OFICJALNIE: CAF ogłasza powstanie Superligi! | Puchar Narodów Afryki przeniesiony

OFICJALNIE: CAF ogłasza powstanie Superligi! | Puchar Narodów Afryki przeniesiony
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CAF

Afrykańska Konfederacja Piłkarska potwierdziła utworzenie kontynentalnej Superligi oraz ogłosiła przeniesienie Pucharu Narodów Afryki z przełomu czerwca i lipca 2023 roku na styczeń 2024 roku.

Prezydent Patrice Motsepe ogłosił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wprowadzenie istotnych zmian w afrykańskim futbolu po przegłosowaniu ich przez tamtejszy Komitet Wykonawczy.

Spośród podjętych decyzji na pierwszy plan wysuwają się dwie. Pierwsza z nich dotyczy utworzenia Afrykańskiej Superligi, która miała stanowić odpowiednik europejskiej.

Na Starym Kontynencie ten pomysł został na razie skutecznie storpedowany i doprowadził do wycofania się większość czołowych klubów z jego organizacji poza Realem Madryt, Barceloną oraz Juventusem.

Aż z takimi problemami nie mierzyli się afrykańscy pomysłodawcy utworzenia identycznych zmagań na „Czarnym Lądzie”. Dzięki temu w sierpniu 2023 roku w Tanzanii odbędzie się pierwsza edycja Afrykańskiej Superligi z udziałem 24 najlepszych zespołów kontynentu.

Ich dobór oraz system rozgrywek zostanie podany w późniejszym terminie, ale wiemy już, że jego uczestnicy otrzymają łącznie do zgarnięcie aż 100 milionów dolarów, z czego dziesięć milionów dolarów jest przeznaczone dla zwycięzcy turnieju.

Natomiast druga z najistotniejszych z przegłosowanych kwestii odnosi się do przełożenia najbliższej edycji Pucharu Narodów Afryki z przełomu czerwca i lipca 2023 roku na styczeń 2024 roku.

Mistrzostwa „Czarnego Lądu” nie mogły odbyć się w pierwotnym zimowym terminie przez rozgrywany kilka tygodni wcześniej mundial w Katarze. Z kolei teraz uznano, że pora deszczowa panująca latem w Wybrzeżu Kości Słoniowej może utrudnić rozegranie imprezy, dlatego ta odbędzie się w sumie z dwunastomiesięcznym opóźnieniem.

CAF nie podjęło jednocześnie żadnych ruchów w stosunku do zmiany kolejnego Pucharu Narodów Afryki, który ma odbyć się w Gwinei w czerwcu oraz lipcu 2025 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Victor Osimhen kompletnie zignorował Piotra Zielińskiego i Diego Demme [WIDEO] Victor Osimhen kompletnie zignorował Piotra Zielińskiego i Diego Demme [WIDEO] Polak gra od deski do deski w Anglii. „Warto mu się przyjrzeć” Polak gra od deski do deski w Anglii. „Warto mu się przyjrzeć” Raków Częstochowa: Ważny zawodnik mistrza Polski blisko powrotu do gry Raków Częstochowa: Ważny zawodnik mistrza Polski blisko powrotu do gry OFICJALNIE: Aleksandar Prijović odchodzi z Western United OFICJALNIE: Aleksandar Prijović odchodzi z Western United Puchar Polski: 15-latek między słupkami. Składy na mecz rezerw Legii Warszawa z Ruchem Chorzów, jest transmisja Puchar Polski: 15-latek między słupkami. Składy na mecz rezerw Legii Warszawa z Ruchem Chorzów, jest transmisja Cezary Kulesza ze stanowczym stanowiskiem w sprawie decyzji UEFA na temat rosyjskich drużyn. „To jedyna słuszna decyzja” [OFICJALNIE] Cezary Kulesza ze stanowczym stanowiskiem w sprawie decyzji UEFA na temat rosyjskich drużyn. „To jedyna słuszna decyzja” [OFICJALNIE] Chelsea ubiła „ŚWIETNY” interes. „To mix Jude'a Bellinghama i N’Golo Kanté” Chelsea ubiła „ŚWIETNY” interes. „To mix Jude'a Bellinghama i N’Golo Kanté”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy