą rozpocznie zmagania pierwszego dnia turnieju. Najprawdopodobniej z Lopesem w pierwszym składzie.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Ederson może opuścić Manchester City! Jest chętny Ederson może opuścić Manchester City! Jest chętny Agent potwierdza zainteresowanie Benjaminem Šeško. Wykluczył jeden kierunek. „Nie zrobi tego. Przynajmniej nie teraz” Agent potwierdza zainteresowanie Benjaminem Šeško. Wykluczył jeden kierunek. „Nie zrobi tego. Przynajmniej nie teraz” Erik Expósito zmieni klub wewnątrz Ekstraklasy?! Legia Warszawa ma konkurenta Erik Expósito zmieni klub wewnątrz Ekstraklasy?! Legia Warszawa ma konkurenta 7 bramek, 10 asyst! Ociera się o reprezentację Polski, chce go Marek Papszun 7 bramek, 10 asyst! Ociera się o reprezentację Polski, chce go Marek Papszun Raków Częstochowa zainteresowany piłkarzem spadkowicza z Ekstraklasy Raków Częstochowa zainteresowany piłkarzem spadkowicza z Ekstraklasy Marek Papszun pobije rekord transferowy Ekstraklasy?! Raków Częstochowa pójdzie vabank Marek Papszun pobije rekord transferowy Ekstraklasy?! Raków Częstochowa pójdzie vabank Marek Papszun trenerem Rakowa Częstochowa. Wielki powrót stał się faktem [OFICJALNIE] Marek Papszun trenerem Rakowa Częstochowa. Wielki powrót stał się faktem [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy