OFICJALNIE: Miarka się przebrała. Komisja Europejska otrzymała skargę na FIFA
2024-10-14 20:31:26; Aktualizacja: 1 miesiąc temuFIFPRO Europe i European Leagues, przy wsparciu LaLigi, złożyły zapowiadaną od dłuższego czasu skargę na FIFA do Komisji Europejskiej w związku z napiętym kalendarzem spotkań piłkarskich.
Pierwsze doniesienia na temat pójścia na wojnę wymienionych organizacji z futbolową centralą pojawiły się pod koniec lipca bieżącego roku. Wówczas zapowiedziały one złożenie na nią skargi do Komisji Europejskiej w związku z naruszeniem prawa konkurencji w obrębie stworzonego piłkarskiego międzynarodowego kalendarza.
FIFA momentalnie zareagowała na opublikowane oświadczenie komunikatem, w którym zapewniła, że zaproponowany i zatwierdzony terminarz powstał w oparciu o konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym członkami europejskiej rodziny futbolowej. W związku z tym nie miała sobie nic do zarzucenia, ale jednocześnie oskarżyła przedstawicieli ze Starego Kontynentu o hipokryzję, ponieważ sami nie widzą niczego złego między innymi w organizowaniu spotkań towarzyskich na innych kontynentach między sezonami.
Od tego momentu sprawa przycichła, ale teraz powróciła na tapet, ponieważ FIFPRO Europe i European Leagues, przy wsparciu LaLigi, spełniły wcześniej złożoną deklarację i złożyły skargę na FIFA w związku z jej postępowaniem dotyczącym narzucenia kalendarza meczów międzynarodowych, w tym decyzji o zorganizowaniu zreformowanych Klubowych Mistrzostw Świata w 2025 i Mistrzostw Świata w 2026 roku.Popularne
Wspomniane organizacje są przekonane, że działania futbolowej centrali narażają zdrowie piłkarzy oraz zrównoważony rozwój dyscypliny. Jednocześnie podkreślają, że FIFA tak naprawdę nie konsultowała z nikim wprowadzanych zmian w międzynarodowym terminarzu, w szczególność zreformowania i ustanowienia nowego terminu KMŚ w połowie 2025 roku.
FIFPRO Europe i European Leagues uważają, że działania podejmowane przez FIFA są nadużyciem pozycji dominującej i naruszają prawo Unii Europejskiej. Mają to potwierdzać między innymi ostatnie wyroki Trybunały Sprawiedliwości wskazujące na to, że światowa organizacja powinna działać przejrzyście, obiektywnie i w sposób niedyskryminujący, by zapobiegać konfliktom interesów. Jej działania są jednak przeciwieństwem tych zasad i wyraźnie naruszają prawo.
Komisja Europejska przeanalizuje teraz złożony wniosek i jeżeli uzna za stosowne, to rozpocznie śledztwo, które może potrwać nawet dwanaście miesięcy. Dopiero po tym okresie mogłaby pojawić się pierwsza istotniejsza decyzja, która uderzyłaby w działania FIFA.
Całej sprawie z boku przygląda się jednocześnie UEFA, gdzie w ostatnich latach powołano do życia Ligę Narodów na miejsce międzynarodowych spotkań towarzyskich czy utworzono trzecie międzyklubowe zmagania - Ligę Konferencji i w międzyczasie wprowadzono reformę tych zmagań oraz Ligi Europy i Ligi Mistrzów.