OFICJALNIE: CAF ogłasza powstanie Superligi! | Puchar Narodów Afryki przeniesiony

OFICJALNIE: CAF ogłasza powstanie Superligi! | Puchar Narodów Afryki przeniesiony
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CAF

Afrykańska Konfederacja Piłkarska potwierdziła utworzenie kontynentalnej Superligi oraz ogłosiła przeniesienie Pucharu Narodów Afryki z przełomu czerwca i lipca 2023 roku na styczeń 2024 roku.

Prezydent Patrice Motsepe ogłosił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wprowadzenie istotnych zmian w afrykańskim futbolu po przegłosowaniu ich przez tamtejszy Komitet Wykonawczy.

Spośród podjętych decyzji na pierwszy plan wysuwają się dwie. Pierwsza z nich dotyczy utworzenia Afrykańskiej Superligi, która miała stanowić odpowiednik europejskiej.

Na Starym Kontynencie ten pomysł został na razie skutecznie storpedowany i doprowadził do wycofania się większość czołowych klubów z jego organizacji poza Realem Madryt, Barceloną oraz Juventusem.

Aż z takimi problemami nie mierzyli się afrykańscy pomysłodawcy utworzenia identycznych zmagań na „Czarnym Lądzie”. Dzięki temu w sierpniu 2023 roku w Tanzanii odbędzie się pierwsza edycja Afrykańskiej Superligi z udziałem 24 najlepszych zespołów kontynentu.

Ich dobór oraz system rozgrywek zostanie podany w późniejszym terminie, ale wiemy już, że jego uczestnicy otrzymają łącznie do zgarnięcie aż 100 milionów dolarów, z czego dziesięć milionów dolarów jest przeznaczone dla zwycięzcy turnieju.

Natomiast druga z najistotniejszych z przegłosowanych kwestii odnosi się do przełożenia najbliższej edycji Pucharu Narodów Afryki z przełomu czerwca i lipca 2023 roku na styczeń 2024 roku.

Mistrzostwa „Czarnego Lądu” nie mogły odbyć się w pierwotnym zimowym terminie przez rozgrywany kilka tygodni wcześniej mundial w Katarze. Z kolei teraz uznano, że pora deszczowa panująca latem w Wybrzeżu Kości Słoniowej może utrudnić rozegranie imprezy, dlatego ta odbędzie się w sumie z dwunastomiesięcznym opóźnieniem.

CAF nie podjęło jednocześnie żadnych ruchów w stosunku do zmiany kolejnego Pucharu Narodów Afryki, który ma odbyć się w Gwinei w czerwcu oraz lipcu 2025 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Transfery - Relacja na żywo [28/05/2024] Transfery - Relacja na żywo [28/05/2024] Niesamowite! Pierwszy taki przypadek w historii baraży o Bundesligę [WIDEO] Niesamowite! Pierwszy taki przypadek w historii baraży o Bundesligę [WIDEO] Kajetan Szmyt łączony z dwoma nowymi klubami Ekstraklasy Kajetan Szmyt łączony z dwoma nowymi klubami Ekstraklasy Jakub Piotrowski na sprzedaż, ale tanio nie będzie! Jakub Piotrowski na sprzedaż, ale tanio nie będzie! 10 bramek w 31 meczach! Legia Warszawa chce go u siebie 10 bramek w 31 meczach! Legia Warszawa chce go u siebie Z nimi zagrają Polacy w ćwierćfinale EURO U-17! Z nimi zagrają Polacy w ćwierćfinale EURO U-17! OFICJALNIE: Przyznano nagrody podczas gali Ekstraklasy OFICJALNIE: Przyznano nagrody podczas gali Ekstraklasy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy