OFICJALNIE: Lamine Yamal jest po prostu „NAJ”. Wielki rekord Mistrzostw Europy zabrany reprezentantowi Polski

2024-06-15 18:01:47; Aktualizacja: 1 miesiąc temu
OFICJALNIE: Lamine Yamal jest po prostu „NAJ”. Wielki rekord Mistrzostw Europy zabrany reprezentantowi Polski Fot. Alexander Canillas/SPP/SIPA USA/PressFocus
Patryk Krenz
Patryk Krenz Źródło: Transfery.info

Lamine Yamal znalazł się w podstawowym składzie na mecz reprezentacji Hiszpanii z Chorwacją. Oznacza to, że został najmłodszym graczem, który wystąpił na Mistrzostwach Europy.

Lata gdy reprezentacja Hiszpanii dominowała w światowej piłce, dawno minęły. Wówczas drużyna z Xavim, Andrésem Iniestą, Xabim Alonso czy Ikerem Casillassem zachwycała swoją grą, sięgając po triumf na Mistrzostwach Europy w 2008 i 2012 roku i na Mistrzostwach Świata w 2010 roku. 

W ostatnim czasie „La Furia Roja” przeżywa gorsze chwila. Proces wymiany pokoleniowej nie przeszedł zbyt sprawnie.

Na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Niemczech Hiszpania podchodzi odmieniona. O jej sile mają stanowić nowe gwiazdy takie, jak Pedri czy Nico Williams. Światła reflektorów skupiają się jednak szczególnie na Lamine'u Yamalu.

Perełka FC Barcelony została już najmłodszym zdobywcą bramki w historii LaLigi, najmłodszym strzelcem seniorskiej reprezentacji Hiszpanii czy graczem, który w najmłodszym wieku zagrał w podstawowym składzie w meczu Ligi Mistrzów. Teraz zapracował na kolejny przedrostek „naj” dotyczący wieku.

Wychodząc na boisko w starciu z Chorwacją, stał się najmłodszym zawodnikiem w historii Mistrzostw Europy. Uczynił to dokładnie w wieku 16 lat i 338 dni. Strącił zatem z pierwszego miejsca Kacpra Kozłowskiego, który na EURO w 2021 roku zagrał w wieku 17 lat i 246 dni.

Niżej w zestawieniu plasują się Jude Bellingham z Anglii czy Jetro Willems z Holandii.